Greieri, Greieri , Greieri Help!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Greieri, Greieri , Greieri Help!

    Am si eu o problema cu manerul pentru deschiderea usii din dreapta .
    Atunci cand ascult muzica si este o melodie cu un bas puternic aceasta incepe sa vibreze. Am pus un burete subtire la surub la strangere ,dar situatia este aceeasi.

    A mai avut cineva problema asta?

    Iar a doua problema este cea a greierilor binenteles tot pe partea dreapta undeva sus mi se pare mie. La fiecare sina , denivelare si orice chestie zornaie .

  • #2
    in dreapta sus la mine a fost din parasolar.

    Comment


    • #3
      Si cum ai rezolvat problema?
      Last edited by 77sky; 16 September 2013, 22:45.

      Comment


      • #4
        am roluit putina banda adeziva pe rama incercuita in poza ca sa nu mai aiba joc in suport.
        Attached Files

        Comment


        • #5
          Asa "face" toate.

          Nu exista o rezolvare standard la Logan.
          Ca idee, eu iti sugerez sa iei un prieten cu tine in masina, cu radio inchis, mergeti pe un drum denivelat, incercand sa depistati toate zonele in care se produc zgomote neplacute, incercand apoi sa gasiti o rezolvare pt. fiecare.
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • #6
            Originally posted by Florin_KDF View Post
            am roluit putina banda adeziva pe rama incercuita in poza ca sa nu mai aiba joc in suport.
            Mersi Nu stiu ce sa mai fac . Ma dispera. Si mai am si un sunet pe spate stanga usa ca si cum ar bate vantul prin ea cu un zornait usor.

            Comment


            • #7
              Originally posted by RsA View Post
              Am si eu o problema cu manerul pentru deschiderea usii din dreapta .
              Atunci cand ascult muzica si este o melodie cu un bas puternic aceasta incepe sa vibreze. Am pus un burete subtire la surub la strangere ,dar situatia este aceeasi.

              A mai avut cineva problema asta?
              .
              Nu maneru' zornaie, tija de actionare a manerului face zgomot ptr. ca atinge de tabla. Rezolvarea: dai jos fata de usa si bagi niste izolatie de teava, din aia din burete cauciucat pe tija aia.
              Gasesti la dedemanm de ex. e cca. 2 lei juma lei o bucata de 2m lungime de izolatie d-aia (o iei pe cea cu diametru' cel mai mic). iti ajunge ptr. toate tijele ptr. toate usile.
              La mie cel putin a functionat si s-a facut liniste in usi.
              Inca o sursa de zgomot ar fi de de la butonu' de inchidere usi care tot pe o tija sta fixat. Si acolo, din fabrica are o saracie de burete care in timp se uzeaza sau se dezlipeste si din nou avem frecare tabla pe tabla, deci zgomot. Bagi si acolo izolatie d-aia, dar atentie, NU pana sus, adica sub butonul de plastic ptr. ca nu o sa se mai incuie usa. bagi strict unde vezi ca ai zona de frecare / atingere.
              Bafta!

              Comment


              • #8
                O problema este rezolvata. Vibratiile pe care le auzeam nu erau cauzate de tijele de la deschidere si de suportul de plastic unde se prinde manerul la ph2(partea de jos) Am indesat burete fortat intre suportul acela de plastic si tabla si sa zicem ca din punctul asta de vedere s-a facut liniste. Daca tot am desfacut fetele am "izolat" si tijele preventiv. Pe spate am izolat decat tijele dar de suportul acela nu m.am atins (spatele a fost primul) acum trebuie sa le dau jos iar sa rezolv si acele doua suporturi de pe spate plus ca pe spate dupa remontare a inceput sa imi scartaie manetele de deschidere pe fata de usa trebuie sa gasesc si o rezolvare pentru asta + bordul . Nu am ajuns inca la el.

                Dar stiu sigur dupa ce am demontat mai toata partea dreapta ca este de la prinderea din colt. sper sa nu ma insel.

                Vreo idee de rezolvare a problemelor existente?
                Last edited by RsA; 20 September 2013, 09:58. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  Am rezolvat si suporti de pe spate.

                  Vibratia din dreapta inca se aude la denivelari , deci nu a fost de la bord care acum nu il mai misti nici cu tancul. O sa incerc sa dau parasolarul jos inclusiv si prindera si sa vad daca acea vibratie se aude. Daca si asa se va auzi pot spune ca am epuizat toate ideile ce le aveam.

                  Si mai am o problema la vuteze de peste 120 se aude o usoara vibrati ca si cum ar bate vantul prin usa) pe partea stanga spate si am observat ca pe aceasi usa atunci cand misti usa se aude o tija sau ceva care se misca la maner iar daca o misti tinand manerul in pozitia deschis aceasta dispare. De acolo sa fie si vibratia respectiva? chiar nu mai stiu .

                  Comment


                  • #10
                    Si eu pe dreapta fata la usa, undeva din zona actuatorului aud o vibratie la denivelari si la bass puternic. Nu prea mi-am dat seama. Cand o sa am timpul necesar o sa analizez mai bine situatia. Dar stie cineva cam ce ar fi?

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google