Filtru polen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • N-as zice sa fie din cauza unui filtru de calitate mai mult sau mai putin buna... Am folosit filtre de la diferiti producatori, unul din ei a fost MANN si rezultatul a fost acelasi... Unde mai pui ca l-am si spalat, dar fara niciun efect pozitiv. Probabil, am sa incerc sa-l schimb mai des... daca se merita, sau voi sterge geamurile mai des, dupa cum ma tine punga sau timpul. Acum se apropie anotimpul rece, sper ca problema sa dispara. La anul mai vedem...

    Comment


    • Folosesti fluxul de aer pe recirculare, des?
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Nu, chiar foarte putin. Pot numara pe degetele de la o mana ocaziile in care maneta a stat pe pozitia "interior" in ultimii 6 ani si 1/2 de cand detin masina. Doar daca as avea vreo defectiune la flux, in sensul ca mi-ar fi ramas clapeta dinauntru blocata pe "interior" in ciuda pozitiei manetei pe "exterior", ceea ce e putin probabil si mi-as fi dat seama... Dar nu, sistemul functioneaza OK. Probabil se comporta asa din cauza absentei instalatiei de AC. Nu stiu daca sunt masini "straineze" fara AC, dar care sa aiba filtru in dotare si cum se comporta acestea.

        Comment


        • Eu am montat filtru de polen de 2 ani si nu am avut niciodata treaba cu condensul....folosesc numai filtre Valeo de origine iar filtru il scutur cam la 3 luni...... eu va recomand ca dupa ce scoateti filtru sa bagati si un aspirator in locasul respectiv ca e full acolo de mizerie.

          Cu filtrul scos dati ventilatia pe 4 si o sa vedeti ce praf iese prin aeratoare. Daca se abuseste inseamna ca undeva va obtureaza admisia de aer de afara.

          Comment


          • Eu folosesc acest filtru de polen de 1 an, sunt foarte multumit de el, este a 2-a oara intr-un an cand il; scot si il spal bine cu detergent. Am dat pe el 50 lei si e foarte bun, nu am probleme cu aburitul geamurilor pe interior, nu am AC, am sesizat acum 2 zile o mica aburire pe geamuri dimineata cand era putin rece si la exterior geamurile ude. Am curatat iar filrul si nu am nici o problema. O sa incerc sa caut iar acest model de filtru sa il schimb.
            Attached Files
            sigpic

            Comment


            • Ceva cineva a mai montat filtru de polen?

              Comment


              • Am montat ieri la service un filtru de polen. Diferenta debitului de aer nu este sesizabila. Astept sa vad cum va fi cu praful de acum incolo.
                http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                Comment


                • azi am schimbat filtrul de polen cu unul fabricat in romania la romcarbon. are hartia filtranta de culoare alba si a costat 25 lei.
                  sigpic

                  Comment


                  • Mee tuuu, dar nu azi
                    Bun, decat Mann la 65.
                    Traiasca Romcarbon!
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • Eu am luat simbata un filtru de polen de valeo, 23 ron si ziceau aia de la magazin ca e de nissan micra! Desi era identic cu al meu (din fabrica)... Un black line din septembrie 2010...Are hirtia pliata si este de culoare gri.

                      Comment


                      • eu am luat acest tip de filtru de la UNIX, pe cutie nu scrie nimic referitor la producator ci avea doar o eticheta unix aplicata;filtrul arata destul de banal in schimb pretul era cam sus,cam 42 de ron

                        Originally posted by razvan2008 View Post
                        Buna..Mi-am montat si eu astazi un filtru de polen in locul de la aeroterma si as dori sa stiu de la cei care si-au montat daca este vreo problema ca in partea de jos a ramas putin iesit cam pana in 5 milimetri din cauza unui plastic cel avea in partea de jos filtrul..(logan 1.4 kiss fm).
                        razvane,singura problema este ca pe acolo iti va intra praf in masina;la mine a fost aceeasi problema,si am hotarat sa elimin acea bucatica de plastic cu o panza de bomfaier.
                        Last edited by ZUZUTMX; 25 September 2011, 14:59. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • salut. eu am o problema mai delicata. am scapat un pix in instalatia de ventilatie (cea de la parbriz) si doresc sa stiu cum as putea sa scot respectivul obiect. aveam deja in gand sa decupez pentru instalarea unui filtru de polen dar oare o sa il gasesc in locas? alte solutii?? exclus demontare bord.

                          Comment


                          • Face asa ceva in Bucuresti?

                            Comment


                            • Originally posted by alinlucian View Post
                              Eu am luat simbata un filtru de polen de valeo, 23 ron si ziceau aia de la magazin ca e de nissan micra! Desi era identic cu al meu (din fabrica)... Un black line din septembrie 2010...Are hirtia pliata si este de culoare gri.
                              Filtru de polen pentru Dacia Logan este compatibil si cu modelele Nissan Micra , Note, Renault Clio , Modus, Twingo. Pretul este cumprins intre 22 RON si 46 RON.Mai multe detalii pe privat

                              Comment


                              • Un filtru mai bun pentru habitaclu, este cel cu carbon activ, in jurul a 40-45 lei; merita investitia, cu un montaj corect in locasul sau.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google