Vibreaza In Accelerare La Cald

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vibreaza In Accelerare La Cald

    buna,am o problema cu o anumita virbatie ce imi apare in accelerare cel mai accentuat in treapta 2 si 3.nu vibreaza decat atunci cand accelerez si este cu atat mai puternic sunetul cu cat apas mai brusc pedala de acceleratie.(aceasta vibratie apare intre 2200-3000 rpm).un amanunt foarte important pe care l-am descoperit ar fi acela ca nu vibreaza decat atunci se incalzeste motorul.deci atunci cand e rece pot sa o turez si sa o calc cum vreau ca nu se intampla nimik,dupa ce e cald si am 4 linii la apa incepe sa vibreze,insa atentie doar dupa 2000 rpm, indeosebi intre 2500-3000 rpm!!Dupa 3000 dispare total oricum as accelera!!!Daca poate sa ma ajute cineva ii multumesc mult, mentionez ca pe la motor,pe dedesubt,tampoane,toba,admisie,tot am verificat,iar azi am desfacut bordul in totalitate le-am mai strans pe acolo,deci tot e verificat insa fara nici un rezultat!
    Last edited by FloRio; 14 November 2013, 21:04.

  • #2
    De cand ai sesizat acest lucru?
    Pana la urma ce e, vibratie sau zgomot infundat? Ai inlocuit de curand filtrul de aer?

    .
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      Verif. carcasa filtrului de aer la prinderile de pe capacu' culbutorilor si baga niste saibe acolo suplimentare, de preferat din cauciuc / neopren.

      Comment


      • #4
        Nea Kojak, la 16v e alta poveste...
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #5
          Pardon, nu vazusem ca-i 16v...

          Comment


          • #6
            de vreo doua saptamani incoace imi face asa,imi era rupt un suport la toba,am fost sa il sudeze, si parca de atunci face mai tare,dar e tot posibilul sa fie doar o coincidenta,pentr ca acolo am verificat tot pe partea de esapament, totule ok.Masina are si GPL, insa chiar daca merg pe GPL sau benzina tot asa face.Am GAZ de vreo 2000 si ceva de km si am emrs mult cu gaz pana inceapa sa faca asa,nu cred ca e de acolo ceva.Am verificat si pe udne au lucrat cei ce au montat GPL_ul,dar totul e in regula,imi zicea cineva ceva de ambreiaj, ca la cald se dilata si arculetele din disc pot transmite aceste vibratii.Deci e o vibratie NU o trepidatie.e un fel de zgomot infundat da se simte si cum vibreaza,repet doar la cald intr 2200-3000 rpm si cel mai semnificativ in tr 2 si 3

            Comment


            • #7
              am rezolvat problema,era mai simplu de cat ma asteptam si is bucuros ca acuma e ok.
              era vorba de furtunele cu antigel ce le-au montat in plus cei ce au pus gazul,dupa ce se incalzea antigelul se intareau si cum se rezemau de caroserie incepeau vribratiile,le-am strans langaolalta sa nu mai frece de caroserie si nu mai face nici un zgomot

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google