Educarea Pietonilor !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Statistic vorbind, oamenii cu asemenea idei au cele mai mari sanse sa ajunga in posturi de conducere.
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • #32
      In ultimul timp observ din ce in ce mai multi pietoni care traverseaza in graba pe trecere si nu se asigura nici din stanga nici din dreapta parca sunt teleghidati nu-si dau seama la ce pericole se expun in acest fel.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • #33
        Numai in ultimul timp? Eu imi aduc aminte de acum 10 ani cand o baba alerga precum o caprioara sa prinda un tramvai. Eram sa o iau pe capota, zebra era la 15 metri.
        Ca tot jucam cu Grecia, sa va spun ce mi-a placut cum e cu zebrele si semafoarele din Atena. Daca se face verde pentru masini, ca pieton e nasol sa fii surprins pe zebra, aia trec peste tine.
        Sa-i vezi ce educati sunt pietonii, ca niste fete mari.
        Last edited by mr.K; 19 November 2013, 23:06.

        Comment


        • #34
          e bine ca in Atena macar exista treceri. Eu in restul Greciei pe unde am fost nu am vazut o trecere de pietoni macar. Si daca mergi pe strada, oamenii nu te claxoneaza, ci te ocolesc, fac slalom printre pedestrasi.
          sigpic

          Comment


          • #35
            E si asta un adevar , nu prea avem treceri de pietoni , iar pe cele care le avem sunt majoritatea prost illuminate/marcate.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • #36
              Ei, nu avem treceri de pietoni. Avem prea multe chiar. Mai ales in orasele mici, de tranzit. Va rog sa numarati daca ajungeti, cate zebre sunt in Roman jud. Neamt, Harlau sau Tg. Frumos jud. Iasi.
              Din 50 in 50 de metri e o zebra, iar pietonii traverseaza aproximativ la jumatatea distantei drintre zebre.
              Concluzie e una singura: n-ai cu cine!
              Last edited by mr.K; 20 November 2013, 12:45.

              Comment


              • #37
                Depinde de oras , in Braila sunt putine , iar multe dintre ele sunt marcate insuficient mai ales acum cand tot Dorobanti-ul a fost asfaltat si unele indicatoare sunt "ascunse " fie de masini parcate fie de frunzele copacilor.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • #38
                  doar stiti ca nu aveti cu cine sa faceti treaba?chiar daca il amendezi acum,maine trece prin acelasi loc doar ca se asigura ca nu cumva sa fie politia sa-l prinda iar.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • #39
                    Da , dar daca primeste o amenda de cateva zeci de milioane , te asigur eu ca a doua oara nu mai face.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • #40
                      Topicul a luat-o razna. Soferii se plang de comportamentul pietonilor; cand nu conduc acestia devin pietoni si nu cred ca se deosebesc din marea tagma, dar de...n-ai cu cine.
                      Sa nu mai facem pe inocentii, ca fiecare din dvs. a-ti traversat, macar odata pe rosu sau prin loc nepermis; educatia trebuie sa fie defapt autoeducatie, iar lucrurile trebuie judecate cu aceiasi exigenta, fie din spatele parbrizului, fie de pe trotuar.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #41
                        Eu cel putin nu recurg la metode de acest gen , mai ales ca sunt sofer si stiu ca-i incomodez pe cei care inca conduc masini , pana sa devina pietoni , problema o reprezinta cei care nu poseda un permis de conducere si implicit n-au habar de regulile de circulatie si poate nu realizeaza ca se pun in primul rand pe ei insasi in pericol.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by IancuMIC View Post
                          Topicul a luat-o razna. Soferii se plang de comportamentul pietonilor; cand nu conduc acestia devin pietoni si nu cred ca se deosebesc din marea tagma, dar de...n-ai cu cine.
                          Sa nu mai facem pe inocentii, ca fiecare din dvs. a-ti traversat, macar odata pe rosu sau prin loc nepermis; educatia trebuie sa fie defapt autoeducatie, iar lucrurile trebuie judecate cu aceiasi exigenta, fie din spatele parbrizului, fie de pe trotuar.
                          corect!cand vezi treaba din ambele tabere e altceva.si eu am incalcat de nenumarate ori regulile.problema e atunci cand chiar nu-ti pasa de celalalt de nici o culoare.sunt pietoni care nu se gandesc nici macar o clipa la ce fac.ce pana ... ?trebuie sa opresca,doar nu o sa dea peste mine!se intampla si invers .de aceea unii devin pietoni.pentru a vedea si cum e la echipa adversa.
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • #43
                            Educatie pentru reguli de circulatie se face de mult.Soferi incalca reguli auto pietonii deasemenea.
                            Cind sintem la volan gindim ca un sofer iar cind sintem pietoni uitam sa gindim ca un sofer.
                            Oare citi din cei care au carnetul de sofer ,forteaza trecerea de pietoni pasind pe carosabil atunci cind este rosu (pentru pietoni) si ei sint PIETONI ?
                            Fenomenul e descris frumos aici intr-un monolg al unui mare actor.
                            Auditie placuta.

                            Comment


                            • #44
                              Ieri o baba traversa prin loc nepermis o strada extrem de circulata.
                              Azi dimineata, o femeie de aprox. 50 de ani vorbea la telefon si traversa chiar de semaforul se facuse rosu inainte de a pune piciorul pe zebra.
                              Fiind primul in coloana, i-am ars un claxon scurt. Ce a facut? A traversat in continuare un o strada cu 2 benzi pe sens.
                              De unde rezulta, nu ca topicul a luat-o razna, ci ca de la o anumita varsta lumea are prea multe pretentii: lasa-ma sa traversez, lasa-ma sa ma bag in fata la rand, lasa-ma sa cumpar eu tigaia de la Lidl, lasa-ma ca eu stiu cel mai bine orice etc.

                              Un copil mai pote fi educat sa devina un pieton corect.
                              Astia mai in varsta asa raman pana mor, de moarte buna sau calcati de o masina.

                              Comment


                              • #45
                                Intradevar pietonii sunt un pericol pentru circulatia rutiera deoarece nu de putine ori am fost pus in situatia de a frina violent deoarece cite un mosneag s-a gindit sa traverseze brusc pe la trecere chiar daca eu ma afla la aproximativ 2 ~3 m de trecerea.

                                Este un gest de totala inconstienta a celor care fac aceste lucruri deoarece se pot intimpla accidente grave chiar mortale.

                                La noi in Romania predomina mentalitatea ca pietonii au prioritate oricum pe trecere si traverseaza iresponsabil fara sa se asigure cit de cit.

                                Pentru unii pietoni e mai importanta ideea ca au prioritate decit viata lor. Sunt unii pietoni care se arunca efectiv pe trecere cu ideia ca ei sunt cei care au prioritate insa nu se gindesc ca datorita acesti nebunii temporare pot ramine nenorociti pe viata. Ar trebui specificat in codul rutier ca priritatea pietonilor pe trecere este relativa si veti vedea ca unii isi vor schimba comportamentul indisciplinat cind se afla pe o trecere de pietoni.
                                Last edited by juann; 21 November 2013, 16:53.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google