Sfat Achizitie Auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by daniel_mina83 View Post
    va salut. anul acesta doresc sa-mi achizitionez un automobil nou si dupa multe,multe cautari m-am oprit la 2,ambele din aceeasi familie: Skoda si mai exact, Rapid sau Octavia 3..
    eu zic sa mergi sa intrebi pe forumul Skoda, aici o sa ti se recomande imediat si Renault, Volvo, BMW Sh, si altele... omul vrea neaparat SKODA, s-a oprit la aceste 2 modele, deci noi ar trebui sa ii recomandam, daca ne pricepem, desi nu cred ca ne pricepem noi la Skode (decat cei care au), intre OCTAVIA 3 si RAPID... nu sa ii zicem de Astra, Seat, Golf si altele... Fiecare zice "pe ce ar merge", pai fiecare are alte nevoi de la o masina...
    Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

    Comment


    • #32
      chestia e ca inainte de a ramane pe Skoda,am cercetat si alte marci ca : Opel Astra sedan, Renault Fluence, Ford Focus si chiar Dusterul stilizat, dar ori nu mi-au convenit motorizarile ori pretul.
      Din capul locului precizez ca eu vreau o masina sedan, spatioasa si neaparat benzina(fac cam 12000km/an),deci dieselul iese din discutie, chiar daca m-a tentat o perioada Fluence-ul cu 1.6 dci 130cp,dar imi depasea bugetul.
      Referitor la 1.4 TSI 140CP, este o varianta tentanta, dar e mai scumpa decat 1.2 TSI cu 2000 euro si oricum nu are performante atat de mari fata de 1.2 TSI; sigur ca e un plus de putere fata de 1.2,dar cred ca si acesta din urma s-ar descurca binisor ,in rest sunt total de acord cu TOOROP, sunt un familist caruia nu-i place viteza,ci doar sa ma deplasez din pct. A in pct. B fara probleme.
      Referitor la Opel astra sedan singura varianta ok, ar fi fost 1.4, 140cp ,Active care depaseste 19000 Euro si nu are atatea dotari ca si Octavia 3, asa ca a picat si aceasta. Oricum va multumesc inca o data pt parerile voastre si sper, cu ajutorul vostru sa iau o decizie buna pt. urmatorii 7-8 ani.





      Iar pe tine te rog sa folosesti limba romana in scris. Cu "k", "dc" poti sa vorbesti pe "mess" sau pe "fb".
      Last edited by vitriol; 12 February 2014, 17:51.

      Comment


      • #33
        Originally posted by daniel_mina83 View Post
        sunt total de acord cu TOOROP, sunt un familist caruia nu-i place viteza,ci doar sa ma deplasez din pct. A in pct. B fara probleme.
        Ia 1,2 TSI Ambition (cutie manuala in 6 trepte, NU 5). Costa 16.418 E iar de 1400E pui niste optionale practice si o sa ai o masina mai mult decat decenta pentru un familist (nu e submotorizata asa cum cred unii) . Octavia 3 e mai usoara decat Octavia 2 (ambele modele), 1,2 TSI e de generatie noua (platforma MQB) cu distributie pe curea in baie de ulei, singurul minus al masinii e faptul ca nu mai are punte independenta pe spate (doar masinile echipate cu 1,8 TSI au punte independenta pe spate) dar e o chestie peste care o sa poti trece avand in vedere celelalte plusuri ale masinii, de fapt daca n-ai avut niciodata nici n-o sa-i simti lipsa.

        Comment


        • #34
          La o eventuala revanzare, probabil Octavia o vei vinde mai usor decat Rapid. Eu m-as duce sa fac test drive cu tot ce ai enumerat mai sus, skoda, golf, focus, astra, fluence. Negociaza cu ei, cere preturi la toti, poti obtine un pret mai bun. Eu asa am facut.

          Comment


          • #35
            cu octavia 3 nu am mers , dar am mers cu octavia 2 facelift chiar si cu motor 1.2 tsi (cu 1.6tdi am mii de km). se misca acceptabil. e incapatoare in interior. in rapid m-am urcat si mi-a dat senzatia de mai ieftin fata de octavia 2. se simte ca-i mai low cost.
            oricum is multi bani , dar daca ai posibilitatea sa iei octavia nu sta pe ganduri.
            Last edited by vitriol; 12 February 2014, 22:12. Reason: Automerged Doublepost
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • #36
              da, m-am uitat si pe oferta la Hyundai pentru Elantra, iar o versiune cu dotari care se apropie de Octavia ajunge la 18000 euro si are doar motorizarea de 1.6 132 cp,un consum mai maricel; iar in rest performantele sunt cam la fel,asa ca tot Octavia ar iesi putin in avantaj.
              Fluence-ul imi place, dar la benzina regasesc vechiul 1.6 16v, care nu -mi place; in rest dieseluri DPF care ma sperie cand ma gandesc la intretinere. Ramane de vazut ce oferte vor avea cand ma voi hotarî sa-mi iau masina.

              Comment


              • #37
                Nu te speria de motoarele 1.6 16 v de pe fluence si de pe hyundai. Is cele mai reusite , fiabile si nu te "pacalesc" la consum asa cum o fac cele cu turbo.
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • #38
                  sa nu uiti sa ne scrii si noua cand iti cumperi masina

                  Comment


                  • #39
                    Daca vei vinde masina peste 2-4 ani...vei pierde minim 50% din cat dai pe ea acum, benzina nu prea se cauta la SH in clasa Octavia! deschide bine ochii inainte sa arunci cu banii! Din A in B te duce si un Logan posesor de chelie! Dar daca esti ferm pe pozitie...ia TDI !
                    Keep walking...

                    Comment


                    • #40
                      TDI- urile astea E5 au DPF si sunt o pacoste, mai ales daca mergi frecvent urban, nu au timp de regenerare ,plus ca intretinerea unui astfel de motor este mai costisitoare decat la un Tdi E3 sau E4. Chiar nu vreau sa mai stau cu grija ca pica injectia sau altceva ci prefer sa conduc benzinare; am stat mult si am cantarit pana sa iau decizia ca voi renunta la a mai achizitiona diesel in viitorii 7-8 ani. Sunt constient ca voi pierde mult la revanzarea viitoarei masini, dar totusi prefer sa dau 17000 euro pe un auto nou.
                      Costi-bc tu ai dreptate in legatura cu fiabilitatea motoarele 1.6 16v si mai sunt constient ca acel consumul declarat de TSI-uri, TCE-uri .etc.., este inselator si mai mare in realitate; oricum mai am 3-4 luni in care voi lua o decizie.

                      Comment


                      • #41
                        Parerile obiective o sa le gasesti pe forumul dedicat fiecarui model de masina care te intereseaza. Octavia 3 e inca in faza de "copilarie" si orice copilarie are bolile ei - s-au raportat probleme la coloana de directie (ca dealtfel si la Golf 7), zgomote de rezervor, probleme cu front assist-ul, probleme cu inchiderea geamurilor, etc . Problemele se vor rezolva pe parcurs dar nu-ti doresc sa le incerci pe timpul si nervii tai, mai asteapta o perioada daca vrei neaparat sa achizitionezi un model nou lansat.

                        Comment


                        • #42
                          corect, ai perfecta dreptate, de aceea mai astept pana in vara, apoi voi fi nevoit sa iau o decizie pentru ca voi ramane fara masina

                          Comment


                          • #43
                            Vreau sa cumpar un wolkswagen bora cu motor 1,6 16 valve si sa il pun pe GPL il gasesc la 3000 euro inmatriculat si cu taxa platita ,un sfat daca se poate va rog?

                            Comment


                            • #44
                              Ce sfaturi ai vrea sa primesti, cand tu nu spui din ce an e masina, norma de poluare, cati km. are rulati?
                              Sfaturi in privinta achizitionarii unei masini rulate se pot da; conteaza ce anume te intereseaza mai exact.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #45
                                Msina este din 2001 are 165000 cat de reali reali sa fie nu stiu,motor de 1, 6 benzina , climatronic ,ESP ,genti aluminiu pe 16 .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google