Vopsire Usa Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vopsire Usa Masina

    Buna Ziua,

    Am un logan culoarea rosu mai deschis si observat cateva puncte (lovituri de pietre) pe usa partea dreapta si pe capota , as dorii sa le retusez.

    Va rog sa-mi spuneti de unde (din Bucuresti) as putea sa comand 500g vopsea culoarea masinii.

    Am inteles ca se face la comanda vopseaua.

    Va multumesc!

  • #2
    in orice servis mai de domneajuta au calculator de vopsea, baga codul vopselii si scoate cit a butonat la tastatura.

    Comment


    • #3
      Vad ca esti din Bucuresti.
      Da o tura pana in targ (Vitan), sunt acolo cel putin 3-4 locatii (cu laborator - nu la tarabe/baraci) in corpul central de cladire care fac pe loc vopsea la cod de culoare.
      Io am dat acum 2 saptamani 35lei pe cca. 270gr de vopsea metalizata TE61G. Deci cu pana in 100lei cu tot cu lac te-ai rezolvat, mai ales ca tie nu-ti trebuie metalizata din cate am inteles.
      Doar sa nu iei de la aia care sunt amplasati imediat in dreapta cum intri cu masina venind de la Rin. Sunt niste garoi care vand niste mizerii de vopseluri.
      Last edited by Kojak; 11 May 2017, 09:47.

      Comment


      • #4
        Multumesc mult!
        Ma duc maine in vitan, dar cum stiu codul culorii respective?? scrie undeva??

        Am observat ca pe bara din plastic din fata in anumite locuri se cojeste usor vopseaua , va rog sa-mi spuneti ce sa fac , curat local cu smirghel fin??

        Comment


        • #5
          Ce an de fabricatie e masina? Ce culoare e scrisa in talon?
          Chiar daca nu stii exact codul, te duci la magazin, vorbesti cu fatuca care prepara vopselurile, ii ceri paleta de reper, te duci cu ea la masina si compari la fata locului. E cel mai ok, n-ai cum sa dai gres asa. Chiar si la cod, dupa ani de zile, culoarea se mai decoloreza si nu mai bate perfect cu codul, asa ca totul consta in nuanta.
          Comparatia la fata locului e sfanta!

          Comment


          • #6
            Multumesc pentru raspuns!

            Va rog sa ma ajutati cu in legatura cu retusul sau vopsirea bara fata din plastic.
            Am observat ca pe bara din plastic din fata in anumite locuri se cojeste usor vopseaua , ce sa fac? , curat local cu smirghel fin sau sa curat toata bara??

            Va multumesc!

            Comment


            • #7
              Buna Seara,

              Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi referitor la vopsirea mastii din plastic (bara din fata), care se cojeste vopseaua foare usor in anumite locuri.

              Ce credeti ca ar trebuii sa fac?? sa o curat cu smirghel local sau trebuie curtata toata masca??

              Rog moderatorii sa mute subiectul la alta sectiune daca este cazul.
              Va multumesc!

              Comment


              • #8
                Nu-i nevoie sa mute nimeni nimic, trebuie sa intelegi un lucru!
                Aici pe forum suntem marea majoritate amatori, nu lucram in service-uri ca mecanici sau vopsitori/tinichigii iar tot ce tine de partea de vopsitorie e foarte delicat, daca nu-ti iese bine bara, vii si ne injuri dupa aia...ca ala sau alalalt mi-a zis sa fac asa, etc.

                Daca vrei sfaturi competente, te duci (cu masina - sa vada bara afectata) la un service mai de doamne ajuta care are si vopsitorie, te imprietenesti cu vopsitorul / tinichigiul (in ideea ca vrei s-o faci la ei - chiar daca de fapt nu ai de gand), il chestionezi ce si cum e mai bine sa faci, materiale, pregatirea suprafetei, operatiunea de vopsire in sine si aplici ulterior acasa ce ti-a povestit ala.

                Bafta!
                Last edited by Kojak; 12 May 2017, 21:57.

                Comment


                • #9
                  Buna Ziua,

                  Domnule Kojak eu am intrebat pe cine stie si daca vrea sa ma ajute cu cateva sfaturi ii multumesc pentru ajutor.
                  Nu cred ca este cazul sa ne înjuram pentru ca nu ne iese treaba, pana la urma este alegerea noastra daca tinem cont de sfaturile si ideile primite.

                  Eu cred ca fiecare persoana învață multe lucruri din acest forum , asta este si ideea forumului sa ne ferim de mecanicii si vopsitori nepriceputi si sa invatam sa le facem singuri.
                  Ca nu ne ies lucrurile din prima ?, asta este!! , Omul cat traieste învață!.

                  Multumesc pentru raspuns!

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google