Logan Pe Benzina/motorina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan Pe Benzina/motorina

    Salut,

    Urmeaza sa imi iau permisul in curand si vreau sa imi iau un Logan (2009 sau mai nou). Pentru un incepator ar fi mai buna versiunea pe motorina sau cea pe benzina? Am citit pe forumuri legat de problemele cu injectoarele la modele dci, cat de riscant ar fi pentru mine un astfel de model?

    Multumesc,
    Adrian

  • #2
    Pentru un incepator, benzina si cai cat mai putini.
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • #3
      Totul depinde in mare parte si de bugetul tau si cat esti de dispus sa cheltui pe intretinere/reparatie in caz ca apar probleme.

      Dci-urile cel putin cele incepand din 2010 sunt destul de fiabile , cu intretinere facuta la timp teoretic ar fi ok insa daca pica ceva , un injector , turbina , intercooler etc , piesele sunt destul de scumpe .
      Avantajul dci-ului daca te uiti doar din perspectiva asupra confortului in rulaj , cuplu mare incepand de la ture mici , consum redus de combustibil , silentiozitate la viteze mari.

      Benzinarele de Renault sunt si fara sa exagerez, tancuri in fiabilitate , mai ales 1.4/1.6 MPi la fel si 1.6 16v K4M , intretinere mai ieftina , nu prea te tine prin service , ulei schimbat la timp si poti parcurge enorm de multi km fara probleme majore.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google