Despre Amortizoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Difera functie de anul de fabricatie, caroserie etc.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • 1.6 8v, Ambition, 2005, LSOB.

      Comment


      • Salut,am o nelamurire si anume la schimbarea kit-ului amortizoarelor e musai sa se schimbe si arcurile?Masina are 96000 de km si 6 ani pe drumuri nu foarte bune.Masina deja face ca o barca daca ma duc in lateralul ei si imping dar nu neaparat din cauza asta fac schimbul,flansele sunt terminate,pe drum cu piatra cubica pocneste pe fata intr-o veselie.Am gasit kit amortizoare Monroe,schimb si basculele,schimb si bieletele bara stabilizatoare si daca e nevoie schimb si arcurile,macar sa stiu o treaba.
        "light up the darkness" Bob Marley

        Comment


        • Nu trebuie sa schimbi arcurile, pui amortizoare aproape identice cu cele din echiparea de fabrica.

          Comment


          • Multumesc.
            "light up the darkness" Bob Marley

            Comment


            • salut,acum vreo 8luni am schimbat amortizoarele fata pentru ca din unul curgea ulei iar celalalt am inteles ca se schimba automat daca schimbi unul si am cumparat 2 amortizoare de origine monroe acum nu prea sunt multumit de ele daca apas pe aripa masinii cand ai dau drumu masina se mai misca putin adica se mai ridica si se lasa putin,asa trebuie sa faca sau sunt ele proaste cecredeti nu mai stiu nici cat mi s-a spus ca este garantia

              Comment


              • Originally posted by suiram30 View Post
                daca apas pe aripa masinii cand ai dau drumu masina se mai misca putin adica se mai ridica si se lasa putin
                Exprima-te si tu coerent daca vrei sa ne dam cu parerea, vad ca ai o varsta totusi...

                Fa un test pe standu' de amortizoare si in fct. de valori le poti "da in cap" sau nu cu garantia.

                Daca ai montat amortizoarele in service, ai garantie 3 luni ptr. manopera, respectiv 12 luni ptr. piese.

                Ti-a luat 8 luni ca sa-ti dai seama ca "nu-ti plac" amortizoarele?
                Last edited by Kojak; 5 May 2014, 21:11.

                Comment


                • nu ca nu imi plac dar parca nu sunt ca la un logan din acelasi an dar care are amortizoarele din fabrica,cu toate ca am cumparat aceleasi amortizoare identice cu cele de uzina,imi cer scuze daca nu m-am facut inteles dar nu stiu cum sa va explic ca in momentul in care apas pe aripa si eliberez se mai balanseaza putin sus-jos

                  Comment


                  • Pai e normal balansu', asta e rolu' amortizorului ca doar nu e tija metalica rigida.

                    Dar nici prea mare sa nu fie.

                    Balanseaza de peste 2 ori la o apasare?

                    Oricum, e bine sa o bagi pe stand la un test, sa vezi ce procente ai la ele.

                    Comment


                    • ok multumesc pentru sfaturi am sa ma duc sa fac un test de amortizoare

                      Comment


                      • chiar si io ma gandesc sa-l fac zilele astea, ca tot am schimbat tot setu' de 4 amortizoare miercurea trecuta.

                        Comment


                        • Trebuia facut inainte, dupa nu are sens.
                          sigpic

                          Comment


                          • am facut si inainte, acu' tre sa compar cu valorile de la amortiz. noi.

                            Comment


                            • Am schimbat de curand toate cele 4 amortizoare, imi curgea putin pe stanga fata iar cand luam o groapa ziceai ca aveam 200 la ora, si am pus Kayaba Excel G, gas a just erau deja prea mult pentru logan, sunt foarte multumit de ele, tinuta este mult imbunatatita, nu se mai inclina atat de mult in curbe cum se inclina inainte, nu si-a modificat garda, calitate pret foarte buna ... 280 per buc pe fata (modelul de logan 2), cel de logan 1 pe fata erau 220 per buc, pe spate 190 per buc sunt aceleasi si la 1 si la 2.

                              Comment


                              • Si nu e cam mult pentru 4 amortizoare ? 1000 de lei... rezolvai stabilitatea cu arcuri H&R sau Eibach. Eu am H&R si sta masina de zici ca e cart.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google