Airbag-uri Si Siguranta In Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    @gionik sigur ala e Loganul caruia nu i s-au declansat air-bag-urile? Ca apartine tot lui "Rural" ala. Si puntea este intreaga (sau puntea deformata era a Renault-ului?)
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #62
      Cum sa se fi deschis airbagul daca si-a spart un far???
      Fuga dupa senzational a celor de la CAN CAN a generat si de data asta subiect de discutie.
      Mi-ar placea ca posesorul de Logan sa ii dea in judecata pe cei de la Renault...Am avea de ce sa radem dupa aia...

      MD

      Comment


      • #63
        De ce nu se pun niste poze cu masina lovita sa vedem cate de grav e avariata? Cred ca ati vrea ca atunci cand dai peste un caine sa se deschida airbagurile ca doar de sparge spoilerul. La acea masina se poate citi ce a inregistrat calculatorul airbagurilor si apoi cand vor fi date oficiale dupa expertiza masinii sa incepem sa postam si sa se mediatizeze.

        Comment


        • #64
          Ce m.U.I.E. O sa-si ia avocatii sa dea in judecata dacia/renault, e clar ca-s in cautare de senzational si nexam cunostiinte tehnice . La masina aia avea fix p... Contuzii cervicale si la coloana. N-am avut eu, dupa ce m-am rasturnat la 50km/h, darmite ala care-a pocnit o mata neagra aia alba din poze nu-i masina in care sa fi intrat frontal un megane...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #65
            airbag pasager

            Salutare baieti. Am si eu un ambiance si ma gandesc sa pun airbag la pasager. Stie cineva daca se face si un pret aproximativ?
            multumesc mult

            Comment


            • #66
              Salut, parca s-a zis si mai devreme pe thread: nu se face dupa achizitionarea masinii!!! Costa mult si presupune adaugarea catorva elemente care se pare ca nu pot fi instalate corespunzator decat odata cu constructia masinii. Deci daca n-ai nu poti sa-ti pui
              If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

              Comment


              • #67
                Originally posted by csebalyn View Post
                Ce m.U.I.E. O sa-si ia avocatii sa dea in judecata dacia/renault, e clar ca-s in cautare de senzational si nexam cunostiinte tehnice . La masina aia avea fix p... Contuzii cervicale si la coloana. N-am avut eu, dupa ce m-am rasturnat la 50km/h, darmite ala care-a pocnit o mata neagra aia alba din poze nu-i masina in care sa fi intrat frontal un megane...
                De acord cu tine... Dar e posibil sa fie pocnita de un megane... Care cred ca mai mult de 20-30 km/h nu avea... Asta e accident de viteza mica, nu avea rost sa se deschida airbag-urile... Mai rau il pocneau in fata
                GL-22-TOF

                Comment


                • #68
                  Era vorba de airbag-uri laterale. De cel pentru pasager nu am gasit nimic scris. Asa ca daca stie cineva : se pune si un pret.

                  Comment


                  • #69
                    Stiam ca airbagul de la pasager se poate pune si dupa, mai ales ca am vazut pe la bursa la vanzare. Un pret nu stiu, cauta la bursa si intreaba acolo.
                    NU se pot pune (decat foarte greu si scump) airbaguri laterale...
                    Last edited by danielliviu; 25 July 2008, 18:39.
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • #70
                      Nu se pot pune airbaguri laterale, pentru ca e prea complicato montajul, si costa peste 2000 euro.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by Cristi_LCD View Post
                        @gionik sigur ala e Loganul caruia nu i s-au declansat air-bag-urile? Ca apartine tot lui "Rural" ala. Si puntea este intreaga (sau puntea deformata era a Renault-ului?)
                        In ziar, au aparut niste poze cu acest logan, iar eu nu am facut de cat sa cobor, si sa ii mai fac cateva poze, mai explicite.....in care sa se vada cam cata vrajeala este in acel articol.....si sa arat ca este un mare fiasco.....eu cel putin, dupa ce as fi citit acel articol, ma gandeam la o faza din filmele cu Bruce Willis, cu Renault-ul care zboara prin aer, aterizeaza pe masina....etc....aici nu cred ca este vorba de cat despre niste articole platite, pt cat mai multa publicitate....sunt convins ca nici acest procesc nu va fi initiat, si nici cel legat de furtul la pompa.....acum....om trai si om vedea....dar orcum, ceea ce au facut cei de la cancan + urban este inacceptabil....sunt oameni care nu acceseaza forumuri...sau nu au acces la anumite informatii tehnice, si cred ce scrie in presa, si pur si simplu tot fiascoul asta face mult rau posesorilor de logan in general, si creaza o mare dezinformare....dar ce sa ii fac.....scopul scuza mijloacele....sau cand este vorba de bani, unii sunt lipsiti de orice scrupule.

                        Last edited by gionik; 26 July 2008, 10:54.
                        sigpic

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by csebalyn View Post
                          Ce m.U.I.E. O sa-si ia avocatii sa dea in judecata dacia/renault, e clar ca-s in cautare de senzational si nexam cunostiinte tehnice . La masina aia avea fix p... Contuzii cervicale si la coloana. N-am avut eu, dupa ce m-am rasturnat la 50km/h, darmite ala care-a pocnit o mata neagra aia alba din poze nu-i masina in care sa fi intrat frontal un megane...
                          De acord cu tine masina mea arata mult mai rau decat aia la care nu au sarit airbagurile cred ca ai vazut-o si oricum cred ca or sa piarda procesul si o sa mai castige ceva si avocatii ca doar asta le e meseria.
                          Last edited by alex86; 26 July 2008, 11:54.

                          Comment


                          • #73
                            Cel mai bine ar fi sa dea Dacia in judecata, sa piarda procesul si Dacia sa le ceara daune morale cateva sute de mii de euro, poate asa se mai potolesc putin.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #74
                              revenind la intrebarea initiala a topicului

                              Conform testului euro ncap punctul slab al Loganului la impact frontal este protectia picioarelor soferului pentru ca pedalele se deplaseaza necontrolat. Avantaj cei cu picioare scurte

                              Testul a fost facut fara airbaguri laterale, dar pentru 200 eur eu zic ca e pacat sa nu le pui ca optionale.

                              In testul de impact lateral fara airbaguri laterale, zona cea mai expusa era zona umarului soferului.

                              Cu airbaguri laterale eu zic ca vei avea o protectie decenta si in acea zona.
                              Logan GPL 1.4

                              Comment


                              • #75
                                Nu prea imi pare a fi Logan asta. Parca titlul theadului e "Airbag-uri Si Siguranta In Logan" atunci sa vorbim despre logan

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google