Voi spalati motorul?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu l-am spalat niciodata de cand am masina (4 ani) ( ce e drept , ca nici macar sters nu l-am avut ) . Intre timp l-am sters cum trebuie cu carpa..si totul e ok !
    Nu am avut incredere in spalatul cu pompa ( cum fac cei de la spalatorie) si am inteles ca faza naspa e ca nu ti se strica ceva atunci..pe loc..ci in timp!
    Daca acel cineva care mi-a zis asta, m-a mintit, va mint si eu la randul meu. Puteti sa dezaprobati daca nu e corect!
    sigpic

    Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

    Comment


    • si eu zic ca nu ai motiv sa speli motorul....decat la vanzare ca sa nu se vada pe unde curge....
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Eu l-am spalat de 2 ori pe al meu, dar finuţ, am un cap de furtun care "sprayaza" apa, fara jet, nu am dat pe fisele de la bujii (in locul in care se intalnesc toate 4), le-am acoperit cu un ciolofan, apoi apa am sterso cu o carpa si lasat motorul la bronzat, la soare, 2-3 ore ca sa se usuce.
        In schimb am spalat motorul 'nevestei', si nu l-am lasat bine la uscat, am plecat dupa o ora cu masina timp in care masina a trepidat (nu de la subturare) in mers de vreo 2 ori pana s-a incalzit motorul banuiesc, asa ca pot aparea si necazuri.
        Si iar alta chestie pe care am observat-o, cand spal masina pe exterior, sare apa prin grilajul din fata pe alternator, nu stiu cat de sanatos este pentru alternator, fiind si el o componenta electrica.

        Comment


        • Eu l-am spalat acu o luna aproximativ...si a fost prima data in 4 ani jumate de cand am masina!deobicei il stergeam cu carpa si mai dadeam cu fas-fas dinala de geamuri pe unde ajungeam...dar nu reuseam sa curat tot...cea mai nasoala zona e aia de mai jos-blocul motor,cutia,zona de dupa filtrul de aer...acolo n-ai cum sa ajungi...am auzit si eu ca nu prea e bine sa il speli,dar o data nu cred ca se pune,iar rezultatele sunt mai mult decat multumitoare!Arata si el a motor acum..se vad toate furtunele,toate mufele,surubarai,senzori...si daca vrei sa intervii reperezi mai usor piesa respectiva si lucrezi mai curat...
          sigpic

          Comment


          • Eu in 4 ani nu am spalat motorul. Il mai sterg uneori cu o carpa putin umeda sau cu servetele umede si apoi cu carpa uscata. Un prieten de-al meu care are un Ford Focus pe taxi a fost in primavara sa faca ITP-ul si ce credeti ca i-au zis nesimtitii de la service: Sa spele motorul ca altfel nu are ce sa caute la ei in service. Intradevar era prafuit, ca doar e taxi, dar nici aia nu lucreaza la masini cu hainele cu care merg la biserica.
            sigpic
            Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

            Comment


            • Originally posted by Octavian___30 View Post
              Secret vazut la un mester, cum se curata/spala motorul bine: dat cu spray silicon din abundenta peste tot, lasat cateva minute (vreun sfert de ora) sa lucreze si apoi sters cu o carpa uscata.
              Lacrima ramane, am vazut cum a curatat la un Passat, inuman.
              Nu cred ca e spray silicon ci mai degraba ceva subtanta speciala.Am vazut si eu la Ayn cum arata motorul curatat cu asa ceva.

              Comment


              • L-am spalat de doua ori in 2 ani...daca sti ce sa protejezi si cum sa folosesti jet-ul (fara aluzii, va rog), n-are nici pe dracu' motorul.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Ajuta cu ceva spalatul motorului? Eu ma uit sub capota o data pe luna ca sa mai vad nivelul lichidelor in borcane!

                  Comment


                  • astazi veni si randul meu sa spal motorul,am schimbat uleiul ,si cand am pus ulei in motor,a mai scapat 100 -200 grame pe langa gaura de la ulei...si dupa ceva km facuti,mi sa intins uleiul ,aproape pe tot motorul,prima oara m-am si speriat ,am zis ca a inceput sa dea uleiul afara pe la garnitura,dar mi-am adus aminte,ca mi-a curs ulei cand am schimbat uleiul...

                    Comment


                    • Hehe, ti-as fi aratat motoru' meu sa te calmezi, dar daca zici ca te-ai speriat de o pata la al tau, sigur aveai un soc cand il vedeai pe al meu
                      Anu' asta prin iunie - iulie e rost de itp la mine...face 'breaza' 6 ani...o sa iau niste degresant mai puternic la spray ceva si o sa curat cat pot p'acolo. De fapt asa visez eu frumos, ca mai mult ca sigur ca intervine ceva, nu se poate.
                      Oricum jet pe motor nu pun, ca e prea loz in plic...poate daca as face eu treaba, nu sa las pe altu'.
                      Keyboard error or no keyboard present.
                      Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                      Comment


                      • eu am ITP in aprilie,dupa ce am spalat motorul nu mi sa intamplat nimic ,merge la fel,deci inainte de ITP ii mai dau un jet,dar u de unde ai avut ulei pe motor???pune si o poza daca ai....

                        Comment


                        • Pai am ulei peste tot ...adica
                          Pozele sunt de anul trecut, nu ies sa fac poze acum nici batut cu ranga...
                          Attached Files
                          Keyboard error or no keyboard present.
                          Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                          Comment


                          • din ce cauza ai atata ulei la motor??

                            Comment


                            • Salut, sa va povestesc o chestie interesanta: Intr-o zi, un vecin a venit la masina cu un pulverizator de un litru pe care l-a dat pe motor, integral. A asteptat aproximativ 5 min, dupa care a turnat o sticla de 2 litri de apa. Puteai sa juri dupa aceasta operatiune ca motorul a fost curatat profesional sau ca motorul era nou. Nu intrebati ce solutie era ca habar n-am. Tot ce stiu ca era o solutie dintr-o spalatorie auto.
                              Asigurari RCA cu livrare gratuita in Bucuresti. Partener Destine Broker.

                              Comment


                              • Nu l am spalat niciodata ,il sterg cu o carpa umeda ,destul de frecvent, atata tot !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google