Distanta franare 100-0 km/h Logan cu ABS ???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by mareom
    iti zic sincer ca nu ma mai ofer voluntar la testul franarii cu ABS.
    e valabil doar la cei care nu au ABS. iar la tine nu vad diferenta intre frinele de mina si frina in care mi-au blocat rotiile . doar din cauza ca s-au blocat rotile s-au uzat in acelasi loc.

    Originally posted by Jonivip
    ceea ce trebuie sa iasa in evidentza este faptul ca atunci cand nu exista ABS ..nu trebuie sa apasam pedala brusc si sa blocam rotile pentru ca iese urat de tot iar masina este ne controlabila ( ca la patinaj) ca sa numai spun de cauciucuri care au de suferit ...cu ABS eu zic ca face cam 38-40 de m..
    da, se pare ca e adevarat si cam imi pare rau ca nu am ABS

    Originally posted by SUPERCAR
    cristi esti belea man...multumit
    PS.asteptam filmuletul
    da SUPERCAR, sint foarte multumit si nemultumit de test
    nemultumit pentru ca am nenorocit cauciucele si pentru ca nu era complet uscat pe jos in momentul testului.
    si multumit cit de cit de rezultate. vor mai veni citeva teste de frinare, si asa sint distruse si trebe altele

    Originally posted by mishu_wrc
    Acuma tre sa facem o cheta sa iti cumparam caucicuri)
    PS: pe viitor nu ii mai dati idei ca isi distruge masina)
    pe cind cheta? )
    si DA! nu-mi mai dati idei

    am uitat sa precizez ca acele cauciucuri pe care tocmai le-am distrus, sint good year eagle/nct 5 205/55/16 si doar 22.000km rulate, uzura fiind cam treisfert, deci deloc eftine
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

    Comment


    • #47
      Originally posted by crististreulea

      pe cind cheta? )
      si DA! nu-mi mai dati idei

      am uitat sa precizez ca acele cauciucuri pe care tocmai le-am distrus, sint good year eagle/nct 5 205/55/16 si doar 22.000km rulate, uzura fiind cam treisfert, deci deloc eftine

      las ca faci rate

      PS. Tot respectu... dar sunt curios unde anume ai facut testu pe sosea sau intr-o parcare? pe o alee intre blocuri...

      sigpic

      Comment


      • #48
        mai am de platit 1 an jumate la golanu asta.
        mai rate pe cauciuce si salut oua, le taie nevastamea daca afla.
        si asa, de testul de frina a aflat in momentul cind am oprit masina si am dat-o jos . comentarii peste comentarii (ca doar e fomeie) si dupa testul cu blocarea rotiilor mirosea a cauciuc ars de n-aveai aer. taca taca taca taca mi-a tocat creierii inca vro 20 minute.
        deci pe linga cauciuce distruse, adaugati si inca 1 an in minus la viata.
        pe soseaua de centura de la timisoara care e neterminata si nu e data in folosinta. au pus si blocaje ca s anu mai inrte nimeni pe ea. butoiae, diguri enorme de pamint.
        degeaba, digul s-a spart, butoaiele au disparut, pe acelasi traseu s-a lasat si cu dosare penale, deci riscant.
        pe acelasi traseu i-am dat la un harley davidson 1200cmc 140km/h cu pasager in spate si noapte. cita inconstiienta pe mine. nu exista deloc aerodinamica
        Last edited by crististreulea; 10 September 2007, 09:10.
        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

        Comment


        • #49
          Eu altceva nu inteleg. Cu Berlina lu' taica'miu am franat de la 130 la 0 de vre-o 20 de ori la rand (ma invata cum sa franez la viteza mare) si nu am distrus cauciucurile (Continental de la mama lor dar tot cam 3/4 folosite). Despre neveste ce sa mai spun, ar trebui infiintat clubul loganistilor asupriti de consoarte.
          Last edited by Cristi_LCD; 10 September 2007, 09:19.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #50
            Da sincer asta nu inteleg si eu adica ce factori influenteaza tocirea asta. am auzit pe multi care au pus frana brusca ca li s-a aplatizat cauciucu... eu cu dacia mea am pus cel putin 4 frane 0-100 pe luna asta si nu sau aplatizat... oare ptr ca loganu e mai greu?

            sigpic

            Comment


            • #51
              Crististreulea: pt. ceea ce ai facut tu, ma simt obligat sa incerc si eu dist. de franare la abs...n-am ce face, daca pica ceva asta e. Nu dispun de timp. Sper ca in viitor sa o ''comit''. Hai si cu filmele. Daca ti-ai distrus cauciucele (si erau bune) propun o cheta din tuturor colegilor...macar de un cauciuc sa iasa.

              Comment


              • #52
                Originally posted by mareom
                @crististreulea: dupa ce ai scris tu mai sus (cu F***T rotile) iti zic sincer ca nu ma mai ofer voluntar la testul franarii cu ABS. Sorry man, dar cu masina asta merg si la drum lung si nu imi permit
                Normal la cele cu ABS nu o sa se faca "Locuri plane" pt. ca nu se blocheaza rotile

                @crististreulea: iti dai seama ce se intampla daca erai incaltat cu MONTANA, ajungeai la sarme si scoteai scantei
                ...de doi lei :p

                Comment


                • #53
                  Originally posted by Rocri
                  Cu Berlina lu' taica'miu am franat de la 130 la 0 de vre-o 20 de ori la rand. .... ar trebui infiintat clubul loganistilor asupriti de consoarte.
                  nu cred ca ai blocat toate rotile pe o distanta de 55m fara sa se invirta deloc nici una din ele.
                  acum, sub 50km/h le aud ca si cum as trece peste dungi, tocane continuu
                  e posibil ca si modelul de cauciuc sa influenteze, cit e de dur sau stiu io ce. ce e adevarat ca mirosea groaznic a cauciuc ars.
                  daca erau cauciuce montana sau cele kormoran ce am avut, explodau instant...sau poate ca tineau mai bine dar ajungeam la 65m cu oprirea.
                  si gata, loganisti asupriti de consoarte s-a facut . acum va puteti descarca in acest topic.
                  Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                  Comment


                  • #54
                    Toate franele au fost bruste pe asfalt uscat de la peste 130 km/h(masina se ducea sanie). Cred ca gumele tale sunt dintr-un cauciuc mai moale pentru aderenta si frana de logan blocheaza rotile mai repede decat cea de Dacie (deci ale Daciei se blocau la o viteza mai mica).
                    Merci pentru topic.
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • #55
                      ce sa fac, trebuie sa insiste cineva. azi am trimis mailul si astept raspunsul :d
                      Originally posted by crististreulea
                      buna ziua
                      in luna septembrie am avut o intrebare legat de distanta oprire a daciei logan cu/fara ABS.
                      Raspunsurile primite:
                      "Referitor la intrebarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca nu detinem informatia solicitata."
                      si
                      "Urmare a mesajului dumneavoastra din data de 06.09.2007, dorim sa va comunicam ca informatiile solicitate sunt confidentiale, acestea sunt oferite de catre producatorul Dacia numai institutiilor abilitate pentru omologarea vehiculelor."
                      le consider deloc satisfacatoare!
                      Trebuie sa existe un test pe uscat, ploaie si zapada. Distanta de oprire a daciei logan trebuie sa se incadreze in niste norme bine stabilite, exact ca si la crash test.
                      Raspunsurile au venit de la doamna Elena Ponea, Agent Servicii Client

                      Intrebarea mea este foarte pertinenta deoarece am testat eu aceasta distanta. Neavind varianta cu ABS, am constatat ca am alunecat 54 metrii cu rotile blocate lucru care a dus la aplatizarea cauciucurillor pe suprafata de frecare, cauciucurile devenind inutilizabile si a trebuit sa le inlocuiesc.
                      Concernul Dacia nu si-a permis distrugerea unei perechi de anvelope pentru acest test? Este o cheltuiala prea mare si nu ajuta la "cost reduction" ?

                      multumesc,
                      o zi buna si astept un raspuns profesional.
                      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                      Comment


                      • #56
                        raspunsul nu a venit, intre timp am gasit filmarea ratacita pe o caseta si eu am dat-o pierduta.
                        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                        Comment


                        • #57
                          super cristi felicitari pentru testul facut,meriti o bere cu prima ocazie

                          Comment


                          • #58
                            pui si un cauciuc linga berea aia? :d
                            Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                            Comment


                            • #59
                              domn' streulea, pun eu golanu cu abs la test de frana. numa' nu sambata la stadion aduci ruleta de 50m si ne dam pe centura...multumit ?
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #60
                                s-a facut barbate, poate mutam toata trupa acolo simbata. numa asa o sa avem parte de EEA, din nou )
                                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google