Logan vs. Kia Cee'd

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Fara a ma constitui in " avocatul diavolului " am sa-ti raspund pe puncte :

    2 ) Cinci stele la Euro NCAP :
    Find Euro NCAP latest ratings for recently tested vehicles sorted by publication date, star rating and make with standard equipment or safety pack


    Fata de cele trei obtinute de Dacia.
    Find Euro NCAP latest ratings for recently tested vehicles sorted by publication date, star rating and make with standard equipment or safety pack


    1 ) D.p.d.v. al service-ului nu stiu prea multe insa 7 ani garantie ar spune ceva... nu cred ca isi permit o astfel de garantie daca nu s-ar baza pe ceva !

    3 ) Nu vorbeam de cel diesel, ci de motorul pe benzina cu pretul de pana in 12000 euro.
    url="http://*********quitmeter.com/"]
    http://*********quitmeter.com/index....nner/66164.png
    [/url]

    Comment


    • #47
      Originally posted by valyR View Post
      Tot ce este posibil sa ai dreptate.
      Totusi sunt unele aspecte la care as vrea sa te gandesti

      1. Intretinerea ,service si doamne-fereste piese de schimb

      2. Fiabilitatea pe drumurile patriei. Ma gandesc si la faptul ca am vazut (la TV) un accident la Cluj unde la 60 km/h o kia ceed s-a tamponat cu nu mai stiu ce si a intrat intr-un stalp de electricitate de la marginea drumulii. Vreau sa spun ca ceed'ul era varza in proportie de 80-90 %

      3. Si nu il ultimul rand un ceed diesel full options ajunge usor la 15k iepuroi , deci este o diferenta, la banii astia o poti compara cu un megane sau opel.

      In rest masina este ok - dar sa fii ferit de orice problema, de la un geam electric care nu merge pana la ce vrei tu. La Logan de bine de rau te poti duce intr-o gramada de locuri unde le rezolvi.

      Am sa incerc sa-ti raspund pe puncte :
      1 ) Garantie 7 ani - probabil ca se bazeaza pe ceva de au un astfel de curaj !!
      2 ) Cinci stele Euro NCAP
      Find Euro NCAP latest ratings for recently tested vehicles sorted by publication date, star rating and make with standard equipment or safety pack

      Dacia are trei !!!
      3 ) Eu vorbeam de varianta benzina care costa pana in 12000 euro.
      url="http://*********quitmeter.com/"]
      http://*********quitmeter.com/index....nner/66164.png
      [/url]

      Comment


      • #48
        Nici loganul nu sta tocmai bine in cazul unui accident. Dar in caz de accident, este important si cum a intrat masina in...ce o fi intrat. Am vazut o gramada de loganuri facute praf. Dar am vazut si loganuri care au intrat in masini mai...zdravene, si masinile zdravene au fost facute vraiste pt ca loganul intrase cu coltul sa zicem. Acu chestia cu service-ul la logan este adevarata, daca ai o problema, o rezolvi foarte repede. Din pacate eu am loganul de mai putin de 4 luni si deja am o problema majora: rugineste.

        Comment


        • #49
          Aoleu... pai asta e magarie, du-te la la dealer si da-i cu masina in cap, suna la vocea clientului opc Nu se poate sa o lasi asa, eu am 2 ani si no problems

          Comment


          • #50
            Uff ... multe comparatii neavenite am vazut pe forumul asta, dar trebuie sa spun, desi nu vreau sa supar pe nimeni, ca asta este cea mai ciudata.

            Pai dragilor, Kia este in aceeasi clasa cu Golful! Iar intr-un test facut de Ursa Mare la care Ceed a participat alaturi de Golf si de 307 a iesit prima. Desi realizatorii au recunoscut ca strict dpdv calitativ Golful e pe primul loc, au zis ei ca raportat la Romania ar fi mai ok Kia Ceed. Oricum topul in sine nu este foarte important. Comparatia insa este. Ceed nu e o masina low-cost ca si Loganul. Este o masina menita sa concureze marci cu mult mai mult staif. Iar diferenta de pret le face aproape incomparabile.

            Si de ce sa o comparam cu MCV-ul?!!!! Diferentele de clasa devin mult mai mari. Aaaaa seamana ca pret. E adevarat. Dar MCV-ul seaman ca pret si cu CITROEN C3, sau cu PGT 206 Sedan, sau cu Fiesta. Dar el se compara din punct de vedere al gamei poate cu Berlingo, Partner sau cu Transit Connect. Apropo! Eu am si un Citroen C1. Si e mai scump decat un Laureat Plus 1.4 MPI (ca e si de asta in familie). Dar se pot compara ca si clasa??? Cu siguranta nu?

            Daca mergem pe principiul enuntat mai sus ca, decat sa-ti iei Logan, mai stai putin si-ti cumperi Kia,dupa Kia mai stai putin si-ti cumperi Golf si asa pana pe la 50 de ani mai stai putin si iti cumperi poate vreun A4.

            Trebuie sa intelegem si ca un pret mai mare dat pe masina, nu inseamana un pret mai mare si atat. Daca ar fi asa ar fi extraordinar! Inseamna insa si CASCO mai mare, inseamna credit mai mare (cu toate costurile suplimentare ce se impun), inseamna, in cazul Kia, 7 ani de revizii facute in service de reprezentanta care la marca asta fratilor sunt foarte scumpe.

            Eu nu sunt fan inrait al Loganului. Insa hai sa-l comparam cu ce poate el sa fie comparat.

            Comment


            • #51
              Sambo ai perfecta dreptate ....KIA cee`d este peste logan la dotari, confort, motorizari si in primu rand nu sunt in aceeasi clasa
              sigpic

              Comment


              • #52
                Am mers eu cu Kia Ceed 1.6 crdi 115 cp pret total : 16550 euro a unei prietene am codus bucuresti - breaza- bucuresti ... bucuresti bacau bucuresti masina nou cred ca a ajuns la 1000 km.
                Parerea mea : Se infige ffff bine in orice treapta exclus treapta 1 incare oricat ai tura-o ... parca e in gol ca la majoritatea dieselurilor defel.
                Eram pe D1 ma flesuieste un A6 eram in treapta a 5 a am calcat pedala de la 110km/h m-am uitat in oglinda si dupaia pe km aveam 170 ... masina comportanduse lafel ca la 110, de la 50.km/h in sus se intareste din ce in ce mai mult servodirectia e treaba f buna. Am mai observat ca esp se aprinde in bord la fiecare groapa mai nasoala sau frana brusca , suspensi f bune in viraje se comporta impecabil si la viteza mare...
                Ce ma impresionat este sunetul Mp3-ului se aude lacrima bass zbarnie numerele pe masina miscanduse si oglinzile , scaune destul de confortabile sunt un pic sport , putin mai tari ca la logan , calitatea interiorului f buna bord cauciucat majoritatea digital, comenzi pe volan, cotiera mare confortabila , spatiu interior nustiu dc dar mi se pare mai mare ca la Logan sau o fi doar o impresie dea mea , Frane ...no comment acolo pui acolo ingheatza , consum mediu a avut 5.8 tinand cont ca am calcat pedala cat sa putut de mult 80% din drum sub 140 nu o lasam . F bine atifonata interior abia se aude rontzaitul motorului ... Parerea mea finala ...E super masina tinand cont ca are la sigurantza 5 stele la ncap 10 airbaguri SRS Merita toti bani !!! Are tot ce trebuie pt o masina confortabila , calitate , la , fiabilitatea ( tre sa mai treaca timpu ). Ma gandesc vara asta sa reusesc achizitionarea unui Ceed 1.6 crdi depide de ce se mai aude despre el pana atunci daca nu imi iau mult doritul Logan prestige DCi 85cp diferenta ar fi de vro 3000 E
                Last edited by Matryx; 25 March 2008, 00:34.
                : Sofer5: : Surf:

                Comment


                • #53
                  Da in tabla ai bagat des'tu sa vezi ca se indoaie? Are 5 teste la NCAP dar la40/h daca ai intrat in orice este varza 30-40%

                  Matryx - Eu asta am zis , este o masina buna, din punctele astea de vedere pe care le-ai enumerat mult peste logan... dar.... omule la 16500 eu mi-as lua Octavia sau Lacetti Sedan Diesel (125cp) sau orice altceva - parol
                  Sau stii ce as face eu? - As lua un lgn 16v pe care l-as tine 5-7 ani pt caree e ok, apoi il vand si cu restul de bani mai iau din nou unul nou si am masina noua forever fara dureri de cap. Nici nu stii cat conteaza sa fii linistit cu ea in parcare sau in Bucuresti.
                  Oricum astept sa apara SUV -ul de la dacia si mai vb.
                  Eu nu zic ca lgn e cae mai buna masina din lume dar mie mi se potriveste



                  Oricum iti urez sa te bucuri de ea ( si de prietena si de masina) si mai vb peste cativa ani
                  Last edited by valyR; 25 March 2008, 10:51.

                  Comment


                  • #54
                    Sunt si eu de acord cu Sambo: nu exista termen de comparatie intre LG si Cee'd, doar asa daca vrem sa discutam pe langa subiect.
                    Sunt din alte clase, alte preturi, alte cheltuieli de intretinere...
                    La pretul de 15000 compari Cee'd-ul cu Octavia, 307, Megan...
                    Nici macar la motorizarea 1,4 low level a Cee'd (care este undeva la 11800) nu exista LG berlina comparabila ca pret, decat diesel-ul, deci alta motorizare.

                    Comment


                    • #55
                      E mai ieftin modelul cee'd de 11.800 ( o promotie ceva si ai ajuns la 10.500 ).

                      Oricum nu degeaba cee'd a iesit masina anului in Romania ( cee'd )

                      Comment


                      • #56
                        M-as mira sa fie asa o super-promotie la Cee'd. Am 3 colegi care si-au luat varianta Base de 1.4 la care si-au pus toti alarma si senzori de parcare si au ajuns (toti) undeva la 11900. I-am intrebat daca au auzit de Cee'd la 10500, iar raspunsul a fost unanim: niet...
                        Ai vre-un link catre aceasta oferta?

                        Rectific: au toti versiunea Best, nu Base...
                        Last edited by Seba; 26 March 2008, 12:31.

                        Comment


                        • #57
                          Probabil are dreptate Razzvan pentru ca am vazut si eu o reclama la KIA Cee'd unde spuneau de reduceri, promototii, etc.. Spun probabil pentru ca nu mai stiu pretul. Si e posibil ca promotiile sa difere de la dealer la dealer.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #58
                            Stiu sigur ca un prieten a luat kia cee'd cu dotari aproape ca ale mele la pretul de ~10.800.

                            Comment


                            • #59
                              Recunosc ca la pretul asta, Cee'd-ul este peste LG. La 10500-10800 poti compara Cee'd 1.4 cu LG Prestige 1.6 16v.
                              Dupa mine, castigatorul este clar...

                              Comment


                              • #60
                                Atentie la garantia de 7 ani. E numai la motor si cutie. La fel la FORD, care au acum oferte cu "4 ani garantie" scris cu litere de-o schioapa, cand, de fapt, e numai la motor si cutie, care oricum nu se strica asa repede.

                                Cascati ochii cand dati banii pe ceva! V-as mai spune si despre asigurarile medicale pentru calatoriile in strainatate, dar nu e aici locul. Ochii mari si intrebati pe ce dati banii.
                                A fost: 1.4 MPI
                                Acum: Logan 1.6 16v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google