Logan vs Logan 1/4 mile

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunteti offtopic! Aici e vorba intre Logan vs Logan la liniute(400m sau de genu)
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by csebalyn View Post
      Razvan_DUB si Petroman, datele alea sunt de pe site-ul dacia si se refera exact la motorizarile 1.4mpi si 1.5dci de pe logan
      uitati-va aici
      deci sa inteleg ca nici macar nu a avut curaj sa compare datele masinii lui(razvan)cu loganul dci 85
      (eu am incheiat acest subiect pana apare cineva cu ceva mai plauzibil)
      Logan vs Logan

      Comment


      • Mama ... Ma omori cu zilele tu..

        Acolo a fost comparatia intre DACIA LOGAN 1.4 mpi 8v 75cp si DACIA LOGAN 1.5 dci 85 cp . Din datele oficiale reiese ca 1.4 MPI 8v e mai bun si ca 1.5 dci'ul de 85 cp ...

        Ce sa compar la datele masinii mele cu Logan 1.5 dci 85 cp? ... Uite asa informativ pentru tine a mea face 0-100km/h in 11.1 secunde .... . Mai e ceva de comparat cu dci'ul tau?....

        La liniute pe 400 m clasamentul e :
        1. Logan 1.6 16v ( )
        2. Logan 1.6 8v
        3. Logan 1.4 8v
        4. Logan 1.5dci 85cp
        5. Logan 1.5 dci 70 cp
        6. Logan 1.5 dci 65 cp .


        Clasamentul e facut dupa datele tehnice oficiale . Singura mea indoiala e intre pozitiile 3 si 4 .... sa nu fie cumva invers. In rest 100% clasamentul e adevarat.
        Last edited by Razzvan; 23 May 2008, 17:23.

        Comment


        • Bad_Wolf: depinde si de ce ai condus inainte, de la skoda 100 sau dacia 1310 e mare dif la 1.4 mpi. Ai dreptate, mpi rulles. Nush de ce te agiti atat ca ti-am spus ca in 400 de metri faci un dci de 65 sau 70 neremapat. Ti-am mai spus: fa un fil 0-100 pe ceas si mai vb. Sau hai in 400m.

          Oricum nu ai cum sa inveti ce poate masina la prima atingere a ei, de asta nu ai simtit de poate dci-ul remapat. Si eu am patit la fel cand am testat masina lu Cristi si a lui need4speed remapate ambele, inainte de-mi modifica eu motorul.
          Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
          http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

          Comment


          • @ ovimiha: Eu zic sa dai mail la VC si sa le spui ca datele de pe siteu dacia sunt eronate si ca tu le demonstrezi contrariu, poate te angajeaza pilot de incercari. Vorba lui csebalyn, nu conteaza cati pepeni avem in portbagaj tot motocositoare si tractorase o sa avem. Pe tine te incanta asa mult remaparea aia de te crezi zmeu si provoci pe toti la chestii ilegale . Ce teste vrei sa fac, daca fac un test fac sa vad cat de bun sau ce skill am eu in ale condusului, testele oficale s-au facut in conditii optime si sunt cele de mai sus in postul lui Razvan . In 400 m ce vrei sa imi demonstrezi ca ai o masina mai buna , ca esti mai bun sofer ... Nu trebuie ca tot ce scriem aici sa punem neaparat si in practica...... Dealtfel discutiile de genul asta pot dura la nesfarsit, si parerile sunt impartite fiecare isi lauda achizitia, dar eu zic ca datele producatorului sunt cele mai apropae de adevar, testele facute de tine de cristi de X de Y sunt teste facute pt. A demonstra ce? .... Nu trebuie luate ca atare , daca a scos X 13 sec gata tu scoti remapat 10 . Hai sa terminam si sa nu mai umplem pagini cu discutii contradictorii ca nu prea isi are rostul.

            LE: Avem un coleg cu 1.6 poate poate
            sigpic

            Comment


            • @Bad_Wolf : ce coleg aveti mei cu 1.6 a?
              acu la lucruri serioase...Nste intrebari( stupide zic eu, dar care is logice) :
              1 - noi tunam masinile pt ca ne dau banii afara din casa si daca se strica ceva imediat le reparam de ne batem in piept k a mea scoate 10...Ba a mea scoate 9.8...Etc ...?
              2 - sau le tunam dupa propriile gusturi, sa vedem la intalniri cine si ce a mai facut ceva nou, sau vreo modificare minora la care ceilalti poate nu s-au gandit...?
              3 - daca vroiam fortza, calutzi multzi, performantze fara batai de cap...Nu-mi luam logan ( de fapt, io nu mi-am luat logan, imi luasem un opel vechi, 1.8 Injectie electronica si 115 calutzi, dar varsta ei si-a spus cuv asupra caroseriei...Asha k am preluat d la tata loganu )...Asha k nu va mai bateti in piept cu care scoate mai putin la 400 m...K oricum tot logan ramane, si 0.4 in plus sau minus...Is wax... ;)
              asha ca...Parerea mea...Ma lasa rece daca ala sau alalalt scot cu 3 secunde mai putin decat mine la 400 m...pt ca pe strada in trafic...nu facem numa din 400 m in 400 m... k io am dat bani pe masina...Nu scoici...Si intentionez sa o folosesc in continuare cu cap...Adica sa ma bucur de ea, s o modific la exterior mai mult, k la motor nu are rost, si sa ma duca din punctu A in B fara probleme.....
              sper k nu am batut campii prea mult...Respect ;))
              Last edited by bolo; 23 May 2008, 18:47.
              Life is short...play more!
              http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

              Comment


              • Te rog nu mai scrie mirC

                Comment


                • Originally posted by petroman View Post
                  Te rog nu mai scrie mirC
                  aaa...Io nu scriu mirc...Asa vorbesc io...Asa scriu...Is obisnuit sa scriu repede si cu prescurtari, asa ca scuze daca m-am chinuit sa nu scriu 80% din cuvinte prescurtate!
                  si apropos, mircul nu l-am folosit in viata mea!
                  asta ca sa nu mai credeti ca scriu mirc...K...;)
                  Life is short...play more!
                  http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                  Comment


                  • Off .. Stiu ca in America toate camioanele .. Defapt cam toate masinile lor sunt pe benzina .. Indiferent .. Camion sau masina mica
                    am condus diesel MCV 1.5 85cp daca nu ma insel ca asa imi zicea ala .. Si nu sprinta asa bine ca al meu de 1.4 .. Cel putin nu mi-am dat seama .. Si macar am incercat ca doar deaia l-am testat
                    on: m-as da cu unu care are diesel 65 sau 70 cp chiar si 85 ...Dar nu am cu cine .. Trebuie sa caut
                    raman pe benzina .. Chiar daca consuma mai mult
                    Its just a car ...

                    Comment


                    • Masina mea e cea mai buna, cea mai frumoasa, cea mai buna alegere, cea mai tare, cea mai rapida, cel mai mic consum, cel mai bun cuplu, etc, etc... Bine zicea cineva; ce rost au toate discutiile astea? Adica si la urma-urmei, cu ce ma incalzeste pe mine ca ii iau fata la unu` cu alt logan? Sau ca mi-i ia el mie? Sincer, I don give a s...T pe asta! Ma multumesc sa mearga masina bine, sa ma duca unde am nevoie, sa nu ma scurga de bani nici la reparatii nici la consum, si atat ... Voiam sprint? Pai tata, nu ma uitam la consum, cine vrea putere si sprint, investeste in chestia asta. Si cu banii de pe un logan, sa zicem un 7-8 mii de euro, cred ca iti faci o masina destul de k-lumea, chiar daca mai batrana un pic. Dar noi vrem de toate, si putere, si consum, si ma mir ca nu vrem si cartofi prajiti sa faca loganurile astea!
                      oare pe forumuri gen BMW, audi, tot asa discutii sunt? Sau sunt mai realisti oamenii?
                      1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                      Comment


                      • Sunt ... Pentru ca asta ne intereseaza . Cat de repede merge , in cat timp ia 0-100km/h, e mai rapida a mea decat a vecinului de la 2.... Etc . Pe orice forum vei gasi provocari si dispute .

                        Comment


                        • Am citit si eu topicul minune si pe cuvant daca ma simt mai bine acum la sfarsit. Eu ce ar trebui sa fac acum? Sa imi smulg parul din cap ca 1.4MPI a iesit in testele voastre mai tare decat 1.5DCI pe 400m si eu am vandut 1.4-ul ? Zi-mi si mie in ce conditii? Voi va alergati cu ele, respectiv le duceti la limita in testele astea. Am mers cu 1.4MPI 1 an de zile si stiu ca e vioi dar numai cand e dus la limita. Cine vrea sa ma contrazica e liber sa o faca dar numai cu argumente. Hai sa fim realisti, in drumurile zilnice cate sprinturi de 400m in forja maxima faci pe saptamana sa zicem?...Ca sa fie o cifra mai mare de 1 ca sa aiba si o utilitate. Dar ce ar fi intrecerile intre sportivi fara lucrul in forta? Competitia e frumoasa si e bine sa existe mereu, e drumul spre imbunatatire din orice punct de vedere. Stii care e regretul meu? Ca nu poti sa iti antrenezi masina daca tragi de ea ..Cum ar fi sa ii creasca numarul de cai daca o alergi in mod regulat? ...E o varianta sa ii creasca muschi: nu o mai misti ceva vreme si o sa faci din Logan un "muscle car".
                          In fine...Ideea e ca noi pe aici cam avem Logan...E posibil as fie foarte asemanatoare la suprafata dar diferentele dintre motorizari nu sunt deloc mici. Motoarele astea sunt gandite sa se potriveasca la cate un stil de mers, din pacate Dacia nu vrea sa puna pe Logan un motor mai mare decat cel de 1.6 16v si ne lasa sa ne dam zmei salvand mediul cu masinile noastre euro 4 cu motorase mici . Apropo, nu vi se pare ca 1.4 euro 3 merge ceva mai tare decat 1.4 euro 4?
                          Scuze pentru offtopic dar am simtit si eu nevoia sa zic ceva dupa cate am citit.
                          Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                          Comment


                          • @ cattalin81 "Apropo, nu vi se pare ca 1.4 euro 3 merge ceva mai tare decat 1.4 euro 4?" asta`i tare
                            pai nah .. Daca chiar e sa avem o masina tare ... Mergem dincol ..Luam un bmw din 95 sa zicem .. 2.5 benzinar .. Vreo 200cp cam asa ar avea unu .. Si trage .. Si papa si tot ce vrei
                            cum zicea cineva mai sus .. Loganul nu a fost conceput si nu poate fii masina "de curse",e de famile .. Acum ca incercam sa le facem sa arate mai bine e alta treaba
                            ontopic .. eu nu stiu ce sa zic .. Daca ar fii sa iau inca un logan prefer 1.6 16v ..Sunt curios cum e sandero ..Si daca e sa 400m logan vs logan .. 16v cred ca ar face pe oricare.. Chipuit sau nu,acum depinde si de sofer si de calitatea benzinei
                            parerea mea
                            Its just a car ...

                            Comment


                            • Offtopic: pe Sandero se va pune motorul 1.6 16v? Eu stiu ca nu...( probabil va aparea la cateva luni dupa ... )

                              Comment


                              • @Sooky pai din ce zici tu aici nu vad nici o performanta notabila

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google