16v Vs Opel Astra 16v 105 Cai

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 16v Vs Opel Astra 16v 105 Cai

    m am dat cu un opel astra dasta nou care avea motor 1,6 16v 105 cai. exact ca loganu. 402 metri. l am facut de 3 ori. cred ca din cauza greutatii, si un raport final mai bine etajat pe trepte. tare

  • #2
    Si curba de cuplu are de a face cu asta....Astia de la opel, au cuplu maxim foarte sus, pe cand tu la 2000 de ture ai aproape 80% din cuplu, din cate stiu eu....si nu stiu chiar asa de multe.:P
    To be or not to be....???

    Comment


    • #3
      is curios opelul la un top speed cat merge , viteza reala , etc , fiabilitatea acestei masini , pt ca mie mi se par slabe , nu de alta dar acum un an am fost la noi la reprezentanta , opel si dacia una langa alta
      in curtea reprezentantei dacia erau vreo cateva loganuri stricate restu erau multe pt o simpla revizie in schimb la opel am vazut multe trase in parcare stricate , bocaneau si troncaneau
      is curios de parerile celorlalti
      Its just a car ...

      Comment


      • #4
        bv ca l-ai facut pe ala cu opelu lui !! eram sigur ca un logan 16V il face pe opelu asta 1,6 16V !!bv tie!!

        Comment


        • #5
          @comiflor: conteaza cuplul ala asa mult, caci atunci cand faci o alergare pe 400m, folosesti 2000-3000 rpm, asa-i?
          Il dai in ma-sa de cuplu pe 400m. Te intereseaza puterea la roata.
          Cuplu, la reprize, urcat dealuri si carat saci de cartofi. In rest nimic.
          PS: sa vezi cum faci 0-100 km/h in sub 7 sec cu cuplu de 1.5 dci 85 ( civic type-r). Mai conteaza asa mult cuplul?

          LE: @gaston: vezi cine apreciaza ce faci: copilasii de 15 ani
          Last edited by Cezar; 1 July 2009, 23:22.

          Comment


          • #6
            logan ul 16v este mai rapid (0 - 400m, 0 -100km/h) decat tot ce este pe piata la ora actuala la cilindreea de 1,6 (aspirat!) datorita greutatii reduse a masinii...

            Comment


            • #7
              Ai dracu, astia cu crx vechi....1.6 160 cai. Si 1100 kg.
              Iar de 1.6 135 tot de la renault? Twingo?
              Nu-l pieptana atat pe Logan, ca tot cret ramane.
              E o masina buna, dar nu exceleaza la niciun capitol.
              PS: sa inteleg ca tocmai ce ti-ai achizitionat asa ceva? Sa-l stapanesti sanatos.

              Comment


              • #8
                probabil s-a exprimat gresit ... vroia sa zica de motorele 1.6 16v cu puteri intre 100-115 CP (cam asta gasesti pe piata acum; ma refer la masini de strada cu pret decent) :-)

                S.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • #9
                  Astra ''d-asta nou'' 1.6 16V are 115 cp si e mai lent cu 1.4 sec 0-100/h.
                  Era si normal sa-l dovedesti.

                  La viteza in schimb te manca.

                  Comment


                  • #10
                    Treaba asta cu viteza maxima destul de maricica am observat-o la Renouri si Opel...ma refer la segmentul sub 14.000 oiro si motoare de maxim 1.6 litrii
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #11
                      la liniute nu se folosesc 2000 3000 rmp ca te afuma ala. se folosesc 6500 treapta sus 6500 treapta sus si tot asa.

                      la plat cuplul conteaza foarte putin. la puteri egale conteaza logic dar un diesel cu mai putini cai si cuplu mai mare nu rezolva nimic. motoarele pe benzina au biela scurta ceea ce nu le da cuplu mult dar le da turatie mare si benzina le da cai mai multi. nu stiu cati cai exact si ce cuplu are ala dar l am facut . mai conteaza ?

                      Comment


                      • #12
                        pune-te cu un astra gtc 1.6_115cp, si-o sa te linisteasca ala, pana ii inveti numarul de inmatriculare nu va mai vedeti 16voltiul racheta, ca nu e...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          la cum se exprima unii pe aici legat de logan imi vine sa-i dau foc la masina si sa imi iau GOLF 3
                          Its just a car ...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by gaston_271 View Post
                            m am dat cu un opel astra dasta nou care avea motor 1,6 16v 105 cai. exact ca loganu. 402 metri. l am facut de 3 ori. cred ca din cauza greutatii, si un raport final mai bine etajat pe trepte. tare
                            o sa avem partid,o sa avem alegeri mai trebe sa alegem si un personaj care face teste si liniute un fel de STIG ca la top gear.vad ca te dai nu gluma.ba cu unu ba cu altul..spor la liniute.fa un schimb si ia suiete tu in opel si el in loganul tau ca poate ala nu stie sa mestece benzina.
                            Welcome to the Club, We Have Jackets !

                            Comment


                            • #15
                              era opel astra dasta nou de 115 cai. nu exista motorizare de 105.

                              si astia care ziceti ca loiganu nu e racheta ia ia ti ma tu opel sau bmw sau vw sau ce vrei tu. ok ?

                              eu am zis ca m am dat cu omu si l am facut. ce e asa greu de inteles ???????

                              daca e nevoie explic. ne am dus pe sos catelu am masurat aprox 402 m. ne am pus unu langa altu. am tuirat pe la 3500 3750 ture si am controlat cat mai gentil ambreiaju cand i am dat drumu. am schimbat toate treptele la max si dupa 402 m eram in fata lui. hai ca nu e greu !!!

                              loganu nu a fost nu e si nu va fi racheta, dar nu am zis niciodata asta. in loc sa fim mandrii ca o masina facuta la noi in Romania de romani bate masini cu pretentii si mai scumpe, il denigram si il blamam in continuare.

                              eu sunt fericit cu masina mea si ma mandresc cu ea. si sunt si mai fericit cand vad ca ma dau cu masini mai scumpe, mai bune si cu pretentii si vad ca le fac fata ba chiar le intrec.

                              sunt fericit ca am logan si daca ar fi sa aleg din nou tot asta as alege.

                              nu mai blamati atata loganu

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google