liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Stig View Post
    si nu asa ti se pare normal ,daca tot o dam pe aia ca are 113 cai ? sa se bata de la egal la egal ,doar ca tare imi este frica ca la 2 oameni in masina ,nu o sa stea nici langa un 16v de fabrica .
    Ce sa va fac nene, ati vrut optiuni pe masina. De ce sa puna MCD un om sau 2 in masina, e vina lui ca e masina mai usoara din fabrica? Un om sau 2 in masina atat in 16v cat si in 1.4 si atunci este ok.

    Acum spun si eu, ia pune tu 2 oameni in 16v langa MCD singur in masina. Cum o fi?
    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

    Comment


    • Originally posted by marx View Post
      parerea mea este ca in jurul motorului de 16v s au creat niste mituri, niste legende,....................
      Gresit total.
      Pentru mituri si legende responsabil este 1.4 MPI sau MPI sau MPI (asta e a lu' MCD)

      Comment


      • vorba lu octavian hai sa ii punem si un butoi cu muraturi si o bicicleta pe plafon.

        daca MCD se intalneste cu vreun 16v prin oras si se inteleg sa se dea ce crezi ca zice : stai asa frate sa mai iau pe unu repede in masina sa fim egali ca nu e corect. eu nu cred ca face asta. eu cred ca i o da direct. nu sta ala cu 16v sa ii cantareasca masina sa vada cat are si sa zica stai bos ca nu e corect mai ia tu la tine pe unu in masina. pe unu de pe strada pe cine ?

        Ii tot puneti lu' MCD butoaie remorci oameni in masina, mai multi oameni in masina, si mai multi oameni in masina, cei mai multi oameni in masina ca sa ce ? sa ii demonstrati ca un 16v gol face un MCD de vreo 2 tone si ceva.

        Comment


        • nu,doar sa ii demonstrezi ca n-are mai mult de 90-95 cp
          miturile le creati voi in necunostiinta de cauza ,si dupa niste fise de dyno,am discutat si rediscutat tema asta,pe alte forumuri chiar ma plictisesc sa vad atatea aberatii ,cu masini care castiga 40 cai din niste chestii minore .
          explicati`mi si mie daca se pot scoate atatia cai :
          10 cai din soft care nu e bun pentru modificarile masini
          10 cai din axa
          10 cai din chiulasa comprimata 0,5 care nu poti sa zici ca e mare lucru
          10 cai din evacuare
          parerea mea e ca multi prin simpla afirmatie sunteti lipsiti de orice simt al realitatii.
          faptu ca masina merge,nu se datoreaza ca are cai multi ,si saracu motor ala mai are mult de mancat ca sa ajunga macar la un egal cu un 16v,aici e diferenta intre o masina cat de cat de strada,si una cheala ... stai ca nu pot sa invart de volan ca n-am servo,stai ca n-am clima sa deschid geamu etc etc , chestii pe care la un 16v daca vrei sa renunti la confort si la restu le poti da jos,si sa vad atunci ce ii mai faci la un 1.4 ca sa mearga la fel...eventual mai pui unul .
          adevaru e ca ii roade invidia pe astia cu 16vuri ca au clima pe masina si servo si abs,bara stabilizatoare,airbaguri laterale,unu pasager ,si e mai grea masina ,mor de invidie ,sau aialalti cu 1.4 de frustrare .De dat jos niste chestii de pe masina e foarte usor,sa le pui e mai greu .
          cu termostate de tuning de pe 16v si hop inca o secunda se castiga pe 0-100.
          Last edited by Cristi_Xp; 2 March 2010, 17:26.
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • eu is de parere ca nu sta nici langa un 1.6 resoftat cu aceleasi kilograme

            Comment


            • Ideea e simpla.... motorul lui MCD e mai slab ca un motor 1.6 16v stock;dar nu stiu pe cine incalzeste treaba asta, ca asa si eu cu oricine ma dau..mai mult de asta castig, ca sunt mai usor decat ceilalti, ca motor clar nu e mai tare decat un focus de 115 cai de ex cu care m-am dat recent,

              masina lui MCD e MULT peste o masina 1,6 16v stock. Eu banuiesc ca bate fara pbme chiar si 16v cu soft.
              Last edited by bossake; 2 March 2010, 17:41. Reason: edit
              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

              Comment


              • eu stiu sigur ca nu bate...

                Comment


                • te-ai dat cu el? sau dc esti asa sigur? eu stiu ca il bate pe Stuke (care am impresia ca are mai multe modif decat un soft)
                  Last edited by bossake; 2 March 2010, 17:40. Reason: edit
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • avea pe dracu ,din cate imi amintesc nici nu ii mergea bine masina .
                    si e si masina aia vreun etalon de putere ?

                    Comment


                    • de acum si pana in toamna avem tot timpul din lume sa ne lamurim . Eu am masina stock si nu are niciun rost sa ma dau cu MCD, dar poate se gaseste cineva pe aici cu 16v cu soft care sa se dea cu el.
                      Eu raman totusi la parerea ca mcd bate lejer 16v cu soft. Aaa, daca vine vreunul cu masina usurata atunci e discutabila treaba.
                      Last edited by bossake; 2 March 2010, 17:45. Reason: edit
                      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                      Comment


                      • Ce-mi place ca unii vorbesc asa, sa se afle in treaba... Vorbiti despre fapte dragii mei, nu despre alte vorbe.

                        Veniti, vedeti, apoi comentati.

                        V-ati gandit ca poate si piesa dintra volansi scaun conteaza enorm? Ce va dati unii mari soferi si voi de fapt habar n-aveti sa schimbati o treapta fara sa omorati ambreiajul.

                        Sa va fie rusine! (va stiti voi)
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • Eu pot sa zic ca am 16 valve si nu ma plang de puterea pe care mi-o ofera,este stock,fara nici o modificare si m-am dat la liniute cu un logan ph1 pick-up cu motor de 1.6 8valve modificat cu soft,admisie,evacuare si catalizatorul scos,nu stiu cati CP a castigat din astea ca nu ma pricep foarte bine,dar pot sa zic ca l-am facut cu o masina distanta intre mine si el.Ah,si uitasem sa zic ca avea un plus de greutate pe pick-up ca o avea acoperita.
                          Daca Cineva Vreodata O Sa Iti Doreasca Binele, Sa Nu Il Dai

                          Comment


                          • Originally posted by Stig View Post
                            eu stiu sigur ca nu bate...
                            atunci scoate`ti masina la inaintare daca tot esti sigur pe tine.

                            Comment


                            • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                              nu,doar sa ii demonstrezi ca n-are mai mult de 90-95 cp
                              .................................chestii pe care la un 16v daca vrei sa renunti la confort si la restu le poti da jos,si sa vad atunci ce ii mai faci la un 1.4 ca sa mearga la fel...eventual mai pui unul .
                              adevaru e ca ..........................
                              Pai n-are mai mult de 90 cp, nu asta e problema.
                              Uite asta e problema, cat timp nu este un 1.6 16V chel sau modificat sa fie chel, tunarit, cu softu lu peste, cu axele axelor, etc, vorbim vorbe, ca ce ar face, cum s-ar duce, cate motoare 1.4 ti-ar trebui sa te ti dupe el, etc etc, pana atunci ne bazam pe ce avem, adica un 1.4 usurat si modificat cat se poate (adica la maxim sau aproape de maxim) si 1.6 16V cu sau fara soft smecher, care ia bataie la curu gol.

                              Deci asta e adevarul, nu discutam de AC, servo, confort, e vorba de liniute. ...lasa ca-mi schimb io toba, poate nu 10, daa...asa vreo 7-8 cp scot din tzava care o voi pune

                              Comment


                              • eu recunosc ca sufeream de 16v, pana ce in urma unor flame uri pe forum am stat si m am gandit ca sunt penibil. sport este ultimul lucru la care s au gandit inginerii aia cand au facut masina asta. o skoda cu 105 cai e considerata o mizerie. un logan 16v e considerat "state of the art performance". eu nu imi voi tuna loganul vreodata (tocmai m am intors de la k&n la mann) nu voi face liniute etc. voi folosi masina pentru ce a fost conceputa. masina asta a fost gandita sa ofere un plus de putere necesar in anumite situatii. 1.4 a fost gandit sa fie ieftin si eco. am sarit in sus cand am vazut ca MCD scria ca a facut masinile alea tinand cont de motorizare. am vazut dupa ce zice lumea si ce scrie la my ride si este plauzibil. nu pot zice ca este real pt ca nu am vazut cu ochii mei.
                                dsign are mare dreptate piesa dintre volan si scaun conteaza foarte mult.

                                as fi totusi curios sa aflu cat scoate MCD pe 400m. si sa vedem o linie intre 16v stock si MCD. chiar sunt curios. m as da eu dar recunosc ca nu sunt tocmai un super soferache. sunt un sofer normal care merge in limitele bunului simt de viteza si siguranta. asa ca poate se ofera 16v ca MCD nu cred ca are nimic impotriva.
                                Last edited by alessandro; 2 March 2010, 22:51.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google