liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • streulea n-a venit, doar jiji, io si icspe-ul.
    @lanceru': io, jiji mareom, virtualmansorin...astia numa' din tm, dar as putea sa-ti zic ca orice 16v sau benzinar cu limitarea mai sus de 6500rpm nu tre' musai sa dea a 4-a pe 400m. 125-130 ii faci cu a 3-a. maxim 1-2 secunde sa dai 4-le, apoi frana. asa ca lasa teoriile. 1.4 stock sigur nu da a 4-a, ca ala nu prinde 130km/h pe 400m
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Cu Cristi_XP s-a dat (cu masina lui nu cu el ca sofer)? Ca 16 v presupun ca-s al tau si a lui mareom. Laconici mai sunteti trebuie sa va smulga omul informatia cu clestele.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • Originally posted by sinx View Post
        Unde ai probat? Parca ziceai ca tu nu faci curse ca e masina de familie... de asta i-ai si dat-o lui Cezar... acum subit te-ai razgandit
        haha,ce insinuezi ?



        Sunt la fel de penibile ca motivele care le invoci tu de nu treci pe la intalniri.
        Poate ii cunosti si tu pe baieti, poate mai schimbati impresii, experienta, etc
        poate ii cunosc deja



        Daca am ajuns sa masuram distanta in functie de turatia mororului si treapta de viteza atunci vreau si eu 20 metri de benzina.
        Hai sa o luam logic, pleci de pe loc...1a ...schimbi 6750,2a ..6750...a 3a 6750...ai aproape 140 pe ceas si schimbi 4a ...si gata,dar din auzite de la unu si de la altu nu aveai cum sa stii asta ,doar din experienta .




        MCD-ul e de vina pentru ca el a fost primul, pe care eu il cunosc, care a batut cu 1.4 un 16v. De acolo au inceput toate... posesorii de 16v au luat-o in nume personal si acum toti se raporteaza la MCD... nu stiu daca e bine dar eu in locul lui as fi tare mandru... Poate se hotaraste sa schimbe motorul cu un 1.6 cu toate imbunatarile pe care le are acum... atunci ar fi treaba...
        dupa cum s-a observat , ii bate pe aia care n-au nicio treaba cu condusu,da au si ei 105 cp sa se incoarde.

        Originally posted by Stig View Post
        400m se termina la logan imediat dupa ce scoti din 3a si bagi 4a,maxim 1 secunda.
        lanceru ,invata te rog sa citesti prima data .
        Last edited by Stig; 5 March 2010, 10:41. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • @ stig ... daca tu schimbi la 6750 pe fiecare treapta esti mancat de mult ...500-700 de ture nu mai ai putere maxima ... se vede cata experienta ai in liniute ...

          Comment


          • Originally posted by Cristi_LCD View Post
            Cu Cristi_XP s-a dat (cu masina lui nu cu el ca sofer)? Ca 16 v presupun ca-s al tau si a lui mareom. Laconici mai sunteti trebuie sa va smulga omul informatia cu clestele.
            Fuse cam asa: eu cu Mareom, distanta ~25 metri, eu cu Mareom tura doi distanta cam de 4 metri (a prins apa la roti, nasoala priveliste);
            Eu cu Seba tura unu ~25 metri; tura doi ~20 metri;
            Mareom si Seba tura unu egali; tura doi Mareom avans vreo 3-4 metri (a plecat mai bine).

            Rezultatu era de asteptat, dar ca iesire, intalnire, discutii, a fost frumos, oameni de caracter.

            Calculele de diferenta la demaraj faceti-le voi, eu de la o prima vedere spun ca stau bine, adica la ~120-130/h dinstanta de ~25 metri (in timp ~ 1 secunda). Da, si 16V-urile remapate, oricum neesential, tot cam asa mi-o luam si de la una stock.
            Tare mult imi doresc sa fac cu un 1.6 mpi stock, dar marfa cam rara printre noi )

            Comment


            • @cos_min_i: daca zici ca pe un interval de 500-700rpm inainte de limitare nu ai putere maxima, e ok afirmatia, dar sa zici ca de la 5000 la 7000rpm (poate ai scris gresit, din viteza 500-700 in loc de 5000-7000) nu ai putere maxima, asta e o aberatie. in conditiile in care renault da 105CP la 5750rpm.
              da-te tu liniute schimband la 5000rpm si mira-te ca ti-o iei de la trabant nesoftat...

              le: da, mah, tavi, ai avut dreptate, ca 1.4 doar softat, ti se misca binisor masina. eu m-am mai linistit acum, dupa evenimentele de aseara, mi s-a infirmat banuiala ca ggb-ul trage softat cum tragea ujv-ul stock. no way trage identic cu fra'su de suferinta, gzb-ul lu' jiji.
              Last edited by Seba; 5 March 2010, 11:37.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Originally posted by Lanceru' View Post
                Aloooo:

                Asadar.... 400 de metri sunt la finalul treptei 4 a masinii mele.... masurati si para masurati.
                Ce pot sa zic este ca... liniuta s-a terminat ( pt unii se pare ) la 110 km/h asadar pe finalul treptei 3 la mine.
                Atunci 16v avea 1 far in fata mea, bmx era in usa mea stanga ( adica un bot de masina ), iar MCD-eul era la usa spate dreapta ( asadar la jumatate de masina de 16v ).
                Eu pe treapta a patra m-am desprins impreuna cu bmw-ul, iar 16v cred ca apus apoi frana...

                @ Cezar si Marx .... 400 de metri sunt dupa parcarea de la Kiseleff, asadar rezultatele care le vorbiti sunt degeaba.

                Prima oara m-am dat cu MCD-ul si la 400 de m aveam 1 masina, iar in dreptul parcarii doar jumatate.
                Ce pot sa zic este ca m-a luat prin surprindere acel 16v (care fara filtru de aer nu se poate spune ca e stock , pt ca cel mai bun filtru sport de aer este lipsa oricarui filtru ), iar parerea mea este ca are ceva facut ( resoftare/remapare ). M-am dat cu 16v resoftat, filtru sport si evacuare completa fara galerie dar cu catalitic dezactivat si s-au intamplat 2 masini cel putin.
                A doua la mana eu nu am cauciucuri, aveam 3 sferturi rezervorul si portbagajul plin de bagaje, gratar si alte chestii.

                In ceea ce priveste 16v si 1.4, eu sunt de parere ca 1.4 al lui Dan intotdeauna va bate un 16v stock. Si ca sa ies de la cutie , pot sa zic ca am vazut cu ai mei ochi ( desi nu credeam ) ca acest 1.4 a lui Dan a batut si 16v umblat.
                degeaba va ofticati atata. v-ati luat o de la un 16v stock si gata. tu ai lancer de 140 cai ala 1.4 de 113 si pisica de 140 nu mai gasiti scuze ca era uleiu incins ambreiaju lua foc nu am cauciucuri sau masinile din centru au fost impinse de aer inapoi. am zis ca pun 16v la bataie si l am pus si v a dat o. restul e logan.

                cand te asezi la semafor accepti faptele asa cu sunt. ai luat start prost e problema ta, ai uleiu incins, preparati masina etc. nu gasiti scuze in asta. liniile adevarate se dau o singura data si atat. nu de 5 6 ori si se fac medii si alte alea. ai clacat ai luat o. asa e la curse.

                masina mea este stock 100% in afara de : 4 axe cu came sport, cate 2 serpi pe fiecare cilindru, chip, chip la chip, chip-chirip, nitrometan in loc de benzina, mi am dat gauri in pantifi inainte sa plec de acasa, am scos odorizantele ca atarnau greu, si am un pitic care sufla cat poate de tare in admisie si unu care suge pe evacuare. get real !!!

                @lanceru ai fost vreodata la cumparaturi cu bani la tine ? sau cu masina jos? eu da. int tremura tot corpul din maduva oaselor pana la varful degetelor de pe ambreiaj. faci baie in propria ta transpiratie si pulsul e undeva la 170 180. pentru ca acolo nu exsita scuze de nici un fel mai ales cum gasiti voi aici. asa e la curse. castigi o iei. numai bine. eu nu mai scriu un cuvant aici ca deja ajungem pe luna
                Last edited by alessandro; 5 March 2010, 11:43.

                Comment


                • Originally posted by cos_min_i View Post
                  @ stig ... daca tu schimbi la 6750 pe fiecare treapta esti mancat de mult ...500-700 de ture nu mai ai putere maxima ... se vede cata experienta ai in liniute ...
                  poate a mea trage pana acolo,sau stii tu mai bine decat mine ?

                  Comment


                  • cosmine , tu ai mai zis ca nici mcdu nu trage peste 6200 ca se plafoneaza , alta mare aberatie care ai scos`o din taste,pana aproape de 6800 trage foarte bine lucru confirmat de persoane care au habar .
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • Da vad ca va agitati rau pe aici ... pierzatorul are dreptul la revansa... astept rezultatul...

                      Comment


                      • @Seba - prima varianta este cea adevarata ... avand in vedere ca 1.6.16v are 105 cai la 5750 (cum ai spus si tu) ... am zis ca Stig degeaba schimba la 6750 ..decat daca are axe ...

                        @marx - masina ta nu este stock la soft ...ti-am spus si aseara de ce ...si daca esti de acord ii facem si un dyno si ii citim si softul ...sa-ti demonstrez ca nu ai 105 cai ... platile le fac eu !

                        La o liniuta nu te dai odata ... te dai de mai multe ori daca chiar vrei sa demonstrezi ceva ... asteptam sa se usuce pe jos ca vad ca din "eu nu ma dau. eu nu pun masina la bataie" peste noapte ai devenit racer ...

                        Stig nu mai incerca sa generalizezi aceasta discutie ...1.6V face legea intre logane , mai ales intre 1.4 (MCD) ..iti insir multe logane 1.6 16V care nu s-au dat numai odata si gata si-au pus eticheta de "MythBusters" si toate au luat bataie de la MCD ...
                        Asa sus in ture doar daca ai axe si noi nu stiam ... pana atunci .."...gleznele"

                        @xp - daca te uiti pe ultimul dyno al lui MCD poti sa vezi ca intre 6000 si 6500 ..undeva ii scade puterea ..poate sa confirme Doc sa vezi unde i-a pus limitarea si din ce motiv !
                        Last edited by cos_min_i; 5 March 2010, 12:08.

                        Comment


                        • Originally posted by Octavian___31 View Post
                          Tare mult imi doresc sa fac cu un 1.6 mpi stock, dar marfa cam rara printre noi )
                          Daca vrei putem incerca noi. Daca vedeam mai devreme ca te intalnesti cu cei din tm sa incercati asta veneam si eu ca is in tm. Daca cumva mai vi saptamana asta sau cealalta te astept sa incercam.

                          Comment


                          • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                            pana aproape de 6800 trage foarte bine lucru confirmat de persoane care au habar .
                            Gresit, masina trage (e in vana) pana la 6262RPM deci stie cos_min_j ceva ceva. Vezi grafic:



                            Ca trebuie sa schimbe mai sus putin sau ca limitarea este la 6800RPM, asta este altceva.
                            Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                            Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                            www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                            Comment


                            • Ma baieti, ati uitat ca 16v-ul de leganda din fabula de mai sus avea filtrul de aer scos?
                              sigpic
                              ^Logan turbat (WIP)^

                              Comment


                              • @cos_min_i lasa-l frate nu iti mai bate capul.... ce pretentii sa ai de la cineva care citeaza din Toretto si din NFS.... e inca la nivelul respectiv

                                a zis cineva mai devreme ca noi restul posesorii de 1.4 si 1.6 mp3 avem ceva cu baietii cu 16 volti. Nu are nimeni nimic cu persoanele care sunt ok sau cel putin eu nu stiu pe cineva care sa aiba. De obicei se gaseste cate un posesor de asa ceva si care crede ca masina lui e avion sa fie lovit in mandrie de cate un posesor de motorizare inferioara....

                                si ca sa revenim la topic. Niciodata dar niciodata un eveniment singular si spontan la care diferentele sunt mici spre infime nu genereaza o regula. Asta nici la liniute nici in orice alt domeniu.

                                Cand voi ajunge in capitala o sa trec si eu pe la un fuljer de pe kiss sa trag o linie cu MCD, sunt 90% sigur ca ma bate dar e mai puternica mancarimea din talpa decat eventuala umilire daca o putem numi asa.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google