liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dovedesti dci van remapat la linie, dar la deal e inuman cum trage (remapat), pe mine m-a nimicit unu' d-sta van acoperit(era gol), i-am dat blana pe tr IV (130-140) si tot m-a depasit (aveam 130 kile suplimentar in masina, dar oricum...).

    Comment


    • La deal nu contest, dieselul e super, si cu greutate in el la fel, nu prea o simte.
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • Originally posted by sinx View Post
        Si ca sa fiu on-topic macar de data asta... Am iesit la o tura pe Maniu si am gasit unu` cu un renault clio 1.4. Am zis sa o incerc cu el ca avem acelasi motor. Cred ca am facut de vreo 10 ori... si de fiecare data am castigat. A tot insistat sa mai facem dar i-am dat 10 sanse... e relevant.
        am si eu un prieten cu clioc 1,4 dar de unde pot sti daca e 8v sau 16v ? el zice ca are 75 cp deci e 8v nu ?
        am facut de cateva ori, din mers si cam ma face..nu stiu eu sa-i dau in gura sau are ceva masina mea? ( 1,4 stok )

        le: are altfel de cutie cumva?
        Last edited by Tudor; 8 March 2010, 15:12.
        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

        Comment


        • Scrie pe usa. Daca nu scrie in principiu este 8v (exista si posibilitatea sa fi dat jos sigla).
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • Originally posted by marx View Post
            ce rau imi pare ca nu am venit. imi bag unghia in gat. de azi la 18 cica viscoleste de rupe in sudul tarii. in caza ca e frumos afara cred ca aduc o vectra de 140 cai.
            m-am dat eu cu un 16v cu o vectra de 170 cp , sau ceva de genul , stiu ca era V6 ... si abia in treapta 3a ma ajungea/depasea
            a venit omul sa se incoarde ca are 90 cai si sa se dea cu loganele ,dupa care abia s-a tinut

            Originally posted by MCD View Post
            lanceru vs 1.616v resoftat 2-0 lanceru...
            logan 1.4 gpl resoftat vs 1.4 stock vs. 1.5 dci 70Cp ...gpl winer
            atat am avut de spus....cumparaturi de dumina placut
            1.6 soft dimsport vs 1.6 soft racing code 1-0
            dimsport = winner )

            Originally posted by Tudor View Post
            am si eu un prieten cu clioc 1,4 dar de unde pot sti daca e 8v sau 16v ? el zice ca are 75 cp deci e 8v nu ?
            am facut de cateva ori, din mers si cam ma face..nu stiu eu sa-i dau in gura sau are ceva masina mea? ( 1,4 stok )

            le: are altfel de cutie cumva?
            la 75cp poate sa fie si 1.2 16v
            Last edited by Cristi_Xp; 8 March 2010, 15:25. Reason: Automerged Doublepost
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • 1.6 soft dimsport vs 1.6 soft racing code 1-0

              1.6 cu soft racing code are probleme cu ambreiajul ...nu avea cum sa-l bata (VDK- dimsport pe Canto-racing code)

              Comment


              • iar incep unii cu dci vs benzina. sa vina un dci 85 sa vada ce poate benzinaru la deal. 130 kg sunt multe octavian. vanu parca are si cutia mai scurta.

                p.s imi dau seama ca orice s ar discuta toate discutiile duc la diesel vs benzina. un dci nu poate trage mai bine la deal decat la plat. amandoua trag mai prost. si parerea mea ca diferenta se mentine. totul e sa iti folosesti bine harta de cuplu la benzinos. ca dci u daca sta in 3500 4000 deja sta unde ii cade linia de cuplu.
                Last edited by alessandro; 8 March 2010, 20:58.

                Comment


                • marx daca tot zici ca toate discutiile duc spre benzina vs motorina , tu de ce continui discutia ? iar trebuie sa inceapa discutii interminabile despre... ?

                  Comment


                  • Fun a fost aseara cat a durat...
                    Eu si Lanceru n-am avut noroc de conditii bune. Ba eu am ratat a2a, ba am plecat ultimu...
                    Ultima plimbare, singura care a contat cat de cat, a fost destul de stransa, am plecat putin mai bine decat japoneza si m-am tinut bine pe 1 si 2, pe 3 m-a prins. A urmat o franare brusca pentru ca domnu Distrigaz s-a gandit sa faca o plecare de pe loc demna de culoarea taximetrista a masinii si sa ne dea tremurici celorlalti aflati pe sosea...
                    Suparat de intreruperea prematura a festivitatilor am taiat-o spre casa cu gandul de a incinge cateva 0-100. N-am reusit sub 9.8 cu tot cu gume incalzite. Trebuie sa-mi revizuiesc strategia de plecare de pe loc cu gumele astea noi. Astept vreme mai calda si mai incerc...
                    sigpic
                    ^Logan turbat (WIP)^

                    Comment


                    • Originally posted by marx View Post
                      ............ 130 kg sunt multe octavian. vanu parca are si cutia mai scurta.
                      ......................
                      Da...dar n-o sa uit niciodata bataia luata
                      Mai ales ca eram resoftat si credeam ca ma duc ca racheta.

                      Comment


                      • daca marx tot vorbea de cuplu masinii...degeaba schimbi in cuplu " eu gen" daca puterea maxima motoru mi-o face la 6400rot/min, cuplu max e la 5000 rot/min si CP la 6400 rot/min..cum e mai bine? in cuplu sau CP
                        Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                        Comment


                        • schimbarile de treapta se fac in asa fel incat cand pica turatia se pice pe cuplu maxim ,cuplu maxim o masina stock in are la 3000 rpm , tu undeva la 4500 , ce vorbesti acolo is deja sfuri de cuplu maxim atins la 5000,caii oricum dupa 6400 o sa ai tot timpul mai multi ca la 4500-5000 ,da marx se referea la blana in panta unde dieselu face cam orice benzinar
                          Last edited by Cristi_Xp; 9 March 2010, 00:51.
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • abea astept sa o "tunez" si eu ..... adica sa ii pun ambreiaj ) ca vad ca distrigaz si-a facut softul )
                            Interactive Design Lights & Sound <- click

                            Comment


                            • Cristi de ce iti place tie sa comentezi..ca nu intelg.....uitate in graficu ala si vezi unde imi face masina cuplu maxim?......graficu vorbeste singur nu trebuie intrebat
                              Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                              Comment


                              • ba da tu stii sa citesti graficu ala ?normal ca vorbeste da tu habar n-ai sa citesti ce scrie pe el
                                hai sa ne dam reisari da habar nu avem ce vorbim
                                Attached Files
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google