liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Care ai din TM si vrea sa dam o liniuta cu 1.4 incercam si 1.6 oricum nu ai nici o problema daca o iau

    Comment


    • Pai ce sa te dai tu cu 1.4 la 105 cp ai tai? Da-te cu 1.6 16V daca te tine, ca aveti aceeasi putere (tu ai si cuplu mai mare) ))

      Comment


      • Originally posted by dani030669 View Post
        @ Cezar Unde e un circuit pe langa Bucuresti? Asta ca sa vezi ca timpii dati de Dacia pentru 1.5 dci sunt dati cu schimbare de viteza la 2200 rot/min ca sa vezi ce timpi scot cu schimbare la 3500 rot/min si dupa asta mai discutam si de liniute si de 1000 de m.....
        aberatie mai mare cu greu am putut citi pe forumul asta...
        nu vrei sa fi pilot de teste la dacia? Poate-l dai afara si pe alonso de la renault, o fi si ala vreun habarnist notoriu


        Originally posted by dani030669 View Post
        "Liniuta in urcare" daca e vorba se poate face pe Serban Voda, de la Liceul Sincai catre Adesgo. Dar nu e cazul ca pina sus la Adesgo am avut avans 1 1/2 fata de 1.6 8v. Fata de 1.4 cred ca iau cam 2 lungimi avans chiar daca la 1.4 ii ies pistoanele prin capota....
        daca mai indemni public la liniuta pe drumuri publice, iei warn
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • ..Sa nu mai subliniez faptul ca pe segmentul ala de drum este Politie mai ceva ca la tribunal!
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Nu va mai faceti sperante sau griji ca timpi scosi de dacia pe site-ul lor sunt aia reali,oricat am vrea noi cei cu diesel nu putem scoate cu motorul stock mai putin decat cei acolo,chiar si eu cu alte anvelope sau suspensie nu reusesc...Totul e din motor daca nu ai CP degeaba.

            Comment


            • LOGAN 1.5 DCI vs PORSCHE 911 cabrio

              Eram intr-o zi pe Trafic Greu, imediat dupa curba de intrare dinspre autogara Filaret. In portbagaj aveam un saculet de cartofi si 2 ladite de rosii. In total, vreo 45 kile.
              In stanga mea un porsche cu un smecher la volan cu ochelari de soare scumpi, ceas de aur. Langa el o blonda superba. Am simtit asa o chestie ca o furnicatura prin mana dreapta care era pe schimbator. I-am facut tipului cu ochiul, si i-am zis: hai pe 200 m, gustere.
              Se uita ironic. Se face verde, tasnim. Motoarele urlau, eu talpa el talpa. Eu blana el blana. Intr-a treia porschele gafaia de turatie mare, eu il luasem cu juma de masina. Cand am bagat a 4 Loganul obraznic m-a facut muci in scaun. Am luat avans 2 lungimi de logan. El o tura. Am trecut linia de sosire. Frane. Fraierul a pus capul pe volan si plangea. Ii sarise roata dreapta spate si iesea fum de la motor. Eu saltam spatele golanelului meu, cu frana de mana trasa. Blonda il pupa matern pe obraz, se da jos si se urca in logan. Facem stanga spre Ferentari si deodata o lumina si un fasait cunoscut, de draperie trasa violent. Apoi o voce aspra: Scoala-te nenorocitule si du-te la birou, ca toata seara ai frecat loganul ala cu baietii de pe forum.

              Comment


              • Frate, sigur nu te trimetea sa iei pastilele? Sigur trebuia la serviciu? Ia vezi, nu ne minti !!!
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • Si ca sa citez un moderator: si acum poftiti la ceai.
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • chiar nu ma pot abtine.... frumoasa povestioara toba
                    Se pare ca si pe aici sunt acei oameni de care vb pe alt thread, aia de CUNOASTE ei bine cum se FACE testele, acei autotstiutori.
                    Boala se numeste PARANOIA ( se ajunge de la ceva bun, si se ajunge la ceva gresit). Ca sa nu mai zic ca pe unii ii suspectez de schizofrenie. Oricum apelati cu incredere la mine, ca va fac rost de tratamente bune ( afirmatiile din urma, a se ca o gluma)
                    Ca o concluzie, sa nu simta nici un posesor de dci lezat:
                    feonul de 1.4 (pe 1000 m ) face fata dci de 85.
                    La restul capitolelor e net inferior.
                    Drag race se face dupa cum spune Dark. ( nu panta, curba etc)
                    Eu am incercat sa arat altceva, si anume legat de tehnologia motoarelor, randamentul acestora, si modul de folosire a puterii in diferite conditii.
                    Asa cum am facut comparatia cu diesel aspirat, asa fac si cu diesel turbo.
                    Cu alte cuvinte, STRICT la liniute, dci ( cele prezentate aici) sunt egale/inferioare motoarelor pe benzina de cilindree apropiate.
                    Curse, raliuri etc...Cand o fi vreun pilot pe aici care sa ne spuna exact cum se comporta un dci sau un benzinar pe pista.
                    Pana atunci toate cele bune, si mintea clara...Ca e f tulbure in cazul unora.

                    Comment


                    • LOL super tare frate mai ales " I-am facut tipului cu ochiul, si i-am zis: hai pe 200 m, gustere.
                      "
                      sigpic

                      Comment


                      • Eu stiu ca la drum un dCI este mai sprintenmacar asa deduc din spusele voastre. Pentru mine nu liniuta e testul suprem, la mine veniti cu propuneri de serpentine, ace de par, etc. Acolo sa vad vreun dCI d-asta capabil ce zice.
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • Pai pe serpentine si eventual ceva altitudine, cel putin teoretic ar trebui sa te faca (mai ales un dci 85 cp) chiar si cu 1.6 mpi (sa fie si remapat).

                          Comment


                          • Un dci pe serpentine si altitudine te face muci!!! Aia-i sigur!
                            I HAVE A !sigpic
                            fara linkuri externe in semnatura

                            Comment


                            • Dar apare o problema: dci dupa 3000 rpm are cuplu mai mic decat al polizorului de 1.4.
                              Sa inteleg ca o sa mergi cu ea doar cu 2500 rpm pe serpentine? In timp ce un benzinar o tine cu 5500?
                              In legatura cu altitudinea: f simplu, resetezi calc, mergi putin si abracadabra.
                              Ia vezi, mai e asa de sigur?

                              Comment


                              • Si daca nu te face muci, desi are sanse mari, te face sa-ti consumi rezervorul inainte sa termine el juma de rezervor.
                                cezar, uiti un lucru, resetezi compu, ok, dar faptul ca oxigenul devine tot mai rar pe masura ce urci si n-ai turbina care sa compenseze, iti reduce cuplul la benzinar la niste valori din 2 cifre
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google