liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dar aia face zgomot mult...

    Comment


    • @C0zzmyn: cand va dati sa spuneti si voi.
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • bineinteles. pana atunci o s-o alerg putin, sa traga mai bine

        Comment


        • Poate ne ajuta DOC ori Seba, sa ne lumineze putin in ceea ce primesc marjele de corectie pe care le poate face ECU...singurel, pe aceeasi harta.
          Cai nu are cum sa dea in plus, asta-i clar.

          Comment


          • Dar in minus poa' sa dea.
            Fara legatura: daca faci test de demaraj 0-120 sa zicem la 35 grC afara scoti un timp, daca faci testu la 18 grC iese timp sigurat mai bun.
            Eu traduc asta printr-o lipsa de putere pt ca da ECU mai putina benzina in piston, ca e cald, ca aeru are densitate mai mica.
            Benzina mai putina, hac...putere 3-4%(?) mai mica.

            Comment


            • @marx: nu refuleaza dom'le prin admisie, cine ti-a bagat in cap chestia asta? supapele alea au o diagrama de distributie, o "lege" de ridicare/inchidere, o curba de gr2, matematici speciale, etc...nu-i ca-n filme, am inchis, am deschis. de ce crezi ca la supralimentare nu e bine sa ai axe agresive, pe cand in aspiratie nu e bine sa ai axe "inguste"?
              @cezar si @tavi: e greu de dat un procent de pierderi/castig. depinde mult de constructia motorului. o benzina buna poate da ceva putere, in amestec cu aer rece. pt ca la functionarea in regim wot (wide open throttle, "gazul la podea"), motorul functioneaza pe prescrieri de harta, nu pe buclare de lambda.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • @ seba am glumit cu refularea prin admisie. logic ca nu are cum

                vrei sa zici ca pe wot motorul nu mai tine cont de lambda ? de aici si mirosul de catalizator incins ? sau mai bine zis miroase a benzinar fara catalizator

                Comment


                • @marx: doar in regim de accelerare nu se tine cont de lambda. daca reusesti sa mergi wot in regim stabilizat, dupa cca 20 de secunde intri in regim de bucla inchisa, direct pe 2 sonde lambda, nu pe nici una ca-n accelerare
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • eu vs alex (distrigaz) 2-0 diferenta de fiecare data a fost foarte mica, sa spunem ca era jumatate de aripa. pleca mult mai bine,avand cauciucuri nu plastice ca mine, dar pe a 3 recuperam si il depaseam.

                    eu si alex vs 1.4 remapat filcor 2-0 diferenta era de aproximativ o masina si ceva. din cate am observat sunetul era marfa din cauza filtrului dar nu se vedea asta in demaraje. ambreiajul la filcor era foarte prost pus tinand foarte sus.

                    Comment


                    • eu tind sa cred deja ca filcoru taie din cai nu da . interesante rezultate

                      Comment


                      • Dar baiatul cu filcorul a facut o liniuta si fara filtru? ca asa este irelevant...poate are masina lui ceva.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • CGK a zis ca ii tine ambreiajul sus, ma dadusem din mers cu Filcorul si eram pe GPL si il depaseam usor usor), chiar nu stiu ce are masina aia.

                          De mentionat faptul ca eu cu C0zzmyn de fiecare data cand ne-am dat eu plecam bine bine dar la capat de a 2-a si pe a 3-a ma ajungea rau, stiu ca e remapat, abia mai tarziu am aflat ca nu are aer conditionat, totusi era de asteptat, am si aer si GPL, cat sa traga). Oricum, mi-a placut aseara desi am luat bataie la mustata, trebuie sa ii mai fac ceva, urasc A/C-ul.
                          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                          Comment


                          • nenea alex tu ai catalizatorul infundat. pierzi pe ture mari. asta a fost impresia mea cand am mers cu Distrigaz.

                            Comment


                            • Pe-ala il banuiesc), il fac pe dracu in 4, poate ma risc si dupa ce-mi iau gume noi fac o tiganeala, sper sa simt ceva diferente mai ales la mine cu el semi-mega-infundat de am cuplu mare jos, sus imi trage altfel (prost), in schimb pana la 3000 aproape ca am dci de 65 la ce bine urca... . Nu nene, deci a mea iar nu trage, e lenta, pierd la o aripa de 1.4 remapat fara aer si fara GPL, stau bine sau nu? Si acum am in cap imaginea de aseara cand pe sfarsit de a 2-a si pe a 3-a venea rau pe mine). Nu-i nimic, nu m-am suparat, e bine de notat la caiet. In schimb Filcoru', ma rog, e Laureate, trebuia sa ne bata grav...teoretic.
                              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                              Comment


                              • Stai bine mai
                                Eu la GPL dau minim 6-7 metri (mers pe benzina), fara s-o duc in zona rosie (peste 5500 rpm).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google