liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu chiar nu-mi explic unde poate pierde in halu asta dci-ul de 85 cp, chiar asa de proaste sa fie rapoartele??
    Putere mai mare, cuplu cat incape si injinerii de la Dacia dau datele alea (pe care eu NU prea le cred...Am eu asa o mica retinere).
    Uite si Razvan cu ai lui 95 cp (Aveo) spune ca nu prea i-a tinut piept la demaraj la un dci 85 cp (ce e drept avea ceva incarcatura, dar totusi...).

    Asta numai la Logan by Dacia am vazut, la alte masini daca te uiti (uite VW Golf, Passat) daca dizalu are cativa cp in plus, ia suta mai repede.

    PS: imi aduc aminte cand m-a carat Crsti Streulea cu al lui dizal (remap ~80-85 cp), nu simteam numai cuplul ala care te baga in scaun, ''rupea'' constant pana la 120 (ca acolo se terminase drumu).
    Last edited by Octavian; 8 September 2008, 18:00.

    Comment


    • Eu personal i-as lua la nevastamea un sandel cu motor de 1.4 din ce am condus masina unui coleg forumist cu 1.4 tre sa tragi de ea ca sa obti ce se poate obtine pe dci de 85cai schimband in limita bunului simt ca sa nu mai zic ca pana si la dci de 85cai destul se simte ACul la 1.4 te omoara.

      Comment


      • Corect: bine punctat blaze2k.
        Si sa vezi consum ce ai, ca sa te poti tine dupa un 85 .
        In regim de 2000-3500 rpm, dci rulez.

        Comment


        • Pai asta e benzinaru, ca sa mearga in parametrii dati de carte, tre sa o turezi in 4-5000.
          La dizal e normal sa mergi intre 1800-3000 maxim (chiar nu e nevoie de mai mult, la cuplu pe mine m-a impresionat si un clasic dci de 65 cp, merge brici - numai ca pe la ~120/h face caca pe el, nu mai poate).

          Comment


          • Am condus eu un Clio Dc 2008 nu stiu cati cai avea, dar a fost cel mai puturos diesel pe care l-am condus vre-o data!Daca si Logan-ul e la fel chiar nu-i inteleg pe unii!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • E mai rapid Clio dci 85 cp decat Logan dci 85cp ... Pariez . Darkside tu probabil coborasei din Corvette ...

              @Cezar .. Dci pe langa benzinar aspirat... Sa vezi un turbo benzinar cum trage pe orice plaja de turatii.

              Comment


              • Coborat din Logan...Recunosc ca am condus doar TDI-uri pana la Clio cu pricina!Un A6 2.5 , un Passat 1.9 si un Golf V 1.9!Toate diesel!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Bravo bravo! )) tedeiurile manca jar frate si nu se strica niciodata

                  Comment


                  • EEE nici chiar asa...Au si ele bubele lor.
                    Si nu mananca chiar asa mult jar. ( mers cu 1.9 tdi de la 90 cai la 130, si 3.0 tdi audi- asta m-a impresionat cu adevarat).
                    Insa deviem de la subiect.

                    Comment


                    • Originally posted by Octavian___30 View Post
                      Eu chiar nu-mi explic unde poate pierde in halu asta dci-ul de 85 cp, chiar asa de proaste sa fie rapoartele??
                      Putere mai mare, cuplu cat incape si injinerii de la Dacia dau datele alea (pe care eu NU prea le cred...Am eu asa o mica retinere).
                      Uite si Razvan cu ai lui 95 cp (Aveo) spune ca nu prea i-a tinut piept la demaraj la un dci 85 cp (ce e drept avea ceva incarcatura, dar totusi...).

                      Asta numai la Logan by Dacia am vazut, la alte masini daca te uiti (uite VW Golf, Passat) daca dizalu are cativa cp in plus, ia suta mai repede.

                      PS: imi aduc aminte cand m-a carat Crsti Streulea cu al lui dizal (remap ~80-85 cp), nu simteam numai cuplul ala care te baga in scaun, ''rupea'' constant pana la 120 (ca acolo se terminase drumu).
                      motorul diesel pierde repede ... Ca are curba aia de cuplu ascutita ca Varfu` Omu` (si doar pe 2000-2500rpm) ... Pe cand la benzinar e cam ca la deal ... Urca ... Mere aproape in linie dreapta ceva (vreo 3500-4000rpm) si pe urma coboara ... Asta la aspirate ... Pe cand la benzinare turbo te vezi in Campia de Vest cand te uiti la curba de cuplu...

                      acuma vorbind serios ... Daca iei curbele de cuplu si faci media cuplului pe toata plaja de turatii, 1900-4300rpm dCi si 2000-6300rpm MPI, o sa vezi care medie e mai mare ...

                      S.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Da, dar nu uita puterea oferita de dizal la 2000-4000 rot/min si cea data de benzinar.

                        PS: Cezar, era la caterinca ''nu se strica niciodata'' apropo de superfiabilitatea masinilor nemtesti, manca jar ce mai... ) si dciu' e varza frate, cel mai varza.

                        Comment


                        • Silviu, ca tot o dam in sus si-n jos cu cuplu asta care scade dramatic la dizal, mai nu e chiar asa.
                          Uite iti dau doua grafice de la VW Golf, motoare din '97-98, 1.8i benzina si 1.9 tdi.
                          Ai sa ramai surprins sa vezi ca dizalu are cuplu mult mai mare decat benzinaru de la 1500 si pana la 4000 rot/min - oricum ai vrea sa faci comparatie. (ce e drept, dupa care scade spectaculos). Amandoua au aceeasi putere.
                          Attached Files
                          Last edited by Octavian; 8 September 2008, 20:21.

                          Comment


                          • In legatura cu graficele postate de Octavian___30:

                            Si la benzina scade la fel de drastic cuplul de la o anumita turatie, insa pe acele grafice nu se observa datorita limitarii la 6000rpm. Probabil daca s-ar continua pana la 8000rpm, s-ar observa o scadere la fel de drastica ca si la diesel.

                            Comment


                            • Daca motorul cu pricina are puterea maxima la 6000RPM (sa zicem), ce sa caute cu turatia la 8000???Asta sfideaza fizica!Un motor care ajunge la 8000RPM inseamna ca ACOLO are limita de putere maxima!Nu e acelasi lucru ca la diesel pt ca in primul rand e vorba de alta energie cinetica dezvoltata plus ca modul de ardere si felul cum se produce explozia difera!E vorba de alta termodinamica si implicit alta dinamica in putere-turatie-moment cuplu maxim!...Si chestiunea e foarte complexa altminteri faceau toti motoare a la Ferarri si ce simplu era
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Pai se intampla sa aibe ce sa caute, sa spunem ca-i dai blana, dar o tii ceva mai mult de 5500 rot/min (caz 1.4 mpi). Asta nu inseamna ca daca o duc la 6000 am putere mai mare in turatiile astea, dar am ajuns sa ''caut'' pe acolo pt ca n-am vrut sa schimb treapta superioara pt ca pierdeam prea multa putere, picam pe la 4000-4300, si cum arata graficu asta, daca am tinut-o pana la 6000 n-am pierdut prea mult, am facut diferenta in a lua pe unu la o liniuta sau NU. ))

                                Adica simplu spus, ca ma pierd in detalii, la benzinar sunt momente cand as avea ''ce sa caut'' in turatii mai mari decat cele de puterea maxima.
                                Attached Files
                                Last edited by Octavian; 8 September 2008, 22:11.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google