liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • )))))))))))))))
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • Ftl drive, hyperspace
      sigpicMy ride

      Comment


      • cristi a calculat chiar foarte bine. de la 0 la 100 v medie a loganului este de 13.8 m/s x 10.2 sec = 141 metri

        shakar nu mi o lua in nume de rau dar ti am mai spus ca faci confuzie intre spatiu timp si viteza.

        Comment


        • ce va tot contraziceti atat? logic ca 2 masini (diferite) care au timp identic 0-100,0-500 nu conteaza vor avea viteze diferite in acelasi loc .
          foarte multe masini diesel pe tr1 si tr2 sunt in spatele unei benzinare de aceeasi putere din cauza rapoartelor scurte si celor 4500ture ale motorului diesel, dar pe 3 si 4 vin puternic din spate si chiar pot bate o benzina.

          Comment


          • daca stiam ca iese asa mare haos.... mai bine taceam....
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by Dennis_TL View Post
              ..........
              foarte multe masini diesel pe tr1 si tr2 sunt in spatele unei benzinare de aceeasi putere din cauza rapoartelor scurte si celor 4500ture ale motorului diesel, dar pe 3 si 4 vin puternic din spate si chiar pot bate o benzina.
              Daca ne referim strict la Logan dizal(85) vs benzina (1.4 ce am testat) pana pe tr IV aproape de capat (~5000 rpm) dizalu nu ia nici un metru avans.
              Abia apoi incepe dizalu sa-si arate muschii, dar e tarziu ca e gata linia.

              PS: incerc sa-mi imaginez cum doua masini cu acceleratie identica la timp pe 0-100, la 100/h una totusi poate sa fie in fata celeilalte...
              Last edited by Octavian; 20 August 2010, 15:46.

              Comment


              • sa ma anunti si pe mine cand ai gasit alt raspuns in afara de o gaura neagra,
                sunt curios rau

                Comment


                • incerc sa-mi imaginez cum doua masini cu acceleratie identica la timp pe 0-100, la 100/h una totusi poate sa fie in fata celeilalte...
                  O sa va dati seama la un moment dat ce banal si logic este, pana atunci nu mai am ce sa explic, am dat jdemii de exemple.

                  Daca una are 0-90 in 2 secunde si 90-100 in 8 secunde iar alta are 0-90 in 8 secunde si 90-100 in 2 secunde, sunt la egalitate ? Doar 0-100 tot 10 secunde dureaza. Ce vreti mai clar de atat ? Prima o sa fie in fata. Chiar daca 90-100 ar dura 3 secunde deci 0-100 in 11 sec tot in fata ar fi, avansul luat pana la 80 ar fi prea mare. Explicatia asta e ca la gradinita.
                  Last edited by Shakar; 20 August 2010, 16:08.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • 0 - 90 in 2 sec acc = deltaV / delta T rezulta o acc de 12.5m/sec la patrat

                    90 - 100 in 8 sec rezulta o acc de 0.347 m/sec la patrat

                    (2 x 12.5) + ( 8 x 0.347 ) / 10 = 2.77 m/s la patrat de unde ne rezulta din formula distanta = acc x timp la patrat / 2

                    dist = 2.77 x 100 /2 = 138 metri



                    0 - 90 in 3 sec rezulta o acc de 8.33 m/s la patrat

                    90 - 100 in 8 sec rezulta 0.347m/sec la patrat

                    din amandoua rezulta o acceleratie medie de 8.33 x 3 + 0.347 x 8 / 11 = 2.524 m/sec la patrat

                    dist parcursa in 10 sec este de 2.524 x 100 / 2 = 127 metri


                    in 10 sec auto 1 a parcurs 138 metri
                    auto 2 a parcurs 127 metri diferenta de 11 metri

                    comapara si acceleratiile medii 2.5 versus 2.7 care e mai mare ?



                    p.s. nu imi spne ca accelaratia nu este constanta. acceleratiile calculate de mine sunt accelaratii medii. daca imi spui altceva iti contrazici singur ultimul post. de ce ?

                    daca iti fac calculele vei constata ca 0-90 in 2 sec si 90-100 in 8 inseamna fix aceiasi distanta parcursa si egalitate cu situatia 0-90 in 8 sec si 90-100 in 8. fix aceiasi distanta fix egalitate cand cele 2 auto ating 100 fix in acelasi timp
                    Last edited by alessandro; 20 August 2010, 16:46.

                    Comment


                    • am plecat la scoala sa refac clasa 9a , se pare ca avem chestii noi de invatat .Marxule vii si tu la cursuri ?
                      in manualu meu nu era capitolul "Gauri negre" .
                      Last edited by Cristi_Xp; 20 August 2010, 16:58.
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • Eu zic sa asteptam sa vina Seba din concediu sau unde este plecat si sigur o sa va lamureasca el. Eu nu am reusit, pana atunci eu zic sa o lasam balta ca nu vedeti ce este in fata voastra. Ok ?
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • vin. poate oi fi ramas repetent pe undeva.

                          shakar jur ca eu nu pot concepe, nu imi pot imagina situatia descrisa de tine. mintea mea nu vrea sa inteleaga.

                          explica mi si mie ce am gresit in calculele de mai sus ? sunt luate din manuale de fizica, de pe net, din ce mi am adus aminte din liceu din facultate.

                          explica mi cum o masina cu o accelaratie de valoare 2.52 m/s 2 sta in fata uneia cu 2.77 m/s 2 ? vrei sa fac calcule pentru 11 secunde luand in considerare aceleasi valori ale acceleartiei ?

                          auto 1 2.77 x 121 / 2 = 167 m
                          auto 2 ( aia care face suta in 11) 2.524 x 121 /2 = 152 m deci in fata este tot auto 1 ( care face suta in 10)

                          ce calcule mai vrei sa fac ?
                          Last edited by alessandro; 20 August 2010, 17:04.

                          Comment


                          • Marx, din calculele tale reiese ca auto 1 are un avans de 11 metri, exact ce spuneam eu, daca au 0-100 in 10 secunde deci acelasi timp NU este MUSAI sa fie in acelasi loc la 100 km/h, tocmai ai dovedit asta. Aia 11 metri nu ar fi recuperati nici daca 90-100 ar dura 3 secunde deci 0-100 in 11 sec => mai prost ca auto 2 care inca este in spate. Tu spuneai ca trebuie sa parcurga aceeasi distanta din moment ce au acelasi timp, tocmai ai dovedit ca nu e asa.

                            La fel era si cu ML vs Jeep, ML-ul ajunsese la viteza maxima a Jeep-ului MAI REPEDE (cand l-a depasit avea viteza mai mare deci este evident ca viteza jeep-ului o atinsese inainte), cu toate astea era in spate in momentul respectiv. Timp mai bun si totusi e in spate, din cauza plecarii mult mai bune a jeep-ului.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • am comparat matematic auto de 10 sec cu cea de 11 mai uite te odata dar bine de data asta .

                              pentru a 99999999mia oara daca 2 masini fac suta in 10 nu conteaza in ce fel, dupa 10 secunde for fi fix in acelasi punct cu aceiasi distanta parcrsa.

                              eu am calculat matematic, am demonstrat matematic cum masina de 11 sec care accelereaza in 3 sec pana la 90 cum ai zis tu ia bataie de la aia care face 90 in 8.

                              ba ai dreptate. am facut o greseala de ortografie.

                              Comment


                              • Ai demonstrat matematic ce ziceam eu, fiindca auto 1 atinge suta in 11 secunde dar distanta parcursa este mai mare => este in fata, nu ?

                                Auto 1 - 0-90 @ 2 sec + 90-100 @ 3 sec = 11 sec

                                AUto 2 - 0-90 @ 8 sec + 90-100 @ 2 sec = 10 sec

                                Calculele tale arata Auto 1 cu o distanta parcursa mai mare cam cu 2.5 lungimi de masina, deci este in fata. Daca citesti cu atentie ce am scris eu o sa iti dai seama ca auto 1 atinge suta in 11 nu a doua.

                                Daca una are 0-90 in 2 secunde si 90-100 in 8 secunde iar alta are 0-90 in 8 secunde si 90-100 in 2 secunde, sunt la egalitate ? Doar 0-100 tot 10 secunde dureaza. Ce vreti mai clar de atat ? Prima o sa fie in fata. Chiar daca 90-100 ar dura 3 secunde deci 0-100 in 11 sec tot in fata ar fi, avansul luat pana la 80 ar fi prea mare. Explicatia asta e ca la gradinita.
                                Asta ziceam eu, prima => auto 1. Apropo calculele tale au aratat o diferenta de 11 metri in 10 secunde cand ambele ating o suta (in prima situatie, cand au ambele 10), apoi te contrazici ca ai aratat ca vor fi in acelasi punct cand ating o suta ca doar au acelasi timp. Non sens ?
                                Last edited by Shakar; 20 August 2010, 17:16.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google