liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by marx View Post
    da eu. o masina face 100 kmh in 10 sec . alta masina face 100 in 11

    la o liniuta dupa 10 secunde de la start masina care face 100 in 11 este in fata
    Aceasta situatie poate fi reala fara nici un fel de problema.
    Sunt foarte multe cazuri reale care arata asa.

    Judecand exact problema pe care tu ai reusit sa mi-o aduci in atentie, se intampla cam asa.
    Masina A 4x4 - 0...100km/h in 11s
    Masina B 4x2 - 0...100km/h in 10s
    Masina A datorita tractiunii pleca f eficient, inainteaza bine.
    Masina B patineaza si nu ridica viteza foarte bine la start.
    Masina A obtine un avans de distanta fiind mai in fata datorita plecarii foarte eficiente ajunge la 90km/h.
    Masina B prinde aderenta si incepe datorita pierderilor mai mici sa se apropie de masina B.
    Trec 10 s masina A este in fata, in spatele ei strange distanta masina B.
    Mai trec 2 secunde si masina A atinge 110km/h iar B ajunge in paralele cu tendinta de a trece in fata cu 115km/h.
    Astfel se produce depasirea.
    La Dragracing viteza de top nu reflecta timpul obtinut pe 400m.
    Viteza medie este altceva si ea intradevar ne da timpul.

    Comment


    • Nu.
      Ideea era ca ambele se presupune ca au aderenta ideala, adica nu pierd nici o fractiune din timp din cauza aerentei si a tractiunii.
      Atunci, aia mai lenta pe 0-100, poate fi la 100/h in fata aleia mai rapide?

      Comment


      • Ramene valabil, poate pierde una din masa, alta din piederi din trasmisie, apoi aerodinamica.
        Situatia este posibila 100%.

        Comment


        • Distrigaz vs. Ram (dci 65 modificat) cred ca 3-1 pentru mine sa zic asa (nu am pus cand au fost 3 oameni la Ram in masina si eu singur, aia nu e linie).

          Prima data mi-a dat o masina de la inceput si pana in capat a ramas aceeasi distanta (plecase bine).

          A doua oara (la intoarcere) am plecat mai bine si i-am dat eu o masina

          A treia oara i-am dat un bot de masina de la inceput pana la capat (am plecat bine amandoi )

          A patra oara (la intoarcere) cam la fel ca la a doua incercare.

          Ce sa zic, este un sofer foarte bun care isi cunoaste masina, eu aveam motorul cald de mult caci ne intalnisem intamplator dupa intalnirea fulger prin zona, are scaune sport (mai usoare ca ale mele deh)) ), si trage nene foarte bine (doar remapare si intercooler pus cica, nu stiu ce remapare are) ), oricum la viteza mare ma departam usurel. La sfarsit a fost belea, urmariti de duba politiei, un Renault Trafic cu mascati de-aia cred (era Renault dubita cu locuri, nici ala mic dar nici Master, ala de mijloc, frumusel), adrenalina, aveam partener de calatorie si un Megane RS penultimul model dupa noi), totul s-a terminat cu bine.

          Daca intereseaza, Megane 2.0 RS vs. BMW seria 3 e90 (sedan) diesel cu capace la roti... i-o dadea Megane-ul o masina jumate (s-au dat de 4 ori), se tinea bine de tot dieselul ala.

          Eu unul sunt foaaarte multumit de cum se misca Distrigazul, atat pe gaz cat si pe benzina, m-a surprins Ram-ul cum trage, dar si pe el cum merge 1.4 cu gaz si cu aer.

          Per' total am cazut de acord ca am fi egali, depinde foarte mult plecarea, ramane sa mai facem amicale daca ne mai intalnim.
          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

          Comment


          • distrigazul tau suiera zici ca e tren

            Comment


            • Distrigaz vs. Renault Megane 2 1.4 16v sedan 1-0, i-am dat o masina si putin, n-a avut nimic de obiectat, am plecat amandoi cum trebuie.

              Din mers ne-am luat de 2 ori, il fac fara probleme.
              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

              Comment


              • Originally posted by Octavian___31 View Post
                Nu.
                Ideea era ca ambele se presupune ca au aderenta ideala, adica nu pierd nici o fractiune din timp din cauza aerentei si a tractiunii.
                Atunci, aia mai lenta pe 0-100, poate fi la 100/h in fata aleia mai rapide?
                Chiar daca situatia e ideala si nu se pierde tractiunea, aia 4x4 oricum are mai multa aderenta si pleaca mai tare de pe loc. Acum a a confirmat si Sebastian, probabil si el stie fizica de garaj si bate campii, nu ?

                Cealalta ipoteza era ca daca doua masini (diferite) au acelasi timp pentru 0-100 (sau alta viteza) ele nu trebuie musai sa fie in acelasi loc / la egalitate. Baietii zic ca 10 secunde sunt 10 secunde deci la 100 km/h sunt fix la egalitate.
                Last edited by Shakar; 29 August 2010, 01:40.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • dar liniute curse raliuri mai faceti careva?
                  m-am dat seara asta cu un seat ibiza modelul nou 1.6 16v tot 105 cai. ne-am dat cam pana la 90-100 ca nu a putut omul sa mearga in alt loc si ne-am dat la casa poporului si nu s-a putut mai mult.
                  pe la 100 eram cam la 50cm de bara lui spate. ma asteptam sa fie mai stransa cursa dar nu ma mai dadusem de mult si acum am observat ca sunt praf cauciucurile pe fatza la plecari in forta si am pierdut mult pe plecare. plus revizia si filtrul care nu le-am mai schimbat de pe la inceputul anului;

                  modelul asta are suta in 10.5, dar e destul de relativa treaba asta. el avea modelul sport cu jante pe 17 si cauciucuri 215/40 , iar datele alea probabil ca sunt pt modelul standard care are pe 15 cred rotile. pleca fortza rau omul de la cauciurile late probabil.
                  diferenta era pe plecare.
                  Last edited by bossake; 29 August 2010, 02:23. Reason: edit
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • Originally posted by aleXpeed View Post
                    Distrigaz vs. Ram (dci 65 modificat) cred ca 3-1 pentru mine sa zic asa (nu am pus cand au fost 3 oameni la Ram in masina si eu singur, aia nu e linie).

                    Prima data mi-a dat o masina de la inceput si pana in capat a ramas aceeasi distanta (plecase bine).

                    A doua oara (la intoarcere) am plecat mai bine si i-am dat eu o masina

                    A treia oara i-am dat un bot de masina de la inceput pana la capat (am plecat bine amandoi )

                    A patra oara (la intoarcere) cam la fel ca la a doua incercare.

                    Ce sa zic, este un sofer foarte bun care isi cunoaste masina, eu aveam motorul cald de mult caci ne intalnisem intamplator dupa intalnirea fulger prin zona, are scaune sport (mai usoare ca ale mele deh)) ), si trage nene foarte bine (doar remapare si intercooler pus cica, nu stiu ce remapare are) ), oricum la viteza mare ma departam usurel. La sfarsit a fost belea, urmariti de duba politiei, un Renault Trafic cu mascati de-aia cred (era Renault dubita cu locuri, nici ala mic dar nici Master, ala de mijloc, frumusel), adrenalina, aveam partener de calatorie si un Megane RS penultimul model dupa noi), totul s-a terminat cu bine.

                    Daca intereseaza, Megane 2.0 RS vs. BMW seria 3 e90 (sedan) diesel cu capace la roti... i-o dadea Megane-ul o masina jumate (s-au dat de 4 ori), se tinea bine de tot dieselul ala.

                    Eu unul sunt foaaarte multumit de cum se misca Distrigazul, atat pe gaz cat si pe benzina, m-a surprins Ram-ul cum trage, dar si pe el cum merge 1.4 cu gaz si cu aer.

                    Per' total am cazut de acord ca am fi egali, depinde foarte mult plecarea, ramane sa mai facem amicale daca ne mai intalnim.
                    Am ramas surprins cat de bine am stat.sincer dupa modificarile care le-ai facut in ultimul timp nu ma asteptam sa fim egali.trage bine Distrigazul felicitari!

                    Originally posted by aleXpeed View Post
                    Distrigaz vs. Ram (dci 65 modificat) cred ca 3-1 pentru mine sa zic asa.
                    Aici te corectez,a fost 2-1 ca ne-am dat de 3 ori.la intoarcere venea masina din fata si nu ne-am mai dat.

                    Finalul intradevar a fost tare,sa tinut politia cu duba dupa noi cateva strazi bune.dar in final am ajuns acasa cu bine
                    http://www.loganclub.ro/forum/loganu...am-t11058.html

                    Comment


                    • Originally posted by Shakar View Post
                      Chiar daca situatia e ideala si nu se pierde tractiunea, aia 4x4 oricum are mai multa aderenta si pleaca mai tare de pe loc. ........
                      Acum nici tu nu mai stii ce spui.
                      Am spus ca ambele au aderenta ideala, adica nu pierd nimic din treaba asta, ce mai conteaza ca una e 4x4 si alta 4x2?
                      Dar pana nu-mi dai un exemplu clar unde pe 0-100 una mai lenta iese in fata alteia mai rapide, mai bine nu mai spune nimic.

                      Comment


                      • Originally posted by RAM View Post
                        Am ramas surprins cat de bine am stat.sincer dupa modificarile care le-ai facut in ultimul timp nu ma asteptam sa fim egali.trage bine Distrigazul felicitari!



                        Aici te corectez,a fost 2-1 ca ne-am dat de 3 ori.la intoarcere venea masina din fata si nu ne-am mai dat.

                        Finalul intradevar a fost tare,sa tinut politia cu duba dupa noi cateva strazi bune.dar in final am ajuns acasa cu bine
                        eu ma gandesc ca totusi ar fi bine sa fim mai evazivi in declaratii daca ma intelegeti. ochi si urechi ascutite sunt peste tot inclusiv pe forum.
                        important de transmis este rezultatul. cat mai fugitiv si evaziv. sper sa nu va suparati pe mine dar eu consider ca este un sfat bun

                        Comment


                        • Orice personaj pe acest forum este "fictiv" din punct de vedere legal. Este foarte greu de legat ip de om, apoi omul de contul de pe forum din punct de vedere al justitiei din Romania.

                          Marx ... marti scot masina si miercuri putem sa rulam ;)
                          No Stress !
                          http://www.youtube.com/watch?v=ozV_vWXZgZY

                          Comment


                          • Corect dar tot se pot determina zone, locuri, locatii fierbinti. Eventual numere de inmatriculare ce sunt urmarite cu atentie.
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • Sa va zic si eu parerea mea.Uneori am impresia ca sunt pe "turnatoriclub.ro" nu pe loganclub.ro,desi suntem o comunitate,o adunare de oameni care tot ce ne leaga e loganu,primim amentintari cu dosare penale,amenzi penale(exemplu yo).

                              marx sfatul tau este bun dar eu cred ca din moment ce alex a postat asa ceva s-a gandit putin inainte,ca vorba ta poate exista si oameni doritori sa intepe ceva si pe forumurile astea.
                              Fara Semnatura.

                              Comment


                              • Originally posted by Lanceru' View Post
                                Orice personaj pe acest forum este "fictiv" din punct de vedere legal. Este foarte greu de legat ip de om, apoi omul de contul de pe forum din punct de vedere al justitiei din Romania.

                                Marx ... marti scot masina si miercuri putem sa rulam ;)
                                este fictiv da. nu poate lua nici o forma juridica. dar eu tot raman la parerea ca e mai bine sa nu dam detalii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google