liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • are 1110 kg in talon , si loganul are 1025 .Da totusi 940 kg la un symbol mi se pare exagerat de putin .
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • da dar eu nu-s totusi convins ca greutatea ~ 100 kg face asa mare diferentza..data viitoarea cand voi mai face liniutza voi face singur , dar asta pe la primavara, acu tre sa schimb si distributia si nu vreau sa risc sa patesc ce a patit al!n :-s

      Cata, astept un rezultat cand se poate
      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

      Comment


      • in week sper sa am cu cine sa fac teste , deja unul cu 1.6 si traseu l`am racolat.
        la ce putere au troacele noastre , conteaza si 20kg.

        Comment


        • ~100 kg in plus, ai zis ca mai aveai si pe cineva in dreapta, daca aveai si rezervorul mai plin.. la 75 cp conteaza si 50 kg in +/-.
          Edit: Plus rotile de 14" ale symbolului, si in primul rand ar trebui sa te convinga timpul mai bun pana la 100km/h,

          Comment


          • Originally posted by Cristi_Xp View Post
            unde are frate clio sau symbolu 900 kg ?)
            a mea e jumate din symbol si are 1100 kg in talon )
            M-am uitat in talon la un Clio Symbol 1.5 dCi 85CP si avea sub 1000 KG, 985 parca dar nu sunt sigur, Loganul 1.5 85CP sigur are 1100+ deci clar 1.4 nu are 1t la Clio.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Originally posted by Cristi_Xp View Post
              cu 3 posturi mai sus ti-am scris ca au aceleasi rapoarte.
              Esti sigur?
              Eu stiu ca SN are JH3 050 si Solniza JH3 051.
              O avea aceeasi cutie, dar rapoartele nu cred ca sunt la fel dupa terminatie.
              D-aia zic ca SN are rapoartele de la Clio, Solniza si Loganu au rapoartele de la Laguna sau Megane...ceva de genu.

              Originally posted by Tudor View Post
              da alex si 0,5 face diferentza ? am cam furat un pic startul dar si-a revenit imediat ( si el avea o problema la o roata, era infranata cateodata, nu stiu daca a rezolvat-o ) . sau asa mult conteaza ~ 60 kg in dreapta ?
              Pai ti-ai luat-o din doua parti )
              60 kg conteaza enorm la ascutilorile noastre + alea 0,5 sec.
              Ca un exemplu: dci 85 cp are timpi 0-100 ca la 1.4 mpi. La liniuta 1.4 stock are sanse sa piarda dupa 100/h.
              Cu o simpla remapare care nu cred ca iti da mai mult de 0,5 sec avantaj la 0-100, la liniuta cu acelasi dci 85 cp, ai toate sansele sa iesi in fata, se face clar diferenta.

              In concluzie: data viitoare da-te singur in masina, mai scoate naiba si roata aia de rezerva ca sta degeaba acolo si vezi rezultatele )
              Last edited by Octavian; 1 December 2010, 11:53. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • o sa vad, dupa ce schimb distributia )
                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                Comment


                • Originally posted by Octavian___32 View Post
                  Esti sigur?
                  Eu stiu ca SN are JH3 050 si Solniza JH3 051.
                  O avea aceeasi cutie, dar rapoartele nu cred ca sunt la fel dupa terminatie.
                  D-aia zic ca SN are rapoartele de la Clio, Solniza si Loganu au rapoartele de la Laguna sau Megane...ceva de genu.
                  Pai si daca difera indicele inseamna ca difera rapoartele ? JH1 JH3-052 de pe 1.6 si JH3-060 de pe 16v au aceleasi rapoarte .
                  Attached Files
                  Last edited by Cristi_Xp; 1 December 2010, 13:58.
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • O fi Cristi, dar atunci cum explici ca la Clio 1.4 raportat la aceeasi treapta, turatia e mai mare cu ~300 rpm fata de Logan?

                    PS: spre exemplu intr-a II-a la 6000+ rpm nu ajunge nici la 80/h...unde Loganu sare de 80/h

                    LE: inseamna ca toata treaba e numai din cauciuce.
                    Last edited by Octavian; 1 December 2010, 14:02.

                    Comment


                    • vezi ca ti-am atasat poze ca sa nu mai fie cum am zis io )
                      Iar jh3-050 e diferit de jh3-051 prin carterul ambreiajului si ambreiajul porpriu-zis.
                      Alea de logan le gasesti in manual.
                      Last edited by Cristi_Xp; 1 December 2010, 14:07.
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • Concluzia ma intereseaza: Pana la urma care ar fi aceasta?

                        daca mai postezi aiurea doar ca sa te aflii in treaba , o sa fie ultimul post .
                        Last edited by Cristi_Xp; 1 December 2010, 16:46.
                        Domina ca sa nu fi dominat!

                        Comment


                        • Concluzia este ca MCV-ul dumitale lesinat de 13.7 sec pana-n suta, nu este mai rapid ca SN. indiferent de psihozele ce ne bantuie uneori, cand acceleram puternic micile martoage.

                          PS: Revino cu picioarele pe pamanant: MCV 1.6 e mai lent ca berlina 1.4.

                          Originally posted by CSH View Post
                          Deci eu cu Loganul meu 1.2, as face SN sau Solenza, caci am rapoartele mai scurte ?
                          Nu sa facut 1.2 vs 1.4MPI ? Nu stie nimeni ?
                          Ba s-a facut. Am postat eu ceva pagini in urma.
                          Castigator a fost 1.4.
                          Last edited by Cezar; 2 December 2010, 10:14. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • fof daca ai devorat acel 1.6 cu traseu mai are vreun sens sa incerc si eu avand 1.4 resoftat?

                            Comment


                            • da, pentru ca 1.4 resoftat face mcv 1.6


                              apropo, se pare ca imi reglasem prea jos pedala si nu deschideam fluturele la maxim cand eram in blana. cand o fi frumos, mergeti la cumparaturi?

                              Comment


                              • Si 1.4 nesoftat e mai rapid ca 1.6 MCV.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google