liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am incercat la 1.4 meu sa fac un 0-140 tinand pedala de acceleratie mereu apasata si daca nu calci ambreiajul pana in podea ori caraie de o ia dracu ori pur si simplu nu intra, pe cand atunci cand faci forfecarea poti schimba chiar daca nu esti in podea cu ambreiajul.

    Comment


    • se poate schimba fara sa iei piciorul de pe acceleratie , am facut`o de numeroase ori ,dar nu prea imi surade sa omor masina inutil .
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • il topesti pe ambreiaj in felul asta

        Comment


        • Mere sa schimbi fara sa iei picioru dupa acceleratie...pe la noi p-aici se poarta).Suna cam urat cutia oricum cand schimbi.
          AG 16 Y M A

          Comment


          • nu topesti bre niciun ambreiaj , se poate ,se si practica .Unele ecu standalone au optiune flatshift ca sa nu mai trebuiasca sa tii tu pedala apasata , iti mentine el turatia asa sus , dar probabil la masinile cu clapeta electronica .
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • Unde se practica? Eu personal n-am vazut pe nimeni sa faca asa, nici macar filmat.

              Comment


              • pai si ai fost la multe curse ? ai stat de vorba cu multi pasionati ?Ai citit forumuri de specialitate ? Ai cautat macar sa vezi ce inseamna flatshift ?
                Ca citind manualul de la Dacia in mod sigur nu aveai de unde sa gasesti de astea.
                Last edited by Cristi_Xp; 5 December 2010, 23:46.
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • Eu mai foloseam la TypeR în liniuțe această metodă, destul de rar.
                  Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                  Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                  www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                  Comment


                  • Eu vorbesc din ce am vazut, nu imi masor experienta in discutii, filme pe youtube si forumuri ca tine. Si da, am fost la ceva liniute si legale si la coltu' blocului, vtm, raliu etc cu diverse masini si nu am vazut pe nimeni sa schimbe vitezele cu acceleratia la podea, asta la cutie manuala, nu dsg sau vreo secventiala. Te-am intrebat serios, unde ai vazut personal si imi mentin intrebarea. In timp ce citesc eu manualul la Dacia sa vad daca gasesc ceva te invit sa cobori pana la masina sa te uiti daca iti pare vreo masina de curse si sa-ti amintesc ca "dsg-ul" de pe leizaru' Logan agata putin cand schimbi treapta 2-a si la o turatie normala, nu limitare iar daca incerci flatshift din asta la o liniuta sa zicem s-ar putea sa ramai cu caraitul chiar si cu ambreiajul apasat total nu jumatate cum se face la o schimbare normala si sa te uiti dupa ala lung cum se duce.

                    Comment


                    • pai ti-am scris mai sus ca am incercat de nenumarate ori,dar nu mi s-a parut un avantaj si n-am intampinat niciodata probleme.Mai degraba rupi cutia decat ambreiajul.Cu un pic talent poti schimba si treptele de viteza fara sa calci ambreiajul ,doar din socuri ale acceleratiei .
                      Daca tot vrei sa ne expunem cunostiintele in materie de masini , iti spun ca DSGul are 2 ambreiaje(dar nu are pedala) si treptele le schimba automat cu acceleratia la podea,deci nu prea vad cum calci ambreiajul la un DSG .Ti-am scris tehnica cum se numeste,este implementata si in multe standaloneuri ,exista google , te documentezi si vezi ca exista , plus e plin youtubeul de filmulete de genul ,asadar astazi ai invatat un lucru nou .
                      Last edited by Cristi_Xp; 6 December 2010, 00:43.
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • Ai de minee si eu care cautam ambreiajul la dsg si nu-l gaseam, mersi pt. lamurire . Vorbeam in general de schimbatul vitezelor cu acceleratie la podea si am zis ca n-am vazut pe nimeni sa faca asta la o cutie manuala, nu dsg sau secventiala si am specificat asta pt. ca e clar ca la in cazul ala asa se face. Iar ultima parte, era o ironie adresata maretei cutii de viteze de Logan... dar inca odata multumesc pt. ca m-ai invatat ceva nou .

                        Comment




                        • Asta e sunetu schimbarii fara sa iei picioru de pe acceleratie.
                          AG 16 Y M A

                          Comment


                          • Cred ca e un castig fata de schimbarea normala, dar nu stiu daca iese de fiecare data si nu stiu cat rezista sincroanele alea la schimbari de genul asta. O sa incerc odata si eu sa vad ce si cum, asa de curiozitate. Mi s-a intamplat involuntar de cateva ori cand aveam niste presuri naspa si blocau pedala de acceleratie o data mi-a intrat in a 2-a, dar am patit si sa caraie si sa nu vrea chiar si cu ambreiajul blana nu jumatate.
                            Ps: care ati experimentat, se simte vreun castig fata de schimbarea clasica?
                            Last edited by Nepotu123; 6 December 2010, 01:45.

                            Comment


                            • @alessandro: eu nu vb de schimbat treapta, si tinut masina in limitare.
                              Daca o mentii peste 2000 rpm, are putere. Iar atunci cand faci o liniuta, nu ai lag in accelerare.

                              Comment


                              • Ps: care ati experimentat, se simte vreun castig fata de schimbarea clasica?[/QUOTE]

                                Nu se mai simte pauza aia cand schimbi viteza,nici nu mai zvacneste la schimbarile in treapta superioara..parca e hidramata.
                                Oricum tre tinut bine de schimbator,eu nu am permis dar am incercat de multe ori pe unde am avut ocazia.Cel putin cand dai din a1a a2a are tendinta sa iti arunce schimbatoru in dreapta de aia trebuie tinut bine pe trasa lui 1-2.Din 2-3 parca intra mai usor,
                                3-4 nu recomand sa schimbi fara sa iei picioru de pe acceleratie din cauza riscului de a nimeri a2a.
                                Last edited by al!n; 6 December 2010, 02:01.
                                AG 16 Y M A

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google