liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca esti foarte aproape de adevar...

    Eu vs 1.4mpi pana in 100 km/h ii iau destul de putin... Dupa incep sa ma distantez rau ....

    0-130 ... Cred ca iau in 16 17 secunde....
    0-160 ... Sub 100s sigur.....

    Comment


    • Hmmmm....Tre' sa vezi, eu spun ca sub 18 sec nu scoti 0-130 (desigur 50% sanse sa ma insel, dar trebuie vazut).

      Comment


      • Bah radu, dar mai poti? Serios acuma...10.5 secunde cu prestiju de 1-5 cai si tu cu 75 scoti tot atata? Mai lasa-ma mah ca m-am dat cu 1.4 de cateva ori si nu pleci de pe loc pana-i lumea ca sa scoti 11 secunde pana la 100. Mai da-o dracu' ca deja e prea tare motorul ala. Iti da 16v-ul de mergi 3 zile cu spatele, dar tu sustii in continuare ca esti in aceeasi secunda cu el...Nu mai zic nimic, deja ma cac pe mien cand vad un 1.4pe strada. De curiozitate, intreaba-l pe tavi cum se simt aia 30 de cai in plus, ca el are 1.4 si-a condus si 16v. Poate daca-ti zice el ca e diferenta notabila, o sa-ti faci o idee ca nu prea se poate ce zici tu. Tavi, ai condus putin ce-i drept 16v stock, tine mah 1.4-le tau aceeasi secunda cu fostul meu 16v? Lamureste-l pe radu ca devine hilar de la o vreme...

        am postat eu la un moment dat datele de gtech cu 16v stock, uitati-va acolo si o sa vedeti ca 1.4 e cel putin la fel de tare dupa spusele lui radu. desi conducand ambele masini mai degraba i-as crede pe aia de la dacia cu timpii declarati...
        Last edited by Seba; 21 November 2008, 13:51.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Pai vezi, aici e problema ca nu trebuie sa combatem asa tare ))))
          Adica eu i-am cerut ceva clipuri sa ne lamurim, de contrazis n-are rost ca n-ajungem niciunde la capitolu asta.

          Diferenta e mare normal. Cu ce am ramas in cap, imi aduc aminte ca fara sa ma strofoc (cum e la 1.4 mpi) m-am trezit cu ea la 95-100/h, foarte scurt (nu cred ca am turat-o mai mult de 4000).

          PS: 1.6 mpi am prins si eu pe drum, care i-am dovedit, dar nu ii fac ''retarzi'', le spun mai slabuti (nu fricosi, sau mai constienti, ca n-au aratat asta deloc).

          16V nu-l dovedesti nici la mers cu spatele, ajuta mai mult motorul chiar si pe mana unui slabut , mai ales la drum drept, nu te poti apropia de el, unde merg eu la podea cu 150, el inca mai are demaraj.
          Last edited by Octavian; 21 November 2008, 14:03.

          Comment


          • Radu face referire la viteza de pe ceas...Deci e destul de plauzibil acel 11-12 sec pana in 100 km/h pe ceas( sub 100 km/h real, spre 90 si ceva).

            Comment


            • Pai tocmai ca zicea la un mom data ca a lasat acul sa treaca spre 105-110, adica un 100 real. Ori eu nu cred nici sa ma picuri cu cera ca 1.4 fie resoftat se tine in aceeasi secunda cu 16v-ul.
              sorry, tavi, dar tre' sa fii incompetent la volan, nu doar mai "slabut" sa ai 30 de cai in plus si sa nu poti dovedi o masina identica.
              Last edited by Seba; 21 November 2008, 14:32.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Haideti sa n-o mai dam atata cu de pe ceas cu real.
                Tot ce se afirma e viteza citita pe ceas.

                11 sau 12 sec nu e acelasi lucru )))

                Comment


                • Man, eu stiu ca am scos 10.285 pe 0-100 pe gtech, restul pe ceas cu cronometrul de pe telefon, e "can-can", cum s-ar zice. Pt ca atunci aveam pe ceas 115-120. Daca e sa ma iau dupa vitezometru, la 100 eram in secunda 8. Asa ca nu-mi explica acum cum sta radu cu 1.6-le in aceeasi secunda. Ba chiar la 130km/h e tot in aceeasi secunda cu prestige-ul. Asta e cel mai "fucking unbelievable". Chiar nu e nici o diferenta intre masini sau eu sunt incompetent la volan? Nu stiu sa dau talpa si am avut degeaba 30 de cai in plus...Si nici mareom si nici cristi_xp nu stiu sa dea talpa, nici ovi almasa cu gtc-ul...Ca eram toti cu aprox aceleasi masini in aprox aceiasi timpi. Si vine 1.4 si ne egaleaza pe toti eu unul nu o sa mai continui polemicile pe tema asta, ma duc sa-mi cumpar un 1.4 si-i fac chiptuning, sa se oftice toti aia cu 16v. Subiect incheiat din pct meu de vedere. Vorbesc singur ca tv-ul si n-are rost...Astept ziua cand radu va scoate 9 secunde 0-100km/h, 12-13 secunde 0-400m, topspeed de 220km/h si toate cu un consum de 5%. Acum recunosc ca-s rau, dar am mai facut acu cateva zile un rezumat al performantelor 1.4mpi dupa 2 ani de forum si mi-a ajuns. Crede-ma, ti-ar ajunge si tie...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Corect, ai scos 0-100 cat spune si cartea (parca 10,3 nu?). Sper ca intr-o zi sa apuc si eu sa masor dupa gtech.
                    Filmat cu o camera de doamnea-ajuta cu rezolutie ok (un 640x480) si minim 30 flps/sec, pus apoi pe computador si folosit un program care sa poata reda xx cadre/sec, se poate masura cat de cat cu exactitate cat scoate 0-100 sau 0-130 sau cat vreti voi, pe ceas cu jante si cauciuce stock(!).

                    Asa am masurat eu si mi-au iesit valorile resp (dupa remap o dif sensibila pana la 100 km/h, un 0,3-0,5 secunde maxim, dar diferenta considerabila la 130 km/h, aproape 3 secunde! , acelasi traseu).

                    Comment


                    • De ce va atacati unu pe altu ca 1.4 face 16v si invers ?
                      nu v`am zis si mai sus..La urmatoarea legala..Venim cu toti...Sa deslusim mitul

                      Comment


                      • Pai nu prea avem ce mister sa deslusim ... Masinile sunt mult prea diferite ca performante ....

                        Mister am avut eu aseara de exemplu intr'un 1.4 16v 94 cp vs 1.4 16v 90 cp .... ( aveo vs astra ) . Dar cand exista diferente insemnate de putere .... Nu prea mai exista mister ...Doar soferi incompetenti sa traga de-o masini si soferi competenti.

                        Comment


                        • Mai In primul rand ca eu si Seba nu ne atacam pe treaba asta, din contra.
                          Ce am spus eu (timpii declarati) au fost rezultate luate dupa ce a aratat bordu, total in neconcordanta cu ''realu'' (care am spus ca nu mai vorbim de real vs ceas).

                          Ce a spus Seba, se bazeaza pe ''real'', masurat cu un aparat foarte precis, oricum mult mai precis decat un clip trecut apoi prin program si masurat timpii. Daca se lua dupa ceas, erau 8 sec...Deci ies oarecum diferentele date de carte.

                          Dar va spun eu ceva...: oare ce se intampla dupa 100/h?? Pana la 100 sunt diferente de vreo 3 sec incontestabile, dar dupa 100 cresc enorm de mult.
                          La 1.4, timpul de pana la 130 se dubleaza fata de 0-100...Pt 30 km in plus mai ai nevoie de ~12 sec. ))
                          Eu nu fac nici o comparatie ca nu am cum cu 1.6 16V (nici cu 1.6 mpi!), doar spun neste treburi, poate cine stie, altii se dezmeticesc un pic )))))))

                          PS: Razvane, vezi poate poti cumva sa faci un test de 0-130 (doar daca esti curios, eu sunt) sa vedem cat scoate, ti-am spus, nu cred ca scoate sub 18 sec...

                          Comment


                          • Sambata 22 Noiembie 2008, ora 10 : 30, pe aeroportul Craiova se va organiza ultima cursa de accelerare pe 402 m a sezonului 2008.

                            Cursa organizata de :

                            - SCAR LINES RACING DEPARTMENT
                            - Catalin Petrovici (TEN)

                            cu sprijinul :

                            - Aeroportului International Craiova
                            - Primariei Ghercesti

                            securitatea evenimentului va fi asigurata de :

                            - Inspectoratul de Jandarmi al Judetului Dolj
                            - Serviciului de Salvare
                            - Pompieri

                            un eveniment realizat in colaborare cu Serviciul de Politie Rutiera Dolj.


                            INSCRIERI

                            Se vor face in dimineata competitiei, dupa ora 8:30 pana la ora 10 : 00, la locul desfasurarii cursei.
                            Taxa de inscriere va fi de 50 Lei.

                            GRUPELE DE CONCURS

                            Cele din regulamentul Legal Racing

                            CURSA PROPRIUZISA

                            Primul start va avea loc la ora 11 :00.

                            Ce ziceti..Va bagati ??

                            Comment


                            • Acum sa vad gurile mari. Hai, sariti cu inscrierile. si dovezile le vedem noi ;)
                              sigpic

                              Comment


                              • NU, ca maine e vreme nasoala si Craiova e sub cod galben ))))))))))))))))

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google