liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E cam evident ca o sa si-o ia de la 1.6 E4. E5 are 0-100 km/h aproape cat 1.4 mpi.

    Comment


    • ar fi interesant niste teste si pe reprize , intre doua 1.6 stock e4 si e5. Vreau sa vad daca acel cuplu in plus ajuta la reprize.

      Comment


      • totusi ar fi interesant ca sa vedem ce conteaza mai mult..soferu, cuplu mai mare. puterea mai mare, 0-100 mai rapid
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by Octavian___32 View Post
          Catalizatorul vreau sa ramana.
          Tocmai d-aia am spus ca pun de 45, sa nu pierd cuplu pe turatii mici.
          Vreau numai un pic mai aerisita cum zici la turatii mari.
          sa ti zic eu ? traseu 50mm dupa catalizator = aproape 0 motor ceva mai bine racit pentru ca preia evacuarea mai bine caldura. in rest zici ca a castigat 1 Nm de la 3000 la 6000. nu simti nimic.

          da jos catalizatoru si mareste treseul la 45mm. cauta sa faci niste serpisori. astia se simt bine de tot

          Comment


          • eu zic ca la 1.4 nu prea se simte nimic. poate un compresor micut

            Comment


            • Un Filcor mai bine zis... ala e faima.
              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

              Comment


              • conform datelor tehnice oferite de producator 1,6 E5 0-100km/h se duce mai greu iar in legatura cu cuplul nu cred ca o se simta o mare diferenta intre cele 2(E5vsE4),poate ceva la reprize pentru E5 dar nimic sa te dea pe spate,desi la cele dci cu cat creste EURO mai cresc si cai la benzina nu am vazut asta.......... cel putin la 1,6 mpi

                Comment


                • m`am tras in seara asta cu un ford focus 1.6 tdci 110cp din 2005.
                  ne`am dat din mers , dupa loc nu avea rost , ii dadeam ceva masini pana sa`mi fac galeria de evacuare.
                  tr2 amandoi , el pe la 1800rpm , aproape de boost , eu pe la 2000 , cate putin ii plec pe fiecare treapta si abia pe tr4 dupa 140-150 vine si imi pleaca cate putin in fata.
                  pana sa`mi fac galeria ma ardea din mers , imi pleca si pe tr2 si pe 3 in fata.

                  ma mir totusi ca abia pe tr4 spre final vine usor si ma depaseste , ma asteptam cand dau eu tr4 sa sara in fata direct.

                  Comment


                  • Pai la modificarile tale posibil sa fiti cap pe cap(sau aproape) la capitolul putere. Avantajul lui cred ca e cutia mai bine etajata si cuplul mare, treapta 4-a cam pune in genunchi Loganu'.

                    Comment


                    • am facut comparatiile astea ca imi e prieten , in general nu ma dau din mers.
                      + ca pe 400m tr4 nu o ti mult.
                      masina o vinde , chiar ieri a dat jos wooferul si statie si mici acareturi , fata de prima data cand avea tot pe ea.

                      Comment


                      • peste vreo saptamana-doua caut si eu un logan 1.4 full (nu modificat in afara de remapare) sa vedem ce mai face filcoru'

                        Comment


                        • Iti caut adversar... stiu ce ai de gand sa-i faci.
                          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                          Comment


                          • i-am facut deja. e in rodaj..

                            Comment


                            • Eu eu eu !
                              Last edited by o8MeLC; 18 June 2011, 00:33.

                              Comment


                              • voi apucati si a4a pe 400???

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google