liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nikuniku:185 DREPT si usor de tot la vale 190!Nu batea nici un vant!(autostrada)
    darksid3:eu cand am zis ca bag din 2 in 4 m-am referit la faptul ca daca ii dai la diesel a-2-a pana nu mai poate si bagi 3 ,trage mult mai naspa ,si asa mai bine bagi 4 ....intra in curba de cuplu si pana la 140 nu mai schimbi treapta!V-am zis ...credeti ce vreti dvs . !Eu am incercat si merge bine!

    CataFOF:Hai ca iti umplu eu 1.6 tau de persoane si bagaje si si asa chipuita cum o ai daca iti ia 170 pe ceas eu ti-o dau pe a mea gratis !Un 1.4 stock nici nu viseaza asa ceva ...cum poti spune ca "viteza maxima o atingi si goala si incarcata" !Teoretic DA! Dar practic NU ! Sa nu ami vorbesc de motorizari ...!Eu al supernova mea incarcata daca luam 150 pe autostrada era bine ...goala lua 190 !
    Last edited by YURI; 10 August 2011, 22:08.

    Comment


    • Nu prea stii ce vorbesti..CataFOF are 1.6 si nu 1.4..si trage de n-ai vazut tu asa ceva )

      Cu utilajul meu la 160 intorc masina si bag R , sar de 180 pe ceas...

      Offf ce de viteze...
      Last edited by RaDuFAN; 10 August 2011, 22:13.

      Comment


      • Originally posted by YURI View Post
        nikuniku:185 DREPT si usor de tot la vale 190!Nu batea nici un vant!(autostrada)
        darksid3:eu cand am zis ca bag din 2 in 4 m-am referit la faptul ca daca ii dai la diesel a-2-a pana nu mai poate si bagi 3 ,trage mult mai naspa ,si asa mai bine bagi 4 ....intra in curba de cuplu si pana la 140 nu mai schimbi treapta!V-am zis ...credeti ce vreti dvs . !Eu am incercat si merge bine!

        CataFOF:Hai ca iti umplu eu 1.4 tau de persoane si bagaje si si asa chipuita cum o ai daca iti ia 170 pe ceas eu ti-o dau pe a mea gratis !Un 1.4 stock nici nu viseaza asa ceva ...cum poti spune ca "viteza maxima o atingi si goala si incarcata" !Teoretic DA! Dar practic NU ! Sa nu ami vorbesc de motorizari ...!Eu al supernova mea incarcata daca luam 150 pe autostrada era bine ...goala lua 190 !
        Batii campii rau de tot. Conduc si eu Logan diesel zilnic, dar varianta de 70 Cp pe un Van Full ( AC, geamuri electrice, proiectoare... ) si am cronometrat de mai multe ori timpul pe 60-100 Km/h cu tr. a III-a si respectiv cu a IV-a. Intotdeauna timpul cel mai bun l-am scos cu a III-a, ori tu mai mult de 70 Km/h nu prea te duci cu a II-a. Si sa stii o treaba, Chiar daca la 70 km/h motorul este la o turatie de cuplu mai mare in tr. a IV-a decat ar fi in tr. a III-a, la roata iti ajunge un cuplu mai mare in tr. a III-a datorita unui raport de demultiplicare mai mare al pinionului corespunzator treptei III.

        iti spun eu ca la 190 km/h pe ceas ai putin peste 170km/h real. iti spun asta deoarece am un prieten cu Logan 1.4 si la 180 km/h ( cat ai arata lui ) eu l-am depasit destul de repede si mie imi arata putin peste 180 km/h.
        Cee'd-ul meu prinede 200Km/h pe bord ( 195 Km/h real ) si cu masina plina si cu ea goala.

        Dar suntem foarte OFFTOPIC.

        Comment


        • RaduSc si flopy84 : Gata tata cu oftopicul ...Fiecare pana la urma si-au cumparat Loganurile( ca de ele se vorbeste...) pt. un scop al lui !Credeti ce doriti ....eu sunt multumit de masina mea ,si nu as dao pe nici un benzinar de pe aceiasi carcasa !Poate doar pe unul de rasa...gen Honda ,Mazada...etc,etc!Si GATA cu off-topicul !

          flopy84:Eu am de 85 cai si nu e MCV e berlina! Deci sa nu comparam ....
          Last edited by YURI; 10 August 2011, 22:44. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by YURI View Post
            ps: v-am zis ca faza cu 2>4 nu o so intelegeti voi cu benzinarele ca ar fi prea nepractic...!NU va trage voua in schema asta ...asa ca e nepractic si sa incercati !
            Sa ma fi vazut pe mine cand am bagat din treapta 2 in treapta 5 loganul din dotare
            Daca tu ai sarit o treapta,,adica a 3-ia,,eu am sarit 2,,adica a 3-ia si a 4 direct a 5-cea

            Ps ,,,daca nu intelegi cum,,iti explic alta data!!
            Last edited by Ivan Marian; 10 August 2011, 22:55.

            Comment


            • Rectificare pentru certurile de pe aici...

              Logan berlina dci de 85 are viteza maxima constructiva in carte 168 km/h. Cel putin a lui taicamiu a luat 180 fix si la 5000 km, si la 60.000 km., si la 90.000 km. . Odata 3 persoane cand era noua iar apoi 4 persoane + bagaje. Fara vibratii nimic. Dupa 180 n-am insistat eu zeci de km. poate, probabil o lua 190 dar la 4000 de ture in a 5-a la 180 e moarta foc. Reali? Sigur sunt 168 acolo, deci confirm viteza data de fabrica.

              Si cu 16v e o treaba la viteza cu 200, am vazut altii tot pe net care nu sareau de 180. Depinde si cum inveti masina probabil, eu unul nu-i credeam pe cei cu 1.4 standard care luau 180 pe ceas cand eu cu a mea nu saream de 160 pe benzina in a 5-a, poate alea chele or' lua 180, nu-i contest caci trag fain. Cu modificari e alta treaba.
              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

              Comment


              • da, berlina de 85 de cai e avion de-a dreptul. intre 2000 si 3000rpm, in rest ce e? o masina ca oricare alta, care dupa 130-140 isi arata lipsa cailor de sub capota.desi, teoretic, are cuplu de vapor, trage ca un scuter, ca orice alta coaja cu 80-100cp.
                oricum e panarama sa faci liniuta din 2 in 2trepte. flopy84 a explicat cum sta treaba cu cuplul si cam ii dau dreptate. fa proba de repriza pe ceas, sa vezi cu ochii tai inexplicabilul
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Yuri,,cu alte cuvinte ce vrem noi sa iti spunem aici este ca loganul ( cutia de viteze) merge sa o bagi din a 2 in a 4 sau din a 2 in 5 sau din 3 in 5 sau din 1 in 3 sau ce alte combinatii vrei tu,,,dar nu merge la LINIUTE ca pierzi timp !!

                  Comment


                  • aleXpeed:1.6 16V sa zicem ca lasat si chipuit sau orice ar vrea el ....daca ii dai in gura bine face 1.5 DCI stock si poate 1.5 DCI resoftat ( dar greu) ,dar pana acum nu am avut probleme cu 1.4 si 1.6(8 valve) la drum ! Ca sincer nu prea am timp de liniute ! (poate ma fac) recunosc mai ales cel de 1.6 8 valve ,dar la drum in REALITATE pun distanta buna intre motorzari! S aici nu vorbesc ca unu care nu cunoaste ce conduce...Scot tot ce se poate din masina !


                    ps: Exemplu:Mi-a dat varamio o Solenta Clima de firma sa io conduc pana in Curtea de Arges (1.4, si 90.000 km)si apare "specimenul" meu 1.5 DCI in fata si eu incercam sa il "fac" ...Solenta fiind mai usoara ca Loganul si mai sprintena ,nu am reusit sa ma tin de el ! Ba mai mult ala cu DCI-ul a pus distanta !

                    Comment


                    • Frateeee ne omori cu zile,,si de la Solenza 1.4 a lui vartu ai ajuns la concluzia ca 1.6 16 v deabia face "specimenul" tau ??
                      Deaia era unul cu o super nova 1.4 acu cateva luni si se tinea dupa mine de la Slobozia la Urziceni sa arate el ce poate la 16v ca el e mai USOR SI SPRINTEN

                      Ps...nu incepe ca aici....
                      ...
                      Si eu am DCI Prestige de 85 cp si daca ai sti la cate 1.6 16 V am facut cu mana ...Treaba e ca pe distante scurte DCI-ul (cel putin cel de 85) frange oricand benzinarul deoarece are cuplul mare si pleaca imediat,iar pana si-a dat seaam "amicul" cu 16V ca tre sa ii dea 7000 rpm sa se tina dupa tine tu deja esti mult in fata !
                      ps:dorupiticu-RS iti recomand cu toata inima sa alegi dieselul deoarece are putere arhisuficienta iar in viata REALA e peste 16 V(crede-ma!),iar de consum nu se mai pune problema ! Poti sa ii faci ce vrei tu si sa o turezi cum vrea muschiul tau ca consum mai mare de 6 pe ea nu ai sa vezi !( asta chit ca mergi numai cu 150 de exemplu)!Iar la 80-90 la ora constant iti papa 3.8-4 maxim!Si acum nu vreau sa supar pe "prietenii" cu 1.6 16V dar cu tractoru asta m-am dat si cu Alfa 156 Twin Spark 2.0 16 valve (155 cai) si sincer decat cu 2 metrii ma batut pe 400 metrii,iar la plecare luasem deja 30 metrii in fata lui!Acum prietenul meu iti cumperi ce doresti matale...Vrei performante bune si consum redus DCI 85) ...Vrei consum de balena >>> 1.6 16V !Iar referitor la fiabilitate ...am 50.000 cu ea si nu are nici cea mai mica problema !Numai bine!
                      ....
                      Last edited by Ivan Marian; 10 August 2011, 23:39.

                      Comment


                      • Ivan Marian: ce "bagator de seama" esti tu ...Da e adevarat ca m-am tras cu Alfa dar problema era ca aia ori era prea cazuta ori 1.5 meu facea "minuni" ca diferenta mare nu a fost ! Probabil masina era doborata de vreme de alti "raceri" ca tine asa ...si abia mai facea fata unui diesel ,asa si cum voi "faceti" cu 1.6 16 V 520i e39 de 150 cai ...!(am vazut anterior cum cel cu 16V dupa ce a vazut el ca are un "bot" in fata sa oprit "smecheria" cu BMW-ul...)nu de alta dar i se taiase benzina la 16 V! ...asa ca sa nu o mai dam in barci ...Eu va exemplific ce am vazut si facut pe pielea mea si voi la fel ....problema voastra daca nu credeti ...Pana la urma nu va mai dati cocosi ...DACIA e DACIE si asa va ramane mult timp!Nu putem emite pretentii decat pe la niste W cu TDI doborate si unele 1.4 nu stiu de pe ce marca ...in rest masian tot Logan se numeste nu AVION!
                        Last edited by YURI; 10 August 2011, 23:52.

                        Comment


                        • Originally posted by YURI View Post
                          CataFOF:Hai ca iti umplu eu 1.6 tau de persoane si bagaje si si asa chipuita cum o ai daca iti ia 170 pe ceas eu ti-o dau pe a mea gratis !Un 1.4 stock nici nu viseaza asa ceva ...cum poti spune ca "viteza maxima o atingi si goala si incarcata" !Teoretic DA! Dar practic NU ! Sa nu ami vorbesc de motorizari ...!Eu al supernova mea incarcata daca luam 150 pe autostrada era bine ...goala lua 190 !
                          adica ce vrei sa spui?, ca o masina de 100cp (exemplu) daca e goala ia viteza maxima de 200km/h(exemplu) si aceasi masina full incarcata nu mai atinge aceea viteza ?? adica ii moare din cai daca e incarcata ?
                          deci gata , ai postat pana acuma numai aberatii , te rugam inceteaza , creezi zeci de pagini aiurea .

                          Comment


                          • Yuri,,mai bagator de seama pe aici nu cred ca sunt mai muuuult decat tine,,,iar racer nici atat..asa ca ia vezi tu mataluta ce vorbesti pe aici ca sa nu te trezesti iar dungat cu rosu ca sa fii asortat cu I-ul tau de la dcI !!!

                            Ps...stii vorba cu betivu ?? Ti-o mai zic inca odata.....
                            Cu alte cuvinte Yuri,,stii vorba cu betivul...Daca unul iti spune ca te imbeti cu apa rece nu il iei in seama,,daca al doilea iti spune la fel intri la pareri,,la al treilea ar trebui deja sa te duci sa te culci ca esti manga pe bune.

                            Deja noi aici suntem 6 membri cu motorizari diferite care iti spunem ca te imbeti cu apa rece ..deci mergi cum poti in continuare!
                            Deja aici suntem mai multiiiii de 6 RACERI care iti spunem ca esti beat,,deci fugi te culca !
                            Last edited by Ivan Marian; 11 August 2011, 00:03.

                            Comment


                            • Ivan Marianungat sunt pe thread-ul asta ,deoarece nici voi nu incetati(si si voi sunteti tot in off-topic) ...Unde oare se poate vorbii despre diesel vs benzina ca vad ca supara mult pe domnii administratorii ai site-ului asta ....MOTORINA e retezata din start ...orice parere sau orice ai fi experimentat ,esti termiant frate ....doar ca 1.6 16V ia 2 sec in minus pana la suta gata sa dus toata "distractia" pt diesel....Voi chiar toti sunte-ti creati dupa "regula" ?Putin ma pasa ca imi vad dunga "rosie" pe site-ul asta ce nu suporta motorul diesel ....Ma doare undeva!Sa va vad pe strada sa vedeti ce va transpir ...astia cu benzina in sange!Chiar vreau ban ,ca sincer nu mai suport majoritatea otto >>> diesel !Chiar rog frumos conducerea ...Vreau BAN! Numai bine!

                              Comment


                              • yuri , hai intr`un week prin bucale , avem destule masini sa incerci diferite tactici de`ale tale .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google