liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa ziceam si eu acum cativa ani: masina care are mai multi Cp e cea mai tare; fara a mai lua in calcul masa masinii ( care este la fel de importanta ca si puterea motorului ), etajarea cutiei de viteze ( care uneori face diferenta intre masini de aceeasi putere si masa ) ... etc. Chiar si cand mi-am luat Cee'd-ul am zis, mama 109 Cp, dar nu m-am gandit la faptul ca e totusi un motor de 1.4 aspirat pus pe o masina de 1.3 T. Nu spun ca nu face fata ( se misca la fel de bine ca majoritatea compactelor cu motor de 1.6, cu cateva exceptii ), insa, poti avea surpriza ca te face un Suziki Swift de 92 Cp si 950 Kg. De aceea astept o provocare de la un posesor de Logan 1.6 MPI stock 100% ca sa vad cum sta treaba.
    Last edited by flopy84; 11 August 2011, 20:02.

    Comment


    • @Yury: fara suparare, dar esti singurul de aici care a auzit si practica schimbarea din 2 in 4. Ti s-a explicat logic, mecanic, cum vrei tu ca masina n-are cum sa accelereze mai bine sarind o treapta. Fa un test 0-140 km/h sau mai mult folosind metoda ta(tr2-tr4) si apoi un alt test schimband normal. Ca sa te covingi si sa ai cum sa cronometrezi pune telefonu' sau o camera care sa filmeze bordul, apoi numeri secundele. Nu te mai lua dupa prieteni sau dupa ce ti se pare tie ci fa un test concludent ca asa de vorbit sau de tocit tastatura o poate face oricine. Si eu pot sa afirm si sa sustin tare si sus ca daca trec din tr1 in tr3 1.4mpi accelereaza mai bine, poate asa mi se pare mie, poate asa simt eu dar asta nu inseamna ca nu pot sa ma insel si ca defapt pot spune o prostie mare.

      Comment


      • Abea acum am observat ca am un "coleg" pe aici.
        Salut eugenmanea!

        Comment


        • Cum spunea si un coleg ceva mai sus: schimbatul din 2 in 2 este numai bun in cazul bicicletelor.

          Yuri, eu am si diesel si masina cu cutie secventiala. Sa dea dracii daca ceva din ce spui tu se pupa cu realitatea...

          Comment


          • Pai eu cand va zic ca omul confunda bicicleta cu masina voi va pierdeti timpul in continuare cu el.
            sigpic

            Comment


            • Mai ...1.Benzinarele nu au "treaba" cu 2 in 4 ,pt ca nu au cuplu acolo jos ...si 2.chestia asta merge mai bine la liniute deoarece schimbi la fel ca benzinarul ,adica cam 3 trepte in loc de 4 sa zicem!Nu am zis neaparat ca e mai rapid dar am facut cateva masini in felul asta,ca,chiar daca acceleratia nu e la fel de sprintena,scutesti timp din schimbatul treptelor! Bine ...nu am zis ca nu e si dificil ...cateodata risti sa ratezi 4 si sa dus toata treaba ....Sunt destul de rapid la schimbat si "conventional" ,adica prin toate treptele dar la diesel si asa din 2 in 4 trage binisor!

              PS:Oricum ...eu doar mi-am sustinut ideea,si nu am zis-o cu rautate ....E pur si simplu o experienta care sincer mie mi-a mers!posibil ca masina sa fie si mai lenta si mai rapida ... Oricum in viitorul apropiat voi renunta la "bijuteria" mea de logan si voi tinti catre altceva,ceva mai sportiv...Dar nici pe asta nu o so dau!

              Comment


              • vrei ceva mai sportiv ? iti recomand sa iti iei ceva diesel 2.0 140 150 cai. ai de a dreptul un cuplu nemilos pe motorul ala 340 350 Nm.

                Comment


                • alessandro: Nu e exclus ...Dar sincer ma gandeam la un SAAB 9-3 2.8 Turbo V6 si 400 nm cuplu !Daca e sa nu gasesc 4x4 iau si varianta simpla Aero de 210- 250 cai cu,cutie manuala ...Cred ca e cea mai buna alegere!Oricum nu e exclus si ceva specie de BMW ( ca sunt fan ingropat BMW) dar parca vreau si altceva ...!La BMW m-as orienta spre seria 3 clar ...Oricum dupa cum am zis ....in viitorul apropiat sper sa obtin si restul verzisorilor si sa iau ceva k-lumea!Loganul o sa il pastrez sau daca nu o sa il las lu tata !

                  Comment


                  • Originally posted by CataFOF View Post
                    yuri , hai intr`un week prin bucale , avem destule masini sa incerci diferite tactici de`ale tale .
                    yuri , te c`am feresti de textul de mai sus vad.....

                    Comment


                    • YURI, tot caut acuma s-o dai la intors. euite eu cu un amarat de 1.4 de ma bate tot clubu, te provoc la o linie cand vrei tu. sunt sanse sa ma bati, dar se va vedea cat de buna e masina ta.

                      Comment


                      • depinde ce fel de ----- ) poate o fi si amator etno`

                        Comment


                        • CA sa fiu rau ...Cu 1.4 MPI stock ma dau si cu spatele si tot castig ! ;) chestia e alta ...ca NU merita o provocare ce sti clar ca o castigi 3 din 3 ...asa ca nu isi are rostul ...pt ce? sa imi ard motorina pana unde va aflati voi ...? 1.4 am ars aici in Pitesti la semafor fara numar ! Cred ca deja am 7-8 "raceri" cu 1.4 ce cred ca au M3 aspirat ! Asa ca o las balta ...1.6 a fost si el pe lista ( cel de 8 valve)!Odata ce Alfa Romeo T spark 2.0 16 V 155 cai stock abai se distanteaza de mine pe treapta 3 pe 400 metrii , pt ce sa mai incerc fratilor cu un 1.4?Voi aveti tot felul de fise de bujii ,bujii de performante ,filtre sport si softuri de la Dimsport , pe masini ...eu vin cu ea stock si sincer nu ma fac de ras!"Racerii" cu motoare 1.4 si 1.6 ce au "necaz" pe Loganurile diesel in special ....vedeti fratilor sa nu aveti surprize cu ele la semafor ! Pacat ca nu am si filmat cate 1.4 si 1.6 am doborat cu lesianta mea de DCI....(deoarece totu la fost asa de scurt incat nu am apucat)! Nuami bine ...sper sa nu va supar ! uite ..de acum incolo o sa filmez tot si o sa postez aici ! sa vedeti si cum functioneaza 2 in 4 si "racerii" cu 1.4 cum si-o iau pe coaja de la un DCI!Abia astept unu maine sau poimaine ...

                          Comment


                          • Daca vi in bucuresti ma inscriu si eu in cursa. 1.6 full resoftat cu gpl. Sa iti vedem bestia care face orice 1.4 si 1.6 la semafoare

                            PS: am batut 1.5 de 85 cp pe gpl cu o aripa aproape.

                            Poate sa iti comfirme alexpeed
                            Last edited by sorin17; 12 August 2011, 01:01.

                            Comment


                            • sorin17 : BUN! RESOFTAT+ GPL...ai spus tot...Deci si resoftat si cu GPL( care trage ceva mai bine ca cel pe benzina ...nu ti se pare cam "mult"? a mea e stock + ca e si versiunea Prestige ...deci mai grea fata de celelalte versiuni ...Oricum nu ma sperii cu nimic ,doar ca ori trecem amandoi linia de sosire la "poza" ori ma faci...din 2 una !Si cred ca e a-2-a varianta daca ai si soft pe ea ... !nu sunt absurd sa nu recunosc...
                              Last edited by YURI; 12 August 2011, 01:04.

                              Comment


                              • De cand pana cand GPL-ul trage mai bine ca benzonu' ?
                                ..::LOGAN 1.4 MPI AMBIANCE 2004::..
                                ..::KIA CEE'D 1.4 16V BEST 2008::..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google