liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca si tine, a 2-a de la 3000 rpm. parca, oricum avem aceleasi trepte, la fel de lungi.
    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

    Comment


    • 3000 si un pic parca era. si inca nu e plaja de ture care sa scoata maxim din 16volti. 4000-4500 imi raspunde si trage cel mai bine

      Comment


      • in seara asta ne alergam si noi asa umpic.
        Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

        Comment


        • Originally posted by Seba View Post
          2 secunde la 122km/h inseamna 68m, .....
          Adica intre doua masini cu dif de 2 sec 0-100, la la 100/h sunt aproape 70 metri diferenta?

          Comment


          • 122 km/h = 34 m /s adica la 122 in 2 secunde parcurgi 68 m.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Originally posted by MCD View Post
              in seara asta ne alergam si noi asa umpic.
              da , eu am 27 de viteze , am si cuplu si viteza

              Comment


              • Originally posted by Shakar View Post
                122 km/h = 34 m /s adica la 122 in 2 secunde parcurgi 68 m.
                daca unu merge cu 122km/h si unu sta )
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • Eu i-am spus lui Octavian la ce s-a referit Seba si anume distanta parcursa in 2 secunde la 122 km/h fata de un punct fix nu distanta intre niste masini care ruleaza cu viteza diferita.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • Pai nu...ca din ce a spus Seba ar rezulta ca la o liniuta daca sunt doua secunde asta ar rezulta, citeste tot postul lui.
                    Sigur ca daca unu ar sta pe loc asa ar fi, dar amandoi sunt in miscare nu.

                    Comment


                    • Ai dat quote doar la o parte din post.

                      Originally posted by Seba View Post
                      2 secunde la 122km/h inseamna 68m, iar daca ala mergea doar cu 115km/h (32m/s) la 0.125 secunde diferenta intre voi era de 4m, adica o masina (botul lui la portbagajul tau). ca sa-l bati cu 2 secunde pana in suta, trebuia sa-i dai cum da dci85 resoftat sau 1.6_16v resoftat la 1.2/1.4 stock. ceea ce nu cred c-a fost cazul.
                      Deci daca il bati cu 2 secunde, ii dai cateva (3-5) masini nu ~70m (15 masini).
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • eu trac linia de sosire da ?

                        in momentul asta el are 120 kmh corect ?

                        ca sa ajunga la finish mai trec 2 secunde in care el ruleaza cu +120 kmh corect ?

                        deci 2 secunde cu 120 kmh. eu asa vad

                        cu cat iese in fata un 16v fata de un 1.4 stock full ?

                        Comment


                        • Ce spui tu s-ar intampla daca unul ar avea 400m in 15 secunde iar altul in 17 secunde, termina primul in 15 si al doilea, mai merge 2 secunde cu aprox 120 km/h, atunci ar fi aproape 70 metri distanta.

                          Dar daca 2 masini au o diferenta de 2 secunde pentru 0-100, distanta intre ele nu e asa mare. De fapt e gresit sa discutati de 0-100 ca factor decisiv cand voi faceti curse pe 400m. Adica va intreceti pe o DISTANTA, discutati pe seama timpului 0-400m sau 0-1000m sau 0-60 ft (plecarea) nu pe timp 0 => o viteza oarecare.

                          Am mai discutat anul trecut pe tema asta si am explicat tot ce era de explicat si anume ca 2 masini cu acelasi timp 0-100 nu trebuie sa fie neaparat in acelasi loc (la egalitate) cand ating 100 km/h sau ca o masina cu 0-100 in 11 secunde poate sa fie in fata la 100 chiar daca adversarul are 0-100 in 10.5 secunde. Ca sa fii in fata trebuie sa parcurgi mai multa distanta, asta este relevant, nu neaparat timpul de acceleratie pana la o anumita viteza.

                          Daca cineva are 0-402m in 15.2 secunde iar altul in 15 secunde, ala cu 15 tot timpul va fi in fata dar nu neaparat cu viteza de finish mai mare. Ideea e simpla - renuntati sa mai discutati pe tema timpului 0-100 (mai ales ca vorbim de diferente mici, 0.x secunde) cand voi va dati pe 400m.

                          PS (!) - nu incepeti iar ca nu intelegeti cum e posibil si alte chestii din astea, cititi din nou discutia de anul trecut sau documentati-va din alte surse dar nu contestati treaba asta - e simplu si logic de inteles. Oricine are liceul terminat ar trebui sa poata sa inteleaga fara probleme.
                          Last edited by Shakar; 13 April 2012, 21:01.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • Originally posted by Shakar View Post
                            Ai dat quote doar la o parte din post.
                            .................................
                            Da, asa am inteles initial , dar o zis bine.

                            Apropo de 1.6 16V resoftat si 1.5 dci resoftat vs un 1.4, 1.6 16V da distanta considerabil mai mare la 1.4 decat da 1.5 dci la 1.4.

                            Comment


                            • Originally posted by Shakar View Post

                              Daca cineva are 0-402m in 15.2 secunde iar altul in 15 secunde, ala cu 15 tot timpul va fi in fata dar nu neaparat cu viteza de finish mai mare. Ideea e simpla - renuntati sa mai discutati pe tema timpului 0-100 (mai ales ca vorbim de diferente mici, 0.x secunde) cand voi va dati pe 400m.

                              PS (!) - nu incepeti iar ca nu intelegeti cum e posibil si alte chestii din astea, cititi din nou discutia de anul trecut sau documentati-va din alte surse dar nu contestati treaba asta - e simplu si logic de inteles. Oricine are liceul terminat ar trebui sa poata sa inteleaga fara probleme.
                              poate ai urmat un liceu special... dar lamureste-ma totusi (uite ca incep ) cum poate ajunge ala mai repede la 400 m cu viteza mai mica?! fa-mi un calcul ca pentru prosti. conform carei legi a fizicii?!
                              ca sa ajungi din A in B sunt trei factori: lungimea parcursului care e constanta, viteza de deplasare si timpul parcurs. pentru ca timpul parcurs sa fie mai mic e neaparat nevoie ca viteza sa fie mai mare. aici iau in discutie o situatie ideala cand amandoi pleaca in exact acelasi timp, nu cand unul musca din cascaval ( pleaca ma inainte)
                              Last edited by B997NDL; 14 April 2012, 00:17.

                              Comment


                              • Hai numai sa nu incepem din nou!

                                Ia-o de buna, este posibil. Nici eu n-am gandit-o bine, dar m-am lamurit pe parcurs ))

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google