liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si totusi Seba avea dreptate. daca diferenta intre ei e de 2 sec inseamna ca unul ajunge la finish (unde teoretic "sta pe loc") iar celuilalt ii mai sunt necesare 2 sec ca sa parcurga distanta ramasa avad 120km/h si atunci inseamna ca distanta de parcurs e cea de care zicea Seba, daca a calculat el bine
    Last edited by B997NDL; 14 April 2012, 00:25.

    Comment


    • @ NDL - cu formule chiar nu are rost, complicam ceva ce poate fi dedus logic simplu dar mai simplu iti dai seama de aici.

      dragtimes.info is your first and best source for all of the information you’re looking for. From general topics to more of what you would expect to find here, dragtimes.info has it all. We hope you find what you are searching for!


      Pe #3 este un Evo cu timp 9.977 si viteza de finish 213, pe #5 este un GT-R cu timp de 10.07 dar viteza de finish 237 kmh. Explicatia e simpla - cel cu EVO a acoperit mai multa distanta pe plecare, pe finish recupera GT-R ul avand viteza mai mare dar cursa nu a fost suficienta sa recupereze cat a pierdut la start. De aia a avut timp pe 400m mai prost dar viteza de finish mult mai mare.

      De aia nu e relevant sa te iei dupa timp de acceleratie 0-xxx ci dupa timpul in care parcurgi o distanta. Ca acceleratie 0-213 km/h GT-R ul sigur arata mai bine pe hartie dar cu toate astea pierde pe 400m. Asa se poate intampla si cu masinile, va uitati la 0-100 si sa nu aveti surprize ca luati bataie de la unul cu timp ceva mai prost. Relevant 100% e timpul in care parcurgi distanta aia, 402m in cazul liniutelor.
      Last edited by Shakar; 14 April 2012, 00:53.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • bine, si de ce depinde timpul in care parcurgi distanta aia? nu de viteza?!
        singura treaba care mai poate influenta e cuplul, zic eu..la demaraj
        daca alergi mai incet nu prea poti ajunge inaintea cuiva care alearga repede.
        Last edited by B997NDL; 14 April 2012, 00:59.

        Comment


        • Nu doar de viteza (maxima) dupa cum vezi. Sau crezi ca sunt greseli acolo ? Ce spun eu se intampla frecvent, mai ales in cazul in care una din masini e AWD (plecare glont) si una e RWD (viteza de finish mai mare dar nu se stie daca are timp sa recupereze).
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • si nu e atat de viteza maxima ci de cat de repede ajungi la viteza aia si aici conteaza acel 0-100.

            Comment


            • Atata timp cat vorbim de timpul in care acoperi o distanta, nu e suficient sa te uiti la timpul in cat accelerezi pana la o anumita viteza. Altceva nu mai am ce sa adaug, cred ca mi-am facut inteleasa ideea (inca o data) si chiar nu mai vreau sa reiau pagini intregi pe aceeasi tema.
              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

              Comment


              • pai vad ca n-ai facut inteles mare lucru. te cam contrazici. timpul in care acoperi o distanta reprezinta insasi viteza. de aceea apare ca km/h cati km parcurgi intr-o ora sau poti s-o iei si invers, in cat timp parcurgi un numar de km, metri...etc asta e viteza.

                Comment


                • logan 1.4 vs veyron pe 400m, veyron face primii 300 m in 10 secunde sa spune si dupa pune frana si termina 400m cu 50 km/h si face 15 secunde, pe cand loganul accelereaza cat paote el si termina cu 115 km/h dar face in 19 secunde. Asta e un exemplu tras de par dar sa vezi ca se poate.

                  Iti mai dau exemplu intre un bezinar si un diesel de puteri aproapiate. benzina pleaca bine pe primele 2 trepte si pe a 3-a dieselul incepe sa recupereze dar pana pe 400m tot benzinarul este in fata desi cel cu diesel recupera. (adica avea o viteza ma mare decat celalalt)

                  Comment


                  • @ NDL - nu esti nici primul nici ultimul care nu intelege cum functioneaza chestia asta asa ca nu e mare problema. Eu cred ca m-am facut foarte inteles (si nu ma contrazic absolut deloc). Exemplul lui melc este foarte bun, sau un Veyron poate accelera pana la 95 in ~2.5 secunde apoi o tine constant, si ii da 100 dupa 15 secunde. Un 16V are 0-100 in 10 secunde dar o sa fie muuult in spatele Veyron-ului desi a avut 0-100 in 15 secunde.

                    1) Uitate in postul ala mai lung de pe pagina precedenta si ce am afirmat.
                    2) Ai intrebat cum e posibil sa pierzi pe 400m desi ai viteza mai mare, ti-am dat link si ti-am explicat ca e foarte posibil (concret)
                    3) Acelasi lucru se poate intampla si pe 0-100, sa ai timp mai bun si sa fie ala in fata ta chiar pe intervalul asta.
                    4) Aici nu se merge cu viteza constanta ci se accelereaza, ia 2 masini cu acelasi timp pentru 0-100 sau alta viteza si uita-te pe graficul de acceleratie sa vezi ca arata diferit. De aia poti sa acoperi mai multa distanta desi timpul e mai prost pentru viteza finala decat la adversar dar intrecerile nu se fac sa se vada cine accelereaza mai repede pana la o viteza ci e vorba de distanta iar acceleratia nu e identica la ambele masini, de aia rezultatele pot fi surrpinzatoare uneori.
                    Eu alt post pe discutia asta nu mai adaug, end of story.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Originally posted by o8MeLC View Post
                      logan 1.4 vs veyron pe 400m, veyron face primii 300 m in 10 secunde sa spune si dupa pune frana si termina 400m cu 50 km/h si face 15 secunde, pe cand loganul accelereaza cat paote el si termina cu 115 km/h dar face in 19 secunde. Asta e un exemplu tras de par dar sa vezi ca se poate.

                      Iti mai dau exemplu intre un bezinar si un diesel de puteri aproapiate. benzina pleaca bine pe primele 2 trepte si pe a 3-a dieselul incepe sa recupereze dar pana pe 400m tot benzinarul este in fata desi cel cu diesel recupera. (adica avea o viteza ma mare decat celalalt)
                      da, dar la ce spui tu conteaza 0-100 km/h. si ajungem in acelasi loc. avand 0-100 muuuult mai scurt isi permite ca la finish sa franeze si sa treaca linia cu viteza mai mica. . ori aici se sustinea ca n-ar conta nici viteza, nici acceleratia 0-100. atunci cum face?! se teleporteaza?!

                      Originally posted by Shakar View Post
                      4) Aici nu se merge cu viteza constanta ci se accelereaza, ia 2 masini cu acelasi timp pentru 0-100 sau alta viteza si uita-te pe graficul de acceleratie sa vezi ca arata diferit. De aia poti sa acoperi mai multa distanta desi timpul e mai prost pentru viteza finala decat la adversar dar intrecerile nu se fac sa se vada cine accelereaza mai repede pana la o viteza ci e vorba de distanta iar acceleratia nu e identica la ambele masini, de aia rezultatele pot fi surrpinzatoare uneori.
                      Eu alt post pe discutia asta nu mai adaug, end of story.
                      acceleratia da 0-100. daca au acelasi timp inseamna ca pana la viteza aia accelereaza la fel. vad ca nu prea le ai cu fizica. aici inchei si eu.
                      un sfat: ramai la uleiuri une ii mai poti aburi cu diverse initiale si cautari pe goagal ca la mate-fizica vad ca nu te-ai omorat in scoala.
                      Last edited by B997NDL; 14 April 2012, 01:40. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • nu te mai da mare cunoscator ca nu e asa cum visezi tu. Ti-am explicat ca daca au acelasi timp pana la o anumita viteza nu inseamna ca accelereaza la fel ci doar ca acceleratia medie este egala. degeaba este acceleratia medie egala daca veyronul accelereaza de la 0-90 in 4 secunde si de la 90-100 in 6 secunde, 6 secunde mers cu o viteza de 90km/h inseamna 150m, + cele 4 secunde in care sa spunem ca are o accelerare constanta 12.5m=> 172.5m pana la 100km/h in 10 secunde si alta masina are acceleratia constanta de la 0-100km/h in 10 secunde inseamna 138m parcursi.

                        Calculele sunt aproximative avand in vedere ora la care purtam discutia.

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          acceleratia da 0-100. daca au acelasi timp inseamna ca pana la viteza aia accelereaza la fel
                          Tot un sfat iti dau si eu - nu mai intra in discutii pe care nu le stapanesti - cu ce ti-am dat quote aici te-ai facut de ras singur. Cu ce ti-am scris in seara asta e suficient sa iti dai seama ca ce ai afirmat aici e o gogoasa. Daca 10 masini au acelasi timp de acceleratie 0-100 NU inseamna ca la 100 sunt toate la egalitate, NU o sa parcurga aceleasi distante fiindca e imposibil sa accelereze toate la fel pe tot intervalul de timp. Chiar atat de greu e sa pricepi asta ?

                          PS - daca ai fi trecut pe la fizica in scoala era suficient sa intelegi fenomenul, sa imi spui mie ca nu m-am omorat cu matematica-fizica mi se pare cel putin amuzant avand in vedere bagajul de cunostinte pe care il ai la disciplinele astea. Cred ca daca iti dau o integrala tripla nici nu stii cum sa incepi sa o rezolvi.

                          PS2 - cand mai multi iti zic ca esti beat, te duci si te culci. Anul trecut a fost nevoie de ceva munca de convingere dar pana la urma baietii au inteles, tu vad ca esti mai persuasiv in nestiinta.
                          Last edited by Shakar; 14 April 2012, 02:42.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • eu chiar vad ca habar n-ai si cu asta am incheiat cu tine ca s-au lamurit multi de aici de studiile tale. vrei sa pari mai destept de cat esti si asta se vede cu ochiul liber.
                            si nu mai folosi cuvinte de pe goagal. intai cauta insemnatatea lor. voiai probabil sa spui persistent. deja mi-a mai mult decat clar. persuasiv inseamna convingator, tu m-ai convins
                            Dicționar dexonline. Definiții, sinonime, conjugări, declinări, paradigme pentru persuasiv din dicționarele: DEX '09, MDA2, DEX '98, DLRLC, DN, MDN '00, NODEX, Șăineanu, ed. VI, Scriban, DOOM 3, DOOM 2, Ortografic, Sinonime, Sinonime82

                            daca tu ai bacul inseamna ca esti tare...
                            Last edited by B997NDL; 14 April 2012, 02:49.

                            Comment


                            • http://www.youtube.com/watch?v=uDP7P...feature=relmfu

                              Te rog sa te uiti la acest film si vezi la la minutul 3 si 15 secunde iti ofera timpii si viteza cu care termina masinile. Daca vei fi atent prima masina termina cu 11.2 s cu o viteza de 121.8 mph. Daca vei urmarii in continuare vei vedea ca urmatoarele 5 masini toate au timpi mai slabi si viteze de finish mult mai mari decat invingatoare. Asta inseamna ca daca aceasta cursa ar fi fost pe 1 mila toate acele masini ar fi avut sanse sa recupereze si prima pe 400m sa fie ultima pe 1 mila.

                              Imi cer scuze pentru dublul post dar voiam sa vada realitatea nu doar formule. Daca vrea maine ii explic si prin formule dar asta nu inseamna ca vei intelege.

                              Comment


                              • hai ca a`ti devenit plictisitori, aceasi poveste repetata, tanstangiilor .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google