liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dar nu ma asteptam la asa o reactie (cu masina de-a latu drumului), deja imi imaginam cum apar pe iutub cum mai iau cu ala de gat.
    Nu era vreo mahula, dar decat sa vin acasa sifonat eu sau/si utilaju, mai bine am evitat.

    Comment


    • tare faza,iti dai seama ca nu mai doarme ala in seara asta...il macina gandul ca si-a batut joc de el unu cu un logan .
      sigpic

      IL 1 3 MIU

      Comment


      • Io sper sa doarma linistit ca nu e asa de mare orasu... ))
        Demaraj mai bun a avut, cand s-a bagat pe contrasens s-a dus mai bine ca mine, prima data l-am surprins si a accelerat prea tarziu.

        Acu cativa ani am mai avut o altercatie (nu asa ca asta) in trafic dimineata spre lucru, a doua zi mi-am spus sa o iau pe alt drumpana la lucru, cred ca acelasi gand l-a avut si ala, ne-am intalnit din nou
        Dar nu ne-am zis nimic, fiecare s-a facut ca ploua.

        Comment


        • adevaru-i ca tu ai si "avantajul" staturii impresionante (1m65)... eu il loveam in mandria lui de mertan de-l dadeam cu poola-n sus, sa se invete sa taie calea ca-n filmele americane. mai da-i in floxvaginu mamii lor de cocalari. cu astia n-ai alta sansa decat sa te cobori la nivelul lor si sa-i omori cu sange rece, sa scapi omenirea de cate-un gunoi. asa si cu militienii de la rutiera, in marea lor majoritate. am senzatia ca si boul tau tot un militian in afara serviciului era, am mai auzit cazuri de astea de oprire cu masina personala de-a latul si apoi "bah, tu stii ca io-s politist?". asa, si? ai fi si tu vreun zorro sau supermen cu chilotii peste blugi? hai mai du-te tare...
          Last edited by Seba; 21 April 2012, 22:28.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Da, imi dai idei, exact la fel am mai fost oprit de Mitrache de la Bosca (fie-i tarana usoara) in afara serviciului, cu masina de-a doua.
            E manevra cred tipica de gabor cocalar.

            PS: 1,70 ))

            Comment


            • Parerea mea ...atitudine puerila din partea ambilor soferi.
              Faze ca astea cu depasitu pe prima banda vezi in buc din metru in metru ... daca fiecare s-ar apuca sa se dea jos din masina la o asa faza.....ar fi toate drumurile blocate cu masini puse de-a curmezisu.
              frustrati de-astia cu pisici sau ursi vezi pe toate drumurile ..... si daca sunt loviti in orgoliu si in "cai" mai bine te dai la o parte
              Fara Semnatura.

              Comment


              • Originally posted by Octavian View Post
                Io sper sa doarma linistit ca nu e asa de mare orasu... ))
                Demaraj mai bun a avut, cand s-a bagat pe contrasens s-a dus mai bine ca mine, prima data l-am surprins si a accelerat prea tarziu.

                Acu cativa ani am mai avut o altercatie (nu asa ca asta) in trafic dimineata spre lucru, a doua zi mi-am spus sa o iau pe alt drumpana la lucru, cred ca acelasi gand l-a avut si ala, ne-am intalnit din nou
                Dar nu ne-am zis nimic, fiecare s-a facut ca ploua.
                asta voiam sa zic si eu. nu e orasul asa mare ) si daca avea mertan smecher cine stie din ce clan o mai fi si ala. nu conteaza ca nu era mare dar daca a facut asa se sintea el bazat pe ceva. daca-l vezi pe nicu gheara si nu-l cunosti te umfla rasul de statura lui dar ar putea fi ultimul lucru pe care-l mai faci in viata asta.) eu zic sa fii atent, macar sa-l vezi inainte sa te vada el.

                Comment


                • Oho.. de cate ori am patit faza asta, deja e un cliseu: mers in figuri pe banda 2 cu 30-40 km/h, deobicei noaptea, dar mi s-a intamplat si ziua, nu se muta pe B1, cand te bagi tu pe B1 sa-l depasesti brusc blanaa. Romanisme .

                  Comment


                  • Originally posted by pirvu_alex View Post
                    eu vs 325 diesel 3-0
                    eu vs Crx 1.6 vtec 160hp 2-0
                    eu vs Reno turbo nu stiu de care 1-0
                    eu vs Golf Diesel 200+ 1-0 (golful nu s-a mai oprit si s-a oprit intr-un evo10)
                    eu vs 325 benzina 0-1 (diferenta juma de aripa din cauza ca nu pot dezactiva TC si ESP)
                    nu stiu in ce stare e masina ta si ce modificari ai pe,dar CRXurile cu motor de 160 cp nu exista, au maxim motorul de 150 cai,si ala e foarte rar pe la noi,deci ori e ala de 150 cai , ori e motorul de 125 respectiv 131 cp,pentru ac CRX de 160 cp ma duce cu gandul la Del Sol,ca si ala tot CRX e, ori mai o varianta de vreun swap la 160 cai,dar un CRX cu motorul respectiv cred ca ti-ar fi pus ceva probleme,iar un 325i nu prea pune probleme la un vtec de 160cp, dar depinde de caroseria respectiva.Acum nu stiu ce modificari ai tu,incercati sa fiti mai specifici totusi macar cu motorizarile ca sa ne putem da seama despre ce masini e vorba,ca asa ne dam cu presupusul aiurea, cu crx de 160 cai care de fapt e 125,cu reno turbo care la fel de bine poate fi si BFFul ...Golf diesel de 200+ caroserie de care? de mk1,mk2,mk3,mk4,mk5,mk6... ce motorizare etc...aaa diesel... de care?de 200 cai plus... cool,la fel de bine poate fi un bighidiu ce a pus soft pe un 1.9 de 90 cai softat de 3 ori si a ajuns la 200 plus,evo 10 care de fapt e lancer...
                    Suntem totusi un forum auto, nu diferentiem masinile?
                    Last edited by Cristi_Xp; 22 April 2012, 03:28.
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • Honda era CRX Del Sol 1.6 VTI, cel de 160 cp.

                      Pe 325i e36 il papa dupa 400m ca lumea, o ia Bertonele nemilos inainte, insa pana in 400m, Bertonele turbo are dezavantajul ca nu are butonul de dezactivare a TC-ului si astfel 325-ul sta inainte.

                      Renaultul turbo este un R18 din 1983, 1.6 turbo care nu a pus probleme deloc la Bertonel.

                      Golful tdi era un Golf 4 modificat, jante de Porsche 911, portocaliu, intercooler de neam prost in fata (calorifer), facut dauna chiar in seara aia fix in spatele asa zisului EVO 10 care era un Lancer normal.
                      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                      Comment


                      • Cristi_XP, e vorba de opel astra bertone 2.0 turbo, nu de logan.
                        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                        Comment


                        • Dezavantajul ESP-ului se vede pe circuit, nu pe 400 m. Iti dozezi corect acceleratia si ai timp bun.

                          Hai diseara pe Kisseself sa ma dau si eu cu tine o tura.
                          Last edited by Cezar; 22 April 2012, 10:55.

                          Comment


                          • Da e ceva activitate pe aici. 2 zile am lipsit si au mai aparut 10 pagini.
                            Legat de Logan vs Cee'd, eu cred ca Logan 1.6 16v stock este undeva intre Cee'd 1.4 si Cee'd 1.6. Eu m-am dat cu 1.6 16v ( bossake ) si cand a dat el startul a plecat mai bine ( putin inaintea mea ) si mi-a dat vreo 2 masini. Apoi am dat eu startul si am plecat eu mai bine dar tot a recuperat si m-a intrecut cu o jumatate de masina.
                            Ca si idee, am acasa revista AutoMotorsiSport cu masuratorile pt. Cee'd 1.4 si 1.6:
                            0- 80km/h 1.4 7.4s/1.6 7s
                            0-100km/h 1.411.4s/1.6 10.4s
                            0-130km/h 1.419.9s/1.6 17.8s

                            La 1.4 au masurat si timpul pe 400m , 17.8 s si 124km/h.
                            Probabil ca 1.6 face 400m in vreo 16-16.5 s.

                            Una peste alta, as fi si eu interesat de niste "cumparaturi".

                            Comment


                            • ne vedem diseara atunci...

                              Comment


                              • Cred ca ai masurat gresit.
                                Un 16v face 400 m in 17 si ceva, iar un 1.4 parca in 18 si ceva.
                                Stiu ca erau pe aici niste date.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google