liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Loganul are coeficientul unei masini de Formula 1

    singura diferenta este ca CX ul la F1 genereaza o forta care apasa de sus in jos pe masina

    iar la Logan apasa din fata in spate

    intre 0.33 si 0.37 este o diferenta de luat in seama.

    Comment


    • Ce e asa mare diferenta la 130 km/h intre cei 2 coeficienti? Cat aer disloca mai mult "caramida" de logan, fata de "fluidul" Peugeot? Suficient de mult incat sa fie palpabil? Sau o frectie la picior de lemn?

      LE: cx-ul Loganului este 0.36
      Last edited by Cezar; 4 May 2012, 15:47.

      Comment


      • nu vorbim de 130 ci de 170 180 viteza maxima

        Comment


        • nu vreau sa ma bag aiurea dar dpdv matematic e destul de mult, peste 11%
          citeam undeva ca printre cei mai mici coeficienti ar fi un 0,21 cat avea o masina sprt (nu mai retin care).
          iar despre viteza, tocmai la viteze mai conteaza cel mai mult.

          Comment


          • Iar noi vb aici de liniute cu masini de 75 de cai, care ghici cat ating pe 400? 125-130 km/h. Deci, ce rost are sa vb de 180?

            Comment


            • pentru ca eu am zic acum cateva posturi ca la viteza maxima 206 le face lejer Loganul

              Comment


              • la viteza maxima a loganului, nu ? oricum pugul ia 5-10 km in plus viteza maxima fata de logan
                DB16COS

                Comment


                • Deci pana la urma eu tot n-am inteles..Masina lui MeLC e tziganita sau nu?
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • nu e un 1.4 cu soft soferu e devina pentru ca ii trage asa
                    sigpic
                    Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                    http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                    Comment


                    • Originally posted by eugenmanea View Post
                      Nu stiu ce are Pj ala al lui Cosmin cu care te-ai dat tu- dar trage f f bine! ..............................
                      Eu vreau sa-i vad talonu sa vad daca are 75 sau 90 cp (1.4 16V).

                      Cred ca e vorba de 1.4 16V, nu de 1.4 75 cp.
                      Cu d-asta am mers si eu si nu e nimic de capu lui, demaraj similar cu Loganu 1.4 stock.
                      Un Logan 1.4 un pic tziganit il muceste fara stres la 400 m.
                      Daca nu e asa, inseamna ca n-are 75 cp Peugeotu ala.

                      Comment


                      • e un 1.4 cu soft mai smecher din 2700 de ture. si e mai chelios asa

                        Comment


                        • Originally posted by alessandro View Post
                          pentru ca eu am zic acum cateva posturi ca la viteza maxima 206 le face lejer Loganul
                          Stai calm, il face la limita pe drum lung de autostrada, nu lejer.

                          Comment


                          • Ma bufneste rasul. Este Peugeot 206 1.4 8v 75 cai

                            1.4 16 v bate loganul de 1.6 fara mila si regrete


                            @ octavian de la 110 pe a1 sta paralel si egal cu 16v
                            Imi trebuie sute de metri sa incep usor usor sa ma distantez

                            Cu peugeot ul asta am mers de nenumarate ori. Repet este 1.4 75 cai

                            Sent from my XT311 using Forum Runner
                            Last edited by alessandro; 4 May 2012, 23:22.

                            Comment


                            • am cunoscut (am in familie) peugeot-ul diesel de 1.4, tot 75 de cai. masina trgae si se simte ca una de 90 pe putin, fara sa aiba remapari sau ceva. cred ca sunt cutiile foarte bine calculate si ceva mai "sportive", de aici senzatia de viteza. probabil la aceeasi viteza, consumul lui Alessandro era la jumatate

                              Comment


                              • vorbim de consum pe un thread in al carui nume se gasesc cuvintele raliuri, curse, liniute ?

                                cutia mi se pare etajata ca la Logan. difera cuplul 120 Nm vs 112 si turatia la care este atins 3400 vs 3000

                                si greutatea eu cred ca real are vreo 1000 kg

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google