liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @cristi_lcd Asa e. norocul meu. daca nu... ma facea de ma rupea.
    pentrunecunoscatori rup pe genunchi si dci de 65 70 si 75 atat timp cat nu ai super mega remaparea de la diesel stage 10.

    Comment


    • @melc,normal ca rupi si acele dci, motorul pe benzina e cel mai dur . Dciul de 75 cai tot face suta greu, 14,3 sec. Doar pe reprize e bun,un benzina daca vrei sa traga ca un dci de la 3000 la 3900 ,schimbi de la 4000 la 5000

      Comment


      • Melcule e momentul sa spunem adevarul.Ai vrut sa fie un motor modificat dar silentios si ti-a iesit perfect:
        Interne de 1.6, chiulasa comprimata si volanta usurata.
        Si sa nu uitam softul de logan 16v.
        AG 16 Y M A

        Comment


        • Originally posted by o8MeLC View Post
          .........................................
          pentru necunoscatori rup pe genunchi si dci de 65 70 si 75 atat timp cat nu ai super mega remaparea de la diesel stage 10.
          Adevaru-i ca sunt periculoase rau astea la demaraj...

          Comment


          • Daca ar fi avut loganu si 1.5 de 110,pe care daca il remapezi il faci de in jur de 136 de cai,probabil ca o sa il puna pe logan II

            Comment


            • La liniuta faci cu 1.4 chiar si stock dci-ul de 65, 70/75. Si pe cel de 85 probabil il faci dar cu 1.4 remapat. La drum lung se cam schimba situatia te cam rupe pe genunchi un dci de 85 cp, mai ales daca esti in postura sa te tii dupa el.

              Comment


              • sa te tii dupa el eu zic ca nu e deloc asa greu daca vorbim de drum virajat. Daca vorbim de 1km linie dreapta bate pentru ca are top speed mai mare.

                Comment


                • Originally posted by Nepotu123 View Post
                  Si pe cel de 85 probabil il faci dar cu 1.4 remapat.
                  Am incercat eu cu 3 loganuri 1,4 si nu am reusit...
                  De fapt am incercat toate variantele posibile , stock-chel , cu soft-chel , cu gaz, cu gaz si ac , cu soft-gaz-ac, pe gaz , pe benzina...acelasi rezultat
                  Fara Semnatura.

                  Comment


                  • nu ai reusit sa bati 1.4 ? s-au l-ai batut fara drept de apel ?

                    Comment


                    • Am castigat de fiecare data....
                      Fara Semnatura.

                      Comment


                      • nu ai gasit un 1.4 pe masura

                        Comment


                        • vreau si 1.5 de 85. Sunt curios.

                          Comment


                          • Originally posted by Carmelo View Post
                            Am castigat de fiecare data....
                            Da-te cu bajetii de aici care au 1.4, vezi daca ii dovedesti si pe ei.

                            Daca ai soft si nu spui nu-i frumos ... ))

                            Comment


                            • Originally posted by o8MeLC View Post
                              sa te tii dupa el eu zic ca nu e deloc asa greu daca vorbim de drum virajat. Daca vorbim de 1km linie dreapta bate pentru ca are top speed mai mare.
                              Vorbin de un drum normal: curbe, depasiri, mai o rampa etc. Chiar daca tii polizorul 1.4 in ture e foarte greu daca nu imposibil sa te tii de 1.5 85 cp... se lanseaza foarte bine.

                              Octavian: daca are soft se vede: fumul si faptul ca fuge imediat de langa tine il dau de gol... nu-i greu de deosebit cum trage o masina de 85 cp si una de 100+, se vede clar.

                              Comment


                              • Carmelo il are remapat acum.

                                Al meu dci de 85 trage ca nou acum, i-am rezolvat buba. Merge super.
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google