liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am o cunostinta cu Golf 5 1.4 TSI(cred ca 122 cp) si se mandreste ca merge exceptional(fuge de rupe), insa nu am auzit-o niciodata legandu-se de capitolul consum.
    Motorizarea asta(TSI from Germany) e oarecum echivalenta cu TCE de la Renault ca tehnologie concurenta?

    Comment


    • @andreyi,cam asa ceva tsi cum ar fi tce....dar nu aceeasi tehnologie ,doar supraalimentarea.... 1.2 tsi are 105 cai si cuplu 170 nm ,1.2 tce a avut si el 100 de cai si cuplu 145 nm,acum 1.2 tce e peste 1.2 tsi 115 cai si 190 nm cuplu

      Comment


      • Sunt mai eficiente oricine ce ar zice. Da clasa la aspirat un benzinar turbo. Doar ca apar mai multe piese in miscare (turbina,etc), care vor afecta fiabilitatea, insa nu sesizabil.
        Iar potentialul de tuning este mult mai mare.

        Comment


        • Voi vorbiti strict despre feonuri ? Sau generalizati? Daca generalizati, ia vedeti ce pondere au motoarele aspirate pe masinile supersport.
          Nu s-a inventat roata acum. Turbo are cel putin 100 de ani de la aparitie.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Asa e, dar uite ca a dat strechea-n toti cu turbo, vaaaaai ce minuneee.

            Mie mi-a placut cel mai mult ana acum V8-ul de la 540i care a fost in ograda vreo 2 ani , sa vezi cum trage liniar de la ~1500 rpm pana in 6000 rpm ))
            Si cum toarce

            Comment


            • Pai eu ce-am zis mai sus ...dar numai cine n-a mers, flutura fisele tehnice
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Da...la ala referinta era sa vad cat de repede uraca de la 100 la 180 (am cronometrat pana la 230, tre sa caut clipurile) pana la 100 nu prea conta ca oricum fara nici un chin plecam lejer de la semafor si nu stiam ce tureaza tedei-stii motoarele in draci.

                Cel mai frumos era extraurban, pur si simplu te joci cu mirificul 2.0 tdi.
                Si cu 3.0 tdi (A6) am facut asa din scurt si cred ca n-a mai dormit bine ala in seara aia.

                Comment


                • Ce sa faca TDI-ul? Nici nu misca in front
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by Octavian View Post
                    Da...la ala referinta era sa vad cat de repede uraca de la 100 la 180 (am cronometrat pana la 230, tre sa caut clipurile) pana la 100 nu prea conta ca oricum fara nici un chin plecam lejer de la semafor si nu stiam ce tureaza tedei-stii motoarele in draci.

                    Cel mai frumos era extraurban, pur si simplu te joci cu mirificul 2.0 tdi.
                    Si cu 3.0 tdi (A6) am facut asa din scurt si cred ca n-a mai dormit bine ala in seara aia.
                    ia da mai multe detalii octaviane despre 540i-ul ala. Imi place foarte mult acest model cu motorizarea respectiva. Era de 4.400cmc3 ? Dar de M5 E39 ce zici ? 4000 V8 + TURBO.

                    Cine stie cand apare noul Logan ? Ca vreau sa il cumpar !

                    Comment


                    • Ce sa zic, era de 4000 cmc (nu 4400), E34 automatic, ''full option'' pt vremea lui (piele, clima, nu mai stiu daca zonala) .
                      N-am poze pe notebooku asta, dar caut pe ala vechi.

                      Cu 160-170 statea ca o locomotiva pe drum (adica nu misca) , in vremea aia circulam mult cu un Peugeot 407 2.0 hdi care la viteza asta era mult mai nesigur, chit ca era nou, generatie noua...160-170 nu pe autostrada.
                      Cel mai tare l-am dus in 230 dar nu pe autostrada (Timisoara la intrare in Arad) .

                      Pe la ~170/h avea ~4000 rpm daca imi aduc bine aminte.
                      La mers frumos 100-120 nu consuma mult (sub 10%).

                      LE:da, problema (daca o pot numi asa) era ca toti boii se incordau la tine, deliciul meu erau tedei-stii.
                      Dupa ce vedeau ce scrie pe spate unii se mai calmau, altii rupeau masina numai sa fie in fata. Tipic.
                      Last edited by Octavian; 21 September 2012, 19:09.

                      Comment


                      • @ darksid3 - sunt destule masini sport turbo, chiar multe si ca o coincidenta sunt si cele mai reusiste (MP14C, GTR, GT2, 911 Turbo, Agera si editiile sale, Pagani Huayra, etc etc).

                        @ Octavian - sa nu fi prins un 4.2 TDI sau un 3.0 biturbo ca muscai din volan :P.

                        De la 1.6 aspirat vs 1.2 turbo am ajuns sa discutam de motoare de 4000cmc aspirate, de parca ar avea vreo legatura cu ascutitorile noastre .
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • Nu au niciolegatura )) Daca ar exista 4.0 L tce ar fi altceva

                          Comment


                          • Originally posted by Shakar View Post
                            ..........................
                            @ Octavian - sa nu fi prins un 4.2 TDI sau un 3.0 biturbo ca muscai din volan :P.
                            .............................
                            Absolut, orice nas isi are nasu.
                            Oricum masina aia n-a fost luata pt liniute. Cine a cumparat-o de la frate-meu a luat-o pt motor (liniutar)

                            Comment


                            • Originally posted by Shakar View Post
                              @ darksid3 - sunt destule masini sport turbo, chiar multe si ca o coincidenta sunt si cele mai reusiste (MP14C, GTR, GT2, 911 Turbo, Agera si editiile sale, Pagani Huayra, etc etc).

                              @ Octavian - sa nu fi prins un 4.2 TDI sau un 3.0 biturbo ca muscai din volan :P.

                              De la 1.6 aspirat vs 1.2 turbo am ajuns sa discutam de motoare de 4000cmc aspirate, de parca ar avea vreo legatura cu ascutitorile noastre .
                              Te-ai chinuit putin sa le aduni Ponderea cea mai mare o au cele aspirate! De ce? Raspunsul cel mai simplu e dat de Aston Martin - "Pentru ca diagrama de cuplu sa fie lata si plata", iar asta e explicat tot. Bine, mai e posibilitatea de V8, V10, V12 turbo, dar deja discutam de motoare ridicol de puternice si oricum, artificiile implementate pentru neajunsurile turbinei, sunt incluse in pretul astronomic. Nu putem discuta de asa ceva la trasurile astea cu 1.2.
                              Unii cred ca daca inteleg cum se citeste o fisa tehnica (generalizez doar), pot aplica asta oriunde, lucru nu chiar real.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Deci cine imi zice si mie data in care se lanseaza Loganul nou ?
                                Ms Octy
                                Deci despre E34 e vorba. Credeam ca E39.
                                Aveai consum de MPI.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google