liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • WOW, hai mai da-o in palaria lu' Hector, daca si 2.0 HDI e varza atunci tot respectul pentru dci 85 ca vad ca tot il lauda lumea.

    Legat de 1.6 aspirat, se pare ca ai citit printre randuri post-ul meu sau nu ai inteles exact ce am vrut sa spun, iar in acest ultim caz imi cer scuze daca chiar nu m-am facut inteles ;)

    Comment


    • Pai dupa ultimul tau post nici tu nu ai inteles ce am spus (nu cu totul), nu am spus nimic ca 2.0 hdi e varza, din contra.
      Dar da-o dracu ca nu poti sa vorbesti totul pe un post.

      Ideea e simpla, dizal 1450 kg(?) 110 cp nu face varza 1200 kg(?) 85 cp la demaraj.
      Orice masini ai pune in discutie

      Comment


      • Citez: Am gresit intr-adevar cand am spus ca e varza hdi 1.6, am avut in cap hdi-ul 2.0 => 2.0 varza, sau poate nu mai inteleg eu gramatica limbii romane

        Comment


        • Din respect, nu mai postati despre afumatori la curse/liniute... ele isi au rostul in topicul consum !
          Daca ar fi de la un V6 in sus atunci ar mai merge, dar asa...

          Comment


          • Originally posted by knx View Post
            Citez: Am gresit intr-adevar cand am spus ca e varza hdi 1.6, am avut in cap hdi-ul 2.0 => 2.0 varza, sau poate nu mai inteleg eu gramatica limbii romane
            Cred ca citesti numai ce spun eu si nu mai ti minte ce ai spus tu, nu e vorba de gramatica.

            M-ai intrebat in comparatie cu ce 1.6 hdi e varza te citez
            Doar de curiozitate, e varza in comparatie cu ce? Cu Loganul in cauza sau...?
            E varza datorita raportului CP/kg sau...?


            ..si ti-am raspuns
            "Am gresit intr-adevar cand am spus ca e varza hdi 1.6, am avut in cap hdi-ul 2.0, diferenta majora de comportament puse pe 407"

            Acum intelegi?

            Comment


            • Restul e cancan...
              Scuze de offtopic.

              Comment


              • Originally posted by alessandro View Post
                @ Cezar am cantarit eu logan Ph1 1.6 16v 1196 kg. dci ul este mai greu deci toate sansele sa aibe 1210 1220
                Octaviane eu zic sa-si recalibreze cantarul cel cu 1150 kg la diesel (din care aproximativ 10 kg subwooferul).
                Pana acum sunt 2 vs 1, si anume
                1. datele oferite de constructor (pe care tu le desconsideri, desi nu esti in masura)
                2. datele oferite de Alexandru
                Vs
                1. povestile tale si ale lui manea: "mda, am pus mana pe tabla si era sa ma scufund in ea, deci nu are kg declarate"
                2. 1150 kg spuse de me_catalin.
                Prima se elimina, pt subiectivism si a 2 a e momentan nesustinuta .


                PS: si eu am mers cu flocus de 1.6 si nu mi se pare o mare scula. E buna, dar cam atat. Demaraj ok, cat de cat, cam ca un 1.6 90. Consumul era bun in schimb. Deci, cum facem? Se pune si parerea mea? Si sa mai adaug ca eu stiu sa fac diferenta intre masini ca doar am mers cu mult mai multe si mult mai puternice decat ai facut-o tu? Sau nu se pune?
                Last edited by Cezar; 24 October 2012, 23:09.

                Comment


                • Credeam ca am pus punct la dicscutia asta.

                  Daca tu asa vrei sa fie OK, Loganu are cf specificatiilor 1220 kg si ia bataie de la un Peugeot 407 1.6 hdi dizal.

                  Comment


                  • discutati de kile...bun. v-ati intrebat ce inseamna "kerb weight" si care-i diferenta intre " la gol, in ordine de mers"? una e numai caroserie, motor, fara fluide, etc, cealalta e masina echipata de drum, cu 75% din rezervor incarcat. daca voi cantariti masini declarate de dacia ca avand 1172 kg 1.6_16v, respectiv 1190kg 1.5dci (atat aveau ph1, daca nu ma insel) si va ies 1196, respectiv 1150kg, probabail daca alex a cantarit-o cu plinul facut, sau dupa ce-a iesit cu ea din delta, de la despotmoliri, vreo 1190-1195 e plauzibil. la fel, catalin putea s-o cantareasca cu rezervorul aproape gol si sa-i iasa 1150kg. in plus, nici unul nu are certitudinea ca acele cantare masoara bine. poate si cei de la dacia/renault au declarat avioane (ca doar datele pentru presa si public le fac fufele din secretariat, nu inginerii proiectanti) sau operatorul ionescu de la calculator in loc sa introduca 1185 a scris 1195 sau 1165. si noi ne certam ca prostii. cert e ca masinile au 1100+, spre 1200kg. so?
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Originally posted by Octavian View Post
                      Nu cred ca ai mers cu vreuna din masinile
                      Prostii, daca ai si AC trebuie sa ai 1220 kg

                      Eu zic sa le lasam dracu de date pe hartie si sa mai punem ceva real aici, ce a mai facut unu altu


                      Vrei poze sau ce?
                      Ma crezi bine, nu ma crezi tot bine.Treaba ta.
                      Eu am cantarit masina si stiu ce greutate are.Am cantarit-o de mai multe ori si 1150kg fix are.Cu AC si jante de tabla.
                      Data viitoare cand am ocazia s-o sui pe cantar va fac poze.
                      Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                      Comment


                      • Io vs Opel Astra H 1.7 d-ala lung (Caravan?Vagon?) pe tr II si III asa bot contra bot.
                        L-am lasat in pace rapid ca am vazut ca e dus cu pluta si obstructiona ceilalti colegi de trafic.

                        Comment


                        • duminica dimineata pe aeroport, liniute, intrare si inscriere moca. cred c-o sa fie debandada, dar cine merge de dimineata, are sanse sa se dea calumea, organizat, cu fotocelula...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • S-a facut liniste de ceva timp si ziceam sa mai animam putin atmosfera.

                            Eu vs 1.4 cu evacuare si gol 0-3 La cea de pe loc m-a batut cu 2 masini diferenta (castiga din plecare o masina si pe a 2-a inca o masina. Pe 3 nu se mai distanta) Celelalte 2 din mers lua avans incet dar sigur. Pentru cum trage masina mea acum sunt foarte multumit fiind stoc :x

                            Eu vs alexspeed (1.4 gpl) un fel de M cum zice el ) 2-0. Distanta? imi trebuiau cateva rulete sa o masor ) Gogaieee fa ceva ca te bate si trabantu lu lau !

                            Comment


                            • Am ajuns prostu' familiei. Unde pui ca furam si startul, plecam inaintea voastra dar degeaba ca tot ma bateati crunt.
                              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                              Comment


                              • Originally posted by o8MeLC View Post
                                S-a facut liniste de ceva timp si ziceam sa mai animam putin atmosfera.

                                Eu vs 1.4 cu evacuare si gol 0-3 La cea de pe loc m-a batut cu 2 masini diferenta (castiga din plecare o masina si pe a 2-a inca o masina. Pe 3 nu se mai distanta) Celelalte 2 din mers lua avans incet dar sigur. Pentru cum trage masina mea acum sunt foarte multumit fiind stoc :x

                                Eu vs alexspeed (1.4 gpl) un fel de M cum zice el ) 2-0. Distanta? imi trebuiau cateva rulete sa o masor ) Gogaieee fa ceva ca te bate si trabantu lu lau !


                                vezi ca nu eram "gol " ....acuma se vede diferenta intre masina mea "cheala" si a lu speedu` full ..cand el avea evacuare "si evacuare nu o teava cum am eu " dabea statea egal cu tine pe cand eu iti dau 2 masini
                                -o masina pt ca nu am servo directie
                                -o masina pt ca nu am aer conditionat
                                sigpic
                                Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                                http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google