liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am scris repede,m-am referit la faptul ca peugeotul are 1,5t si 125cp eu 105cp si 1185,am facut de 3 ori si l-am batut de fiecare data,am facut 0-110km/h cat permitea acel drum,daca nu crezi te invit sa asisti
    Last edited by LOGANUTZU; 6 January 2013, 14:54.

    Comment


    • Da, vreau sa asist. Vad ca esti din Bucuresti.

      Comment


      • ok o sa iti las un pm cum se mai usuca putin pe jos,invitatia ramane valabila!

        Comment


        • Peugeot-ul ala nu are 1500 kg, are cu vreo 100 mai putin decat ce ai spus tu, conform carfolio, iar 0-100 km/h e asemanator cu al 1.6 16v E4 adica 10.3 sec.
          Nu cred ca ajungi cu remaparea de la 13 sec cat are stock dci 85 la sub 10.3 cat sa-l bati. Nu zic ca n-ai cum, zic ca ala ori nu stie sa conduca bine, ori masina nu-l ajuta. Cu un 1.6 16v condus bine, zic ca e posibil sa-l iei pana la 100 km/h, dar dupa... iti face cu mana .
          How heavy?
          1400 kg
          What size engine?
          1.7 litre, 1749 cm3
          How many cylinders?
          4, Straight
          How much power?
          124.7 PS / 123 bhp / 91.7 kW @ 6000 rpm
          How much torque?
          170 Nm / 125 ft.lb / 17.3 kgm @ 3750 rpm
          How quick?
          0-100 km/h: 10.30 s
          How fast?
          203 km/h, 126 mph

          Comment


          • Eu cred ca n-o sa ma inviti nicaieri, dar fie, eu astept
            Si nu inteleg cum de te-ai dat cu acum iarna...
            Last edited by Cezar; 8 January 2013, 12:26.

            Comment


            • nu contest datele care le-ai pus dar la el in talon scrie 1518kg,daca asa scrie nu am motiv sa va mint,si da cezar m-am dat unde era doar ud si atata tot,nu inteleg de ce este atata contrazicere,si cezar promit ca te chem,stima!

              Comment


              • de ce nu scrii si cum ai stat cu 16v vineri ?
                Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                Comment


                • pai tocmai asta m-a mirat ca tu cu 16V m-ai batut frumos dar tine minte(aveam roata aia ciunga,startul ratat+aveam inca o persoana),dar apucam noi sa ne mai vedem momentan am masina in service la reparatie,stima

                  Comment


                  • Originally posted by Nepotu123 View Post
                    Peugeot-ul ala nu are 1500 kg, are cu vreo 100 mai putin decat ce ai spus tu, conform carfolio, iar 0-100 km/h e asemanator cu al 1.6 16v E4 adica 10.3 sec.
                    ...............................
                    Alte benzinare la ~100 cp si ~1250 kg scot dupa carte ~11-12 sec 0-100, asta la 120 cp si 1,5 tone scoate 10,3 secunde.
                    O mai fost discutia asta in trecut cu 407 benzinar.

                    Poate reusiti sa faceti o proba 407 benzinar 1.8 vs 1.6 6V Logan, pun la bataie o legatura de bere ca pana la 120-130/h matura pe jos Loganu cu 407.

                    Comment


                    • Skoda Superb 1.4 TSI 122cp la o masa de 1477Kg are o acceleratie de la 0 - 100 Km/h in 10.5secunde

                      Noul Passat cu 1.4 TSI 122cp la o masa de 1440Kg are o acceleratie de la 0 - 100 Km/h in 10.3secunde.

                      Deci se poate scoate pe acolo pe ~ 122CP .... (iar Superb e luuuungaaa )
                      Mazda 2 SkyActiv-G 90
                      ex: Skoda Octavia 2 FL 1.8 TSI

                      Comment


                      • Originally posted by Octavian View Post
                        Alte benzinare la ~100 cp si ~1250 kg scot dupa carte ~11-12 sec 0-100, asta la 120 cp si 1,5 tone scoate 10,3 secunde.
                        O mai fost discutia asta in trecut cu 407 benzinar.

                        Poate reusiti sa faceti o proba 407 benzinar 1.8 vs 1.6 6V Logan, pun la bataie o legatura de bere ca pana la 120-130/h matura pe jos Loganu cu 407.
                        Pai si care-i marea nedumerire? Alte benzinare de 100 cp si 1250 kg au 11-12 sec, sa zicem. Peugeot-ul are cu 150 kg in plus, dar si cu 25 cp in plus, e normal sa aiba o secunda, o secunda si ceva mai putin fata de un benzinar cu 150 kg mai usor dar cu 25 cp in minus. 25 cai sunt 25 cai.

                        Cat despre maturat pe jos... eu inteleg sa-i dea minim un camion. Iar o masina declarata de producator cu 10.2 sec pana in 100 km/h(Loganu') n-are cum sa mature cu o alta masina de 10.3 sec(Peugeot) decat daca Peugeot-ul merge in 3 pistoane. Iar dupa 100 km/h cu toata greutatea Peugeot-ului caii aia 20 in plus isi fac bine de tot simtita prezenta.
                        Mai stiu eu cativa cu Logane 1.6 16v stock care ziceau ca fac Passatu' de 131 cp respectiv 140 cp, pe premiza "ce daca are cai mai multi, e greu" si n-au plecat prea bucurosi .
                        Last edited by Nepotu123; 10 January 2013, 01:32.

                        Comment


                        • nici o sansa logan. castiga pejou sigur. e vorba si de cuplu pana ajungi la caii aia si de benzina vs diesel.

                          85 cai diese(dci logan)l vs 85 cai benzina (1,6mpi) a incercat cineva ?
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • da, bate benzina

                            Comment


                            • Dci 85 vs 1.4 preferance cu soft ~ egalitate pe 400 m ( sunt egale ca performante depinde de soferi)
                              sigpic
                              Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                              http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                              Comment


                              • Originally posted by Nepotu123 View Post
                                Pai si care-i marea nedumerire? Alte benzinare de 100 cp si 1250 kg au 11-12 sec, sa zicem. Peugeot-ul are cu 150 kg in plus, dar si cu 25 cp in plus, e normal sa aiba o secunda,..........................
                                Vezi ca 407-le discutat avea in talon 1500+ kg.
                                Vorbim de peste 250 kg in plus.

                                Originally posted by lau911 View Post
                                Dci 85 vs 1.4 preferance cu soft ~ egalitate pe 400 m ( sunt egale ca performante depinde de soferi)
                                Eu am facut cu trei dci-uri 85 cp, doua stock si unu resoftat, alea stock pana la 130-140/h au stat in spatele meu, ala resoftat m-am mancat inca de la plecare (nu prea plec bine din loc )) )

                                Poate conteaza si mapa, inainte de schimbare aveam demaraj (cel putin asa simteam) ceva mai nervos, cu urcare buna pana in 6000 rpm pe II si III, cu cel de acum trage oleaca mai bine ca un 1.4 stock, dar dupa 5500 nu mai trage ca inainte, posibil sa pierd aici.
                                Last edited by Octavian; 10 January 2013, 21:12. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google