liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by iulica097 View Post
    ............ tineti cont ca e laureate si ca are 1350kg . ..........................
    Daca ar avea atat probabil ca ai scoate 0-100/h in vreo 13 sec.

    Nici Dusteru benzinar (4x2) nu are 1350 kg.

    Comment


    • Atat are ca scrie in talon omule

      Comment


      • al meu, diesel laureate are in talon 1250 kg. nu cred ca are benzinarul mai mult.

        Comment


        • Originally posted by Cezar View Post
          De la 90 la 126 e cale lunga
          Mai ales pentru un aspirator.
          daca pui la socotela 5cp filtru, 5 cp toba 4 cp eleron si 2cp/bradut ies caii aia la socoteala.
          sigpic

          Comment


          • E cale lunga doar daca sunt modificari calumea pe la motor ca asa ......vise taica )
            Din remapare scoti un maxim 10 cai frumosi (depinde de motor), din filtru sport nu prea scoti mai nimic decat ca motorul respira mai bine, dintr-o toba sport nu se castiga absolut nimic doar daca ai tot traseul facut calumea sa zicem un castig de aproximativ 1-2 CP max
            Deci cu toate modificarile astea se ajunge undeva la 101-102 dalmatieni
            Last edited by Christnacht; 26 March 2013, 09:51.
            Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

            Comment


            • zici tu ca scoti asa mult...

              Comment


              • Am scris un maxim La 90 CP scoti un 7-8 caluti din remapare, din traseu un calut frumos. In total ajungi acolo la un 100 chinuiti )
                Last edited by Christnacht; 26 March 2013, 10:11.
                Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  al meu, diesel laureate are in talon 1250 kg. nu cred ca are benzinarul mai mult.
                  Ba esti nebun, asa de greu ? Laureate 1.6 are in talon 1025 kg ...
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • adica 87 cp rotunjiti la 90 cp

                    Comment


                    • Da, ai dreptate uitasem ca practic nu are 90 in cap....
                      Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                      Comment


                      • Se vorbea de motorul de 1.8 al golfului, pe care-l resoftezi schimband epromul. Cel putin asa imi amintesc eu.
                        In fine, cale lunga de 1.8 la "126". Bine ca n-a spus 126.34

                        Comment


                        • Foarte multi experti in tuning , specializati pe 1.8'ul dp golf . Golful respectiv are urmatoarele modificari : evacuare completa sport (serpi si teava pana in finala), soft , filtru sport , injectoare nu stiu de care , axa cu came de competitie si inca ceva marit dar nu mai retin .

                          Nu inteleg de ce va mirati , 1.8'ul respectiv este mai potent ca orice 1.4 ...mai sunt si oameni pasionati cu adevarat si dispusi sa bage bani pentru a scoate ceva dintr-un 1.8 aspirat ...

                          Cand mai mergem la aqua am sa filmez
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by 827sam View Post
                            Ba esti nebun, asa de greu ? Laureate 1.6 are in talon 1025 kg ...
                            imi cer scuze. in talon are 1175 kg, dar a mai fost discutia si spunea cineva ca are exact 1250, si cred ca aia mi-a ramas in minte. n-am mai verificat.
                            pentru liniute cred ca e o diferenta semnificativa.
                            multi spuneau ca de fapt masinile au mai mult decat apare in talon.

                            Comment


                            • Imi cer scuze, nu am fost atent. Imi asum greseala
                              Asta e, m-am bagat ca musca ....
                              Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                              Comment


                              • Originally posted by ibogdannn View Post
                                Foarte multi experti in tuning , specializati pe 1.8'ul dp golf . Golful respectiv are urmatoarele modificari : evacuare completa sport (serpi si teava pana in finala), soft , filtru sport , injectoare nu stiu de care , axa cu came de competitie si inca ceva marit dar nu mai retin .

                                Nu inteleg de ce va mirati , 1.8'ul respectiv este mai potent ca orice 1.4 ...mai sunt si oameni pasionati cu adevarat si dispusi sa bage bani pentru a scoate ceva dintr-un 1.8 aspirat ...

                                Cand mai mergem la aqua am sa filmez
                                Legile "tuningului" raman aceleasi, indiferent de marca. Ba chiar la un cavou plutitor, cum e Golful 3, se mai modifica regulile in defavoarea lui, data fiind varsta si posibila uzura.
                                La 126 de cai, trebuia sa zboare pe langa orice masina de 80.
                                Diferenta intre un logan 16v stock si un 1.4 resoftat este imensa, dar intre o masina de "126" de cai si un 1.4.
                                Evident ca este diferenta intre ele, insa departe de a avea 126 de cai.
                                Totusi, de unde a scos 126?

                                Ca fapt divers, ca sa poti rescrie softul la panarama aia, trebuie schimbat epromul, pt ca nu are memorie flash. Rescrierea costa cat toata masina!
                                M-as mira sa dea cineva ce si-a luat masina de 600 euro, 600-700 euro pe o resoftare ordinara.
                                Axa cu came de competitie? Ce-i aia?
                                Injectoare cu debit marit? Care se potrivesc pe golf? Ca din ce stiu eu, la junghiul asta nu prea merge schimbat asa de usor. Posibil totusi sa ma insel.
                                "inca ceva marit". Te-a mintit posesorul cavoului urlator iar dumneata ai pus botul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google