liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • El nu se da si nici nu anunta. Nu e racer. Ii e frica sa ia bataie.

    Comment


    • Ti-a dat 2-0 Golful ala pe care l-am batut eu cu masina ta?
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • Si eu abia astept sa iau bataie.
        sigpic

        Comment


        • Haideti ma cu rezultatele)).
          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

          Comment


          • eu primu

            Logan 1.6 16v VS bmw pisica 1.8 2-0 ... 2 masini i-am dat
            Logan 1.6 16v VS Golf 5 1.9TDI 105cp 2-0... (cu start din mers, sta cu botu pe la aripa mea din spate .... si cu start de pe loc ii dau 1 masina si umpic )
            Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

            Comment


            • Aseara pe faleza vroiam la o trecere de pietoni cu bumperi de viteza, am dat sa trec prin dreapta pe langa unul cu Opel Zafira. Scria 1,7 pe el. Probabil motorul de 120 hp. Am plecat in acelasi timp iar eu i-am dat tare ca sa trec in fata lui fara sa stiu ca el nu vrea sa ma lase. M-am dus cu a 3a pana in 120km/h si aveam cam jumate de masina in fata lui, insa nu ma puteam baga. Abia la a 4a si vreo 150 am trecut in fata lui. Se facuse distanta de o masina intre mine si el. Destul de potent Loganul. O fi E5 puturos pana pe la 2500 rpm, insa in turatii mari trage foarte bine. Nu stiu daca se poate numi liniuta insa eu m-am simtit excelent....

              Comment


              • Originally posted by Dany_DNY View Post
                eu primu

                Logan 1.6 16v VS bmw pisica 1.8 2-0 ... 2 masini i-am dat
                Logan 1.6 16v VS Golf 5 1.9TDI 105cp 2-0... (cu start din mers, sta cu botu pe la aripa mea din spate .... si cu start de pe loc ii dau 1 masina si umpic )
                si eu care vroiam sa`ti dau un mondeo de 155cp, dar abia bati un amarat de 105cp. mai ai de tiganit.

                Comment


                • Originally posted by Archangel80 View Post
                  Aseara pe faleza vroiam la o trecere de pietoni cu bumperi de viteza, am dat sa trec prin dreapta pe langa unul cu Opel Zafira. Scria 1,7 pe el. Probabil motorul de 120 hp. Am plecat in acelasi timp iar eu i-am dat tare ca sa trec in fata lui fara sa stiu ca el nu vrea sa ma lase. M-am dus cu a 3a pana in 120km/h si aveam cam jumate de masina in fata lui, insa nu ma puteam baga. Abia la a 4a si vreo 150 am trecut in fata lui. Se facuse distanta de o masina intre mine si el. Destul de potent Loganul. O fi E5 puturos pana pe la 2500 rpm, insa in turatii mari trage foarte bine. Nu stiu daca se poate numi liniuta insa eu m-am simtit excelent....
                  Trage bine, dar se confirma oarecum (daca zici ca i-ai dat bine) ca e mai lent decat 1.6 16V E4, in mod normal trebuia sa-l dovedesti fara drept de apel pana in ~120/h, Zafira nu e un exemplu deosebit de demaraj, chiar si ala de 120+ cp, are 1400-1500 kg.

                  Comment


                  • Originally posted by Dany_DNY View Post
                    eu primu

                    Logan 1.6 16v VS bmw pisica 1.8 2-0 ... 2 masini i-am dat
                    Logan 1.6 16v VS Golf 5 1.9TDI 105cp 2-0... (cu start din mers, sta cu botu pe la aripa mea din spate .... si cu start de pe loc ii dau 1 masina si umpic )
                    Eu bateam 1.9 TDI asa la misto cand nu aveam ce face.

                    1 masina ?...cam slab

                    Comment


                    • Originally posted by Octavian View Post
                      Trage bine, dar se confirma oarecum (daca zici ca i-ai dat bine) ca e mai lent decat 1.6 16V E4, in mod normal trebuia sa-l dovedesti fara drept de apel pana in ~120/h, Zafira nu e un exemplu deosebit de demaraj, chiar si ala de 120+ cp, are 1400-1500 kg.
                      Nu i-am dat gandidu-ma ca ma intrec cu ala. Am dat asa un pic mai usor crezand ca ala nu accelereaza asa tare, eu vroiam sa trec in fata lui. Incepusem mai usor intelegi. Abia cand am vazut ca am 80 km/h si ala era tot in stanga mea i-am dat mai tare. Deci tr1, tr2 si tr3 m-am dus cat de cat normal pana in 80. Nu am plecat din prima cu scartait de roti. In fine, ca idee "cursa" a inceput cam de la 80 km/h cu tr 3..., cel putin asa am realizat eu, posibil celalat sa fi inceput de la tr 1....
                      Last edited by Archangel80; 1 June 2013, 11:22.

                      Comment


                      • Am inteles.
                        Io la manevre d-astea nu stau pe ganduri, indiferent ca ala ii da talpa sau nu, ii dau instant talpa sa ma incadrez pe banda dorita, fara sa obstructionez.
                        Se intampla cateodata ca ala la urmatoru semafor sa se puna in drept cu mine sa-mi arate ce masina are el, daca stiu/simt ca-l pot dovedi imi pun mintea cu el si fur startu (stiu cam toate semafoarele cum se fac verde, foarte important), daca nu, plec in rand cu toata lumea si apoi il iau prin invaluire, nici nu stie de unde vine uraganu

                        Comment


                        • Sa scrie soferi

                          LOGAN rosu -1.6 16v K4m - admisie dibilas -evacuare 4-2-1 + soft Logan NEGRU /verde -2.0 16v F5r Cu ecu de LOGAN 1.6 si traseu evacuare de logan
                          sigpic
                          Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                          http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                          Comment


                          • doar atat ??

                            Comment


                            • Originally posted by lau911 View Post
                              Si ceilalti doi din fata de care nu v-ati putut apropia ce erau?

                              Comment


                              • pai la alea se referea. loganul rosu din stanga 16v cu admisie dbilas + evacuare si cel din dreapta 2.0

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google