liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • probabil nici tu nu stii sa ii dai in mufarina, fara suparare. dar eu dupa 6 ani de permis, tot nu stiu sa o calc de pe loc, asa cum trebuie. nu toti ne-am nascut soferi de liniute, curse, raliu,etc.
    sigpic

    Comment


    • daca pleci cu 1.4 la 2800rpm, ai toate sansele sa dea in nas pt scurt timp...
      incearca un 3200-3300 si o tii din ambreiaj daca rupe aderenta brutal (n-as crede, dar na, se poate intampla). si de schimbat, la 6000rpm musai, inainte sa intre motorul in limitare. fa cateva exercitii cu plecare peste 3000rpm cat sa nu fluieri excesiv rotiile si obisnuieste-te sa schimbi foarte rapid vitezele, mai ales la limita decuplarii injectiei. daca apuca sa faca de 2 ori "du-du-dudu", ai pierdut sprintul. totul trebuie facut la limita, cat mai repede. grija la schimbarea din 2 in 3, aia e cel mai usor de ratat
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Am inteles, stiu ca nu sunt sofer, a fost prima oara cand m-am dat la o linie, o sa incerc la 3200-3300 si sa schimb la 6000, si sa merg cu ea mai tare decat de obicei sa o desfund eu stiu. Nici aluia cu cielo nu-i vine sa creada ca m-a facut.
        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

        Comment


        • lasa ca iti iei tu revansa. mai exerseaza, daca nu iti este mila de masinuta. oricum ea nu pateste nimic.
          sigpic

          Comment


          • Pai stai putin ... tu crezi ca poti sa faci Cielo cu un Logan 1.4 8v ? .. Un Cielo in stare buna iti da fum ori de cate ori te'ai da tu cu el ... ( e ciudat totusi ca te'a facut cu 2 persoane in masina )

            Argumente:
            - tu ai 75 cp ( din cate am inteles ... nici aia nu sunt toti ), Cielo are ~77cp
            - tu ai 1.4 , el are 1. 5 ( capacitate mai mare )
            - e putin mai usor ca Logan'ul...

            Comment


            • Teoretic Cielo face sprintul de pana la 100 km/h, in 12.8 sec.
              Are greutate de 1080 kg, cum bine a spus Razzvan.
              Verifica filtru de aer, starea rotilor ( presiune in pneuri etc).

              Comment


              • Nici Cielo nu are aia 77 Cp la roata si daca masina o fi coapta atunci or stii oamenii aia ce stiu...ma gandesc daca nu cumva o fi fost vre-un Cielo Executive :P
                Last edited by darksid3; 28 April 2009, 11:49.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • te-as sfatui ca la treapta 1 sa te duci maxim pana la 4000 asta cand nu dai linie ...in rest la linie 5500
                  la 4500de ture ai 40km/h la fel si la5500 deci nu vad rostul la treapta 1 cand te duci normal sa-i dai 5500 , la linie da,pe treapta 1 prea mult fortezi
                  in rest sa nu scada sub 4000 ... si du-te pe autostrada dar vezi sa nu ai viteza prea mare ..treptele 3-4 ajung peste cap vezi si de radare
                  Last edited by Cezar; 28 April 2009, 12:22. Reason: Automerged Doublepost
                  Its just a car ...

                  Comment


                  • Inainte de a alerga masina, verifica:
                    1. filtru aer.
                    2. starea rotilor, de la presiune in pneuri la sistemul de franare ( poate ai schimbat de curand placutele frana si nu ai aerisit )

                    Comment


                    • Am venit acasa, a 1-a o tineam pana la 4500, in rest a 2-a pana la 6000 si a 3-a. O sa ii fac si presiunea in roti si ma voi uita la filtrul de aer sa vad cat e de curat, revizia o am peste 2000 de km (filtru aer, ulei, ulei, placute de frana), cert este ca tot nu vrea poate se obisnuieste in timp. Voi face tot posibilul zilele astea vineri-sambata-duminica sa ies cu ea pe autostrada sa merg cam cu 140 km/h dar sa nu o dau pe a 5-a, mai multi mi-au spus sa o tin cateva zeci de km. turata si apoi poate isi mai revine caci atunci cand au auzit ca a mea nu a vazut mai mult de 3000 rpm 197.000 km a cam dat de banuit. Sa nu ma intelegeti gresit, 1.4 nu este un motor performant insa nu stiu de ce nu trage asa cum mi-as dori. Am plecat iar la o escapada cu treaba prin oras, o sa merg numai in forja nu o iert si ma voi uita la pneuri daca sunt lasate si la filtrul ala de aer cum este. Multumesc mult pentru sfaturi. Legat de Cielo ala, masina aia iese odata la 3 saptamani pe sosele, cauciucurile sunt muci, suspensia e barca (pe cuvant, are cineva 1310 si a spus ca e mai barca decat a lui), probleme la injectie si tot m-a facut.
                      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                      Comment


                      • Presiunea in anvelope nu e bine s-o faci vizual pentru ca sunt radiale si e greu de stabilit. Deci fa-o la o vulcanizare...cat despre forja, ai grija cum mergi in oras sa nu dai de alte belele
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Am revenit, tot forja tot chestii dintr-astea. darksid3 sa stii ca eu ii dau numai in linie dreapta si unde am vizibilitate buna, nu ma avant asa tare pentru ca stiu ce frane deosebite are Loganul cu discuri pline. Pana la urma voi incerca sa merg pe autostrada zilele astea, o sa plec sa-mi fac presiunea la roti si mai intreb o chestie. Ce benzina sa ii bag? Exista si aditivata? Daca da de unde, si vreau buna nu ieftina. Multumesc.
                          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                          Comment


                          • Toate benzinele sunt aditivate.
                            Poti incerca carrera 100.

                            Comment


                            • alexspeed, mai ai gpl ? daca da, tu ai folosit gpl la liniute?

                              ps: fa un test de la 0-100 , sa vezi daca scoti peste 13
                              Last edited by Tudor; 28 April 2009, 19:44.
                              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                              Comment


                              • Razzvan: nu cred ca i da fum chair asa cum zici tu... depinde si cum ai mers, mergi cu masina.....si mie logan 1.4 imi ofera multa incredere fata de motoarele astea de 1.5, 1.4 , 1.3 16v.....si mai ales ca zicea alex ca cielo ala era darmat...
                                Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google