liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cezar View Post
    Nici de 1.4 mpi, nu poate trece
    Toata smecheria e ca 1.4 sa nu piarda pana la 100 km/h, daca pana acolo a reusit printr-o minune(ceea ce nu se intampla )) ) sa ia 1-2 metri in fata, poate mentine pana pe la ~150/h avantajul (oricum treci de 400 metri ).

    Comment


    • Nu vreau sa ridic in slavi 1.6 MPI resoftat ,cum probabil cred unii usor frustrati (pentru care motorizarea "1.4 multipoint " reprtezinta maximul de CP incercati) dar eu am experimentat (avand si posibilitatea) diferenta intre un 1.6 resoftat si 1.6 16v STOCK (model LAUREAT PH2 full option) si o spun DIN EXPERIENTA PRACTICA anume ca 1.6 16v stock la o liniuta in conditiile aratate NU RAMANE SEMNIFICATIV (ca si distanta) in urma lui 1.6 MPI DAR NICI NU O IA innaintea acestuia cum afirma unii. Personal prefer 16v-ul dar nu suport cand vad unii ca discrediteaza 1.6 MPI facand abstractie de adevarul experientei practice (vb probabil din auzite sau din teorie)

      Comment


      • Adevarul ca un 1.6 remapat se comporta chiar bine.
        Duelurile cu un 1.6 16 V stock sunt chiar echilibrate.

        Comment


        • vorba lunga saracia omului

          cel mai bine sa incercam practic; recunosc ca nu m-am dat cu 1.6 cu soft, si chiar sunt curios.
          haide sa incercam zilele urmatoare sa ne gasim si sa mergem undeva sa facem treaba .

          edit; si nu am zis nicaieri ca nu e adevarat ce zice el.pana la urma e normal sa fie apropiate mai ales ca din cate stiu 1.6 8v e mai usor cu vreo 100 de kg din fabrica. doar am zis ca nu e relevant sa te iei cu nu stiu care in trafic si dupa aia sa vii pe forum sa zici ca l-ai facut. ca asa si eu m-am intrecut cu un leon fr 2.0tdi de 170cp, pe magheru si eram bot in bot. Ce conteaza ca aia erau 5 in masina, ce conteaza ca ala probabil era la 50 in a4a si eu la 50 eram in a 2a?!
          asadar tot ce am vrut sa zic e ca sunt egale cu 0 intrecerile astea prin trafic. nu tata, cel mai bine te dai de pe loc cu omu asa intr-un cadru mai "organizat".. atunci se vede adevarul !!


          te bagi cypi?!
          Last edited by bossake; 1 August 2009, 00:51. Reason: edit
          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

          Comment


          • Originally posted by GGI78 View Post
            MCD-ule mai omoara din cai aia frate... chiar asa, si Peugeot 307 1,6 16v sa nu-ti stea in fata
            Ii dau si eu un peugeot 1,6 diesel sa faca cu el daca are placerea... ultima oara cand am hotarat nu a reusit sa ajunga... poate pana la urma ajunge...
            sigpic

            Comment


            • In seara asta dupa 21 pe kiss

              Comment


              • Originally posted by cypi View Post
                ................................................an ume ca 1.6 16v stock la o liniuta in conditiile aratate NU RAMANE SEMNIFICATIV (ca si distanta) in urma lui 1.6 MPI DAR NICI NU O IA innaintea acestuia cum afirma unii. Personal prefer 16v-ul dar nu suport cand vad unii ca discrediteaza 1.6 MPI facand abstractie de adevarul experientei practice (vb probabil din auzite sau din teorie)
                Nu ramane dar nici nu o ia, cam asta e adevarul la toate liniutele care le-am vazut 1.6 mpi remapat cu 1.6 16V.

                Eu tot din experienta spun ca avantajul clar luat la plecare de 1.6 mpi fata de 1.4 e pana la ~100/h dupa care nu se mai intampla nimic, ramane aceeasi distanta pana la capat (chiar pana pe la 150).
                Cine discrediteaza mirificul 1.6 mpi?

                Comment


                • ar fi cazul sa veniti si cu dovezi....
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Originally posted by Octavian___30 View Post
                    Nu ramane dar nici nu o ia, cam asta e adevarul la toate liniutele care le-am vazut 1.6 mpi remapat cu 1.6 16V.

                    Eu tot din experienta spun ca avantajul clar luat la plecare de 1.6 mpi fata de 1.4 e pana la ~100/h dupa care nu se mai intampla nimic, ramane aceeasi distanta pana la capat (chiar pana pe la 150).
                    Cine discrediteaza mirificul 1.6 mpi?
                    Tavi, cum poti sa afirmi asa ceva? :-) pana la 100KM/h are avantaj si apoi gata?
                    Inseamna ca tu nu ai facut testul cu unul care chiar ii da la 1.6MPI... Adica pe parcurs diferenta se pierde asa ... misterios la 1.6MPI ? :-) cred ca in cazul de fata 1.4MPI e mirific :P

                    1.6 remapat se tine pana in tr3 de 1.6 16v iar apoi ... bye bye :-) Cel putin la drum intins de la 120KM/h il vezi cum vine peste tine si se duce si ajungi sa nu-l mai vezi la un moment dat. (asta testata personal, schimbat in 6000rpm pe 2-4; ma rog pe a 5-a n-a mai avut rost ca deja era departe)
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • daca nu era departe ii dadeai 6000 si in a 5 a )))))))))))))))))))))

                      Comment


                      • sigur posibil doar pe cric.

                        Ziceam ca nu am mai insistat prea mult pe a 5-a ca oricum n-avea rost, prea mult nu mai duceam si 16v-u` era dus deja.

                        S.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Eu n-am spus ca se pierde diferenta, doar ca ce castiga pana la 100/h asa ramane pana pe la 150 si e cat se poate de adevarat, dupa 100 nu mai ia avans 1.6 (pana pe la 140-150 cum am spus).

                          Comment


                          • Scuze nu m-am exprimat bine. La diferenta de putere ma refeream.

                            S.
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • @bossake: Eu cu 1.4 al meu bat cam orice 1.6 resoftat si + altceva (nu conteaza), in schimb cu 16v nu m-am dat, dar te invit eu intr-o seara oarecare la KIsselef in parcare unde a fost patinuaru asta iarna,si, o sa iti masori masina ta 16v cu 1.4 MPI....daca esti de acord dami un PM si lasa numarul de telefon
                              @cat despre 1.6 remapat la fel aceeeasi chestie nu ma intereseaza ce aveti la masina peste remapare PM nr de tel si se rezolva....
                              @ Multumesc nu am zis nimic cu suparare ...Bafta si aveti grija de calutii vostrii.

                              @bossake: Eu cu 1.4 al meu bat cam orice 1.6 resoftat si + altceva (nu conteaza), in schimb cu 16v nu m-am dat, dar te invit eu intr-o seara oarecare la KIsselef in parcare unde a fost patinuaru asta iarna,si, o sa iti masori masina ta 16v cu 1.4 MPI....daca esti de acord dami un PM si lasa numarul de telefon
                              @cat despre 1.6 remapat la fel aceeeasi chestie nu ma intereseaza ce aveti la masina peste remapare PM nr de tel si se rezolva....
                              @ Multumesc nu am zis nimic cu suparare ...Bafta si aveti grija de calutii vostrii.
                              Last edited by MCD; 2 August 2009, 04:38. Reason: Automerged Doublepost
                              Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                              Comment


                              • pai daca ai turbo pe masina...cred si eu ca faci orice 1.6...
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google