Ce este mai important de imbunatatit la un Logan ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by stolniceanulucian View Post
    Nu e rentabil deloc: dau 60 de RON pe an intretinere si castig doar 1000 de RON )
    da, tin sa-l sustin pe colegu'. nu e rentabil sa pui gpl, pentru ca atunci va creste cererea si se stie ca in romania orice produs care se cere mai mult se va scumpi mai mult (se cheama capitalism original - e un nou concept care va revolutiona economia mondiala, l-au furat si rusii de la romani -vezi pretul gazelor naturale si al graului). plus ca am auzit ca sparge si motoru' gazu asta (doamne sper sa nu mi se intample tocmai mie - ar insemna ca-mi atrag singur o karma negativa). la revedere si sa moara gadafi!
    Last edited by mcornel; 9 March 2011, 22:26.

    Comment


    • corect, mitosu, nu trebuie gpl. mai bine dai dublu pe benzina, dar consumi cu 10-12% mai putin decat gaz...plus ca-ntr-adevar, la bestiala putere de 85 de motani incaltati, e pacat sa pui gpl, pierzi 1-2cp si iti dai seama ce lenesa va fi racheta dupa aia. is de-a dreptul idioti astia de la subaru, care pun pe v6 de 3 litrii, porsche sau bmw. auzi, da' nu cumva nemtii astia or inventat motoarele si noi roamnii am inventat...a...uhhh...a...ce? a, da, carcoteala.... oare or fi acri rau strugurii?
      revenind la topic, parerea mea, 3 lucruri care ar putea fi imbunatatite la logan: siguranta pasagerilor (ranforsari, centuri cu pretensionare, esp optional, suspensie spate independenta. fara discuri, chiar nu vreau discuri pe spate), apoi o directie mai "rabdatoare" (ph2 si sandero se stiu ca au caseta de directie destul de controversata, adica mult mai multe inlocuiri in garantie decat la ph1), o aerodinamica ceva mai buna, daca tot vorbim de consumuri reduse, acceleratii si viteze, desi in ultima vreme observ ca nu mai avem drumuri pt asa ceva, asa ca la egalitate, pe ultimul loc, niste plasticuri mai calumea si/sau niste finisari cu ceva mai mare atentie la detalii gen imbinari...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • am inteles ca cele de fabrica sunt diferite de cele puse in ateliere la coltul strazi..
        Difera ceva la motor ma refer la chiuloasa sau alta componenta? Oricum am observat ca parerile sunt impartite.

        Comment


        • unii zic ca s-ar schimba chiulasa la o firma in curtea fabricii, desi nu vad logica sa asamblezi un motor cu un set de piese, ca apoi sa-l dezasamblezi...oricum, daca discutia va degenera in a pune sau nu gpl, va rog sa ne mutam pe topciul de gpl. hai sa ne limitam aici doar la top3 imbunatatiri ce le vedeti voi realizabile fara un impact major in pretul masinii, dar cu impact in politica de vanzari.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • nebuneilor ,daca vreti sa imbunatatiti un logan puneti diferenta de bani pt. imbunatatire si schimbatil cu alt tip de masina,loganul atata e, atata poate,decat sa-l strici cu fel de fel de ,,,kituri,,,inutile mai bine iei altceva. credeti ca inginerii aia au facut masina dupa ureche,, atata e,,exista niste standarde ,,daca vrei avion ,,ia-ti avion,De firma, ati vazut vreo emblema ANTONOV sub care sa scrie BY AIRBUS ,asa-i si cu loganul BY RENAULT,succese

            Comment


            • @chiteslv: postul tau nu aduce nimic in plus la discutie.Practic,ai desfiintat orice fel de tuning de pe lumea asta Adica o industrie de milioane...hm?
              Topul meu:
              - un motor mai performant
              - siguranta marita
              - mai multe dotari,inclusiv la capitolul confort.
              Astea ar fi binevenite din partea constructorului...eu am facut cate ceva de capul meu.
              Last edited by sanderizer; 12 August 2011, 17:49.

              Comment


              • pai in ordine ar fi 1 suspensie sport
                2 kit xenon
                3toba sport
                4 folie pe geamuri sau ionizare
                MY CLA

                Comment


                • xenoane "dalea" de fac dezlipire de retina cand imi vii noaptea din fata ?

                  din punctul meu de vedere xenonul in far stock este o crima. le as lua carnetul 10 ani si amenzi de 100 ori cat un set de xenon.
                  si nici ala cu lupa nu e prea breaz dar hai sa zicem ca se accepta

                  Comment


                  • ala cu lupa nu deranjeaza mai mult decat cele OEM.

                    suspensie sport, lupe cu xenon, bord "colorat", muzica ..

                    Comment


                    • si totusi cred ca un Night Breaker sau Night Racer Plus ( moto ) fac treaba mai buna decat un xenon. nu stiu cat de legale sunt becurile moto puse pe logan dar cu siguranta se vad way better fata de xenon

                      ai mers vreo data pe ninsoare abundenta zapada din abundenta stanga dreapta si pe jos cu xenoane ? eu unul nu vad nimic. mai dai si faza lunga ai orbit

                      Comment


                      • pentru acele momente s-au inventat proiectoarele.

                        Comment


                        • ca sa dispara efectul de orbire al xenonului trebuie sa stingi farurile. poti sa mergi numai cu proiectoarele ?

                          Comment


                          • Originally posted by alessandro View Post
                            ai mers vreo data pe ninsoare abundenta zapada din abundenta stanga dreapta si pe jos cu xenoane ? eu unul nu vad nimic. mai dai si faza lunga ai orbit
                            Originally posted by alessandro View Post
                            ca sa dispara efectul de orbire al xenonului trebuie sa stingi farurile. poti sa mergi numai cu proiectoarele ?
                            Eu unul am prins o ninsoare super super abundenta anul trecut cand veneam de la Glina pe Cheiul Dambovitei spre Bucuresti.
                            Erau fulgii asa de mari si de desi incat pe faza scurta nu vedeam mai nimic in fata ,iar cu faza lunga eram absolut ca in fata unui MARE PERETE ALB,adica vizibilitate zero.
                            Apoi am stins farurile si am lasat doar proiectoarele si vizibilitatea a crescut foarte mult.
                            Mai exact si sa zic asa:
                            ---Cu faza scurta vedeam vreo 25 de metri in fata
                            ---Cu faza lunga vedeam cam 7/8 metri si nu exagerez deloc
                            ---Doar cu proiectoarele aprinse vedeam la vreo 50 de metri in fata,,sau chiar mai bine.

                            Deci cand mai dam de astfel de situatii e cel mai bine sa aprindem DOAR PROIECTOARELE si nimic altceva,,iar daca credeti ca ,cu faza scurta si proiectoare aprinse vedeti mai bine...VA INSELATI!!!

                            Atunci cel mai bine ( de imbunatatit ) la logan este sa ai un sistem de lumini si proiectoare foarte bun si foarte bine reglat incat sa ai vizibilitate maxima si sa nu deranjeze ceilalti soferi.Restul e Can Can.

                            Comment


                            • xenon in proiectoare galben, este cel mai bun! dar proiectoarele se folosesc NUMAI in condiii din-astea extreme cand farurile mai rau orbesc decat te ajuta. in orice alta situatie deranjeaza alti participanti la trafic.

                              Comment


                              • Confirm si eu ca daca te afli intr-o situatie cand ninge foarte tare, cu fulgi foarte mari, numai pe proiectoare, vizibilitatea creste de neasteptat.

                                As vrea sa-mi pun xenon pe proiectoare, dar numai daca as stii ca intradevar s-ar putea vedea mai bine in astfel de conditii.
                                Cele galbene sunt cu mult mai bune sau oricum lumina proictata de la nivelul proiectoarelor indiferent de culoare face tot farmecul?
                                Last edited by soboBN; 27 November 2011, 13:39.
                                Cumpar volan de Duster

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google