Manevrabilitate Logan Versus Alte Masini.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Adi16v View Post
    ..........................Loganul chiar si stock e destul de manevrabil depinde mult si de cine e la volan...
    Asa si Trabantu e destul de manevrabil nu? Depinde cine e la volan...
    Hai sa vorbim la general, comparatiii cu alte masini/utilaje care le-am condus fiecare.
    Eu am spus, dupa masinile conduse, Loganu mi se pare printre cele mai slab manevrabile utilaje. Iesi/parchezi greu, in spate habar n-ai cat poti sa dai, botu nu-l vezi, vireaza putin, centru de greutate sus il face sa fuga de pe traiectorie.. Spre exemplu pe viraje stranse, o Fabia1 il face muci.
    Dar la general e decent, nimic mai mult. Dar oricum conteaza cine e la volan ))

    De ce sa incercam noi sa-l facem minunat de manevrabil daca nu este?

    Comment


    • Nu poti generaliza, trebuie sa consideri fiecare caz. Manevrabilitatea la manevre cu viteza mica (parcari, intoarceri) este cel putin similara cu alte masini din clasa lui. Problema este vizibilitatea in jurul masinii (nu vezi unde se termina masina in spate, de exemplu - am rezolvat-o cu senzori de parcare). Manevrabilitatea pe teren accidentat si in conditii de noroi, zapada, e mai buna decat a altor masini din clasa lui (garda inalta, cursa lunga suspensii). La viteza normala si mare de deplasare manevrabilitatea e mai rea decat a altor masini similare. Totusi, daca te obisnuiesti cu inclinarea masinii in curbe e mai buna decat ti se parea initial, dar nu tot nu ajunge la nivelul celorlalte.

      Deci, in concluzie, se comporta exact cum ii cere conceptul proiectantului.
      Last edited by Wotan; 8 January 2011, 12:27.

      Comment


      • In fond sunt doua chestii mari si late: unghiul de cabraj mic si garda la sol prea mare. Cat naiba mergem pe coclauri cu ea?
        E chiar ciudat cand esti la semafor langa un golf sau Astra si vezi la ce nivel e botul tau fata de ei.
        Loganu e construit pe verticala, nu pe orizontala. Totul trebuie sa fie sus: garda, scaunu, volanu (te agati dupa el)...parca esti cocotat pe o movila de pamant.

        Comment


        • Si eu consider Loganu' o masina destul de manevrabila pentru compromisul facut intre garda mare la sol pt. hartoapele din Ro si stabilitate. Dar deh noi vrem sa ne ducem si la padure la gratar cu ea s-o bagam pe coclauri si sa nu atinga, sa stea si lipita de asfalt pe sosea, sa coste si putin. Nici la intoarceri, manevrarea in spatii mici nu pot sa zic ca mi-a creat probleme, poate doar la aprecierea distantei in spatele masinii pot sa zic ca am avut un usor impediment dar asta se rezolva cu niste senzori de parcare. Totul tine de a-i cunoaste limitele si de a constientiza ca esti intr-o masina de familie low-cost... in rest la capitolul comportament rutier mi se pare foarte previzibila si usor de corectat odata obisnuit cu ea. Sa fac o comparatie nu vad rostul, pentru ca nu am condus masini din clasa sa, si sa vin sa zic ca nu sta pe drum ca un megane, golf, octavie, passat si alte masini mult mai scumpe(cum am auzit pe foarte multi care discutau despre Logan) mi se pare o prostie crunta.

          Comment


          • Originally posted by Octavian___32 View Post
            .......................Iesi/parchezi greu, in spate habar n-ai cat poti sa dai, botu nu-l vezi, vireaza putin,..................
            Eh na! Pai atunci cat de usor iesi/parchezi cu un A8 sau cu un seria 7? Tu vrei sa-mi spui ca dupa ce ai facut cu ea 100 k, nu stii cat poti sa dai in spate?
            Mie mi se pare chiar foarte usor de condus si de manevrat, spre deosebire de alte masini (nu ma refer neaparat la cele din clasa ei).
            Nu zic ca Logan-ul este "cea mai dintre stele", dar la manevrabilitate chiar nu am ce sa-i reprosez. La stabilitate, da... dar am "semirezolvat" problema cu niste arcuri sport.
            Pentru ce am eu nevoie de la o masina, isi face treaba onorabil in toate situatiile.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Ba da, stiu cat sa dau cu spatele (am luat doua tomberoane pana acum).

              Daca tot vorbim de clase diferite, nu stiu cum e la un A8 sau seria 7, dar stiu cum e la un seria 5 (540i) si un Mercedes W124, mai ales la cel din urma, chit ca e cat o balena, vireaza mai mult ca mirificul Logan, poti sa iesi clar mai usor dintr-o parcare vagon.
              O masina mare nu inseamna automat ca e si greu manevrabila.

              Comment


              • Eu am zgariat bara spate de 2 ori in stalpi la datul cu spatele. Efectiv nu vezi portbagajul. Dupa aceea am montat senzori.

                Masinile din gama premium au in mod traditional unghi mare de bracaj al rotilor si directie dinamica, sensibilitatea se ajusteaza functie de viteza si unghiul de bracare.
                Compara-l de exemplu cu un Opel Astra Clasic 4 usi - cerc de bracaj 11 m, Logan - cerc de bracaj 10,5 m.
                Last edited by Wotan; 8 January 2011, 18:07.

                Comment


                • Intradevar, unghiul de bracare este altul si te ajuta mai mult intr-o parcare inghesuita dar la un A6 (cazul meu), daca n-ai senzori de parcare spate, nu vezi nimic iar masina e substantial mai lunga decat Loganul. Pentru un incepator ar fi crima si pedeapsa. Intr-un ambuteiaj iar nu prea ai ce face...o masina mare ramane...mare
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Mercedes-ul, indiferent de model, de cand a aparut si pana acum, este masina care vireaza cel mai mult pe loc, comparativ cu "restul masinilor".
                    Iti spun eu cum e cu A8 si cu seria 7, nu asa de usor ca la S class, si aici ma refer strict la viraj maxim pe loc si la unghiul de bracare.
                    Si ca sa te convingi de ce zic eu aici, ia viraj maxim pe loc si fa un cerc cu Logan-ul, dupa aia cu 540i, iar apoi cu Mercedes W124. O sa vezi ca Mertz-ul o sa iasa invingator, iar pe locul doi va fi Logan-ul.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Pariu ca scot Loganu pe III ? ))
                      Cu 540i intorc pe loc ca sa zic asa, cu W124 nu pot ca n-am putere, intelegi ce vreau sa zic )))

                      Comment


                      • Da, inteleg.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • cand merem la o pisare in padure, cu prima ocazie iti arat ce-ntorci pe loc, daca nu-l "arunci" in prealabil. si-n parcari inghesuite, ma-ndoiesc ca "te tine" sa "arunci" un 540 asta insa nu inseamna ca e peste logan la manevrabilitate
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Da'pai iti dai seama ca am glumit.
                            Ref la garda la sol si pisarea in padure, pe mine doar de vreo doua ori in 3 ani m-a ajutat, atunci cand am fost in concediu pe ceva drumuri forestiere si inafara de mine si un SangYong restu trupei a ramas la pas, doua GolfuriV si un Haudi A4, cum drac sa-si beleasca ei minunatiile de nemtesti.
                            Si nici n-am dat oamenii jos din masina.

                            Comment


                            • Eu am intalnit asemenea situatii si in oras, atat pe bulevarde cat si pe strazi mai laturalnice. Sau testati drumul Arad-Oradea. Cu un Golf 4 am atins scutul pe o sosea asfaltata, langa Covasint (s-a lasat asfaltul, erau 2 canale si un damb intre ele, mai greu de vazut ca nu era groapa). Garda inalta iti da o stare de liniste sufleteasca cand circuli prin Romania...

                              Comment


                              • Ohoo la mine in oras inca n-am intalnit asa ceva... dar in alte zone am fost nevoit sa incalec niste guri de canale din alea "nesimtite" de creca depaseau la inaltime o bricheta pusa in picioare. Cu toata garda la sol de tractor a Loganului am strans din c*r. Sa nu mai vorbim de alte lucrari romanesti gen bagat apa/gaze la case si lasat strada cu transee de parca se pregateau de razboi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google