Logan 1.4 Vs Opel Astra 1.7cdti

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ridicoli sunt altii.

    Daca te duci si cumperi doua faruri de bmw 525 de-ala full cum se spune pe-aici poti cumpara un logan sh.

    Facem comparatii la capete de bara, aiurea. Sunt piese sensibil egale la pret indiferent de marca masinii, la fel ca si uleiul, ca daca vrei castrol la bmw 525 full, tot castrol poti pune si la logan, idem filtru de aer, ulei etc.

    Diferenta intervine la o fata de usa, la un BEC , la o antena radio, la o capota, la un scaun....

    Noi facem comparatii la placute de frana! Aham!

    Ia puneti mana si spargeti asa:

    - 2 faruri de LOGAN
    - 2 de Ford
    - 2 de BMW
    - 2 de Mertz!

    Cumparati-le voi de noi si vedeti cum stati!
    9! 9! 9!
    sigpic

    Comment


    • Ai dreptate. Eu am folosit exemplul lor, atata tot. Vrei sa spui ca o capota dacia, un far, o aripa, o masca au pretul jos? Sunt curios de diferente. Oare cat costa o capota de Logan si una de Astra H, ca despre ele e vorba aici!? De origine.

      Comment


      • Originally posted by Cezar View Post
        @pch: coboara din copacul Ford, ca nu vreau sa fiu marlan si sa terfelesc putin cu tine si cu Fordul tau CHEL!

        Ex: cap de bara Mercedes, unde diferenta este EVIDENTA intre tot ce inseamna ford focus si Mercedes Lemforder 126 lei.

        Iti mai dau exemple? Coboara din copacul Ford, ca momentan un prea are frunze Cand va face, sa ma anunti, ca sa ne umflam serios in pene.
        @Cezar eu zic sa cobori si tu din copacul Mercedes ca nu mai are loc nimeni sa spuna ceva ca sari tu repede 'vai ce jaf de masina ai comparativ cu Mercedes u meu'.
        O intrebare pentru tine: stai cumva la bloc? Ca daca ai Mercedes si stai in bloc comunist cred ca fac pe mine de ras...


        Piesele e normal sa fie apropiate la pret ca doar nu face TRW ul de ex linie speciala de placute pentru Logan doar ca e mai ieftin de nou.
        Pretul e influentat de alti factori cum ar fi cat de vechi e modelul pe piata(si implicit amortizarea investitiei in linia de productie, concurenta etc.
        Calitatea e cam aceeasi.
        Saab 9-5 Aero

        Comment


        • @...................

          Eu zic sa incerci mai intai sa spargi farul ala de 525 ca-s apropiate la PRET CAPETELE DE BARA!
          9! 9! 9!
          sigpic

          Comment


          • De aia exista polita casco. Dar de ce comparam 525 cu Dacia? Se poate asa ceva?

            Comment


            • Hai sa iti spun eu cum sta treaba cu focusache vs. astra din punctul meu de vedere desi sunt posesor de Focus, diesel ce-i drept.

              Confort - eu zic ca sunt cam la fel cu un mic plus in favoarea Focusului.

              Motor - Fiabile amandoua, nu de liniute si alte chestii teribiliste dar sunt ok, focusul consuma cam multicel in oras mai ales cu AC

              Siguranta si stabilitate - Nu e mare diferenta intre ele desi la capitolul asta as inclina catre Focus datorita suspensiei spate independenta care este destul de renumita si datorita faptului ca nu prea exista comportament supravirator fara ESP activat, bineinteles, carcotasii or sa aiba ceva de comentat aici.

              Piese si consumabile - nu sunt scumpe deloc, cel putin la TDCI-ul meu, dar la benzinar crede-ma ca nu o sa schimbi decat filtre ulei si placute n-as vrea sa dau preturi aici dar daca iti vei lua Focus iti pot recomanda pe cineva de la care sa iei piese ieftine si bune.

              Aspectul interior - Aici as inclina in favoarea Astrei, chiar nu-mi place deloc interiorul la Focus modelul pana in 2007.

              Aspectul exterior - Your choice.

              Ar mai fi cateva aspecte de spatiul din portbagaj, care, cel putin la focus hatch este o idee mai generos decat la astra hatch.

              Succes.

              Comment


              • Mie imi place si Astra H, si nu pentru ca are oglinda mai ieftina ca aia de Logan.
                Adevarat ca e cam rigid, dupa un drum lung dus-intors cam 700 de km, m-am dezbatut cu dalta sa cobor din scaun.

                Astra H imi place break, restul nu-s pe gustul meu ca design.

                Focusul break, cu exceptia noului model, arata ciudat.
                Attached Files
                Last edited by mr.K; 24 May 2012, 10:58.

                Comment


                • Pai nu ai spus dumneata cat costa cap de bara la bmw? Acum o dai la intors?

                  Ia mergi si sparge si stopurile spate la un logan si sparge-le si pe cele de la bemve . Sa vedem daca iti convine.
                  Du-te da foc si la scaune daca tot comparam placutele de frana!
                  9! 9! 9!
                  sigpic

                  Comment


                  • Am comparat cu E 90...adica seria 3. Asta in primul rand, in al doilea rand nu am scapari piromanice ). Vrei comfort, siguranta, platesti. Asta e clar.

                    Cat despre faruri, stopuri, antene, geamuri, oglinzi...exista polita Casco.

                    Comment


                    • Comparam si CASCO la Logan cu CASCO de BMW? Preturi de catalog?
                      Ati baut apa de ploaie azi sau ce ati patit?

                      Comment


                      • Da, dar capatul de bara nu se leaga de comfort! Nici placutele de frana! Nici uleiul! Nici filtrul de aer! Nici filtrul de ulei!

                        Nu mai compara aiurea - vrei piese bune, PLATESTI!
                        9! 9! 9!
                        sigpic

                        Comment


                        • Te rog sa citesti cu mare atentie pagina anterioara, nu eu am adus in discutie acel cap de bara. Multumesc.

                          Originally posted by mr.K View Post
                          Comparam si CASCO la Logan cu CASCO de BMW? Preturi de catalog?
                          Ati baut apa de ploaie azi sau ce ati patit?
                          Tocmai de aia nu poti compara BMW cu Dacia...au alte preturi, alt comfort, alt nivel, alt nivel de clienti.
                          Last edited by PCH; 24 May 2012, 11:02. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Ba dumneata ai spus ca piesele la logan sunt RIDICOL DE SCUMPE!

                            Nu am inteles afirmatia asta.

                            Adica eu ma LOGAN si vreau frate LEMFORDER la capete de bara si bielete!

                            Din cauza ca am LOGAN ce vrei dumneata sa mi le dea LEMFORDER la 30 de lei pt ca alea de BMW costa 155?
                            9! 9! 9!
                            sigpic

                            Comment


                            • Sunt piese de intretinere, mai bune sau mai proaste indiferent de masina. Tu vrei sa dai 5 mii pe o masina, sa dai bani pe piese de schimb la jumatate de pret decat la altele apoi sa le schimbi tot la 60 de mii ? logic ca acolo compari calitatea si pretul pentru intretinere, la confort platesti de te indoaie. Sparge un far cu xenon la ford. Pot sa zic ca ai belit-o? Lasa-l dreacu de casco, ca poate ai baut o gura de bere si ai plecat nevoit fiind sa-ti duci nevasta la doctor, te opreste politia si adio casco si rca.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Originally posted by Eu4yas View Post
                                Ba dumneata ai spus ca piesele la logan sunt RIDICOL DE SCUMPE!

                                Nu am inteles afirmatia asta.
                                Mai mediteaza asupra ei.

                                E foarte ieftin Loganul la piese si revizii...e super. 2000 de lei o distributie la meridian vest...25% din valoarea masinii. (daca tot nu vrei lemforder si vrei origine!)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google