Logan 1.2 16v Vs Chevrolet Aveo 1.2 8V !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mda...eu nu stiu ce tot va legati de servodirectie...adica daca nici macar nu esti in stare sa invarti de covrig...
    La fel si cu ABS ul- mai daca nu esti in stare sa pui frana- treci la bicicleta!
    Aer conditionat? Adica nu esti in stare sa rezisti in masina- iti trebuie AC? Du-te la SAH mah!

    Din pacate ca ne place sau nu- toate astea inclusiv sistemul hill asistance se numesc PROGRES si siguranta! Asa ca e bine sa le ai pe toate pe masina!

    Despre Chevrolet- cred ca incet incet iese din schema ptr ca GM tocmai a decis sa retraga Chevrolet din Europa. Asa ca... dc iti cumperi un Chevy nou acum iti iei masina pe viata- peste cativa ani valoarea de revanzare va fi 2 lei.
    Saab 9-5 Aero

    Comment


    • Perfect adevarat !
      Un prieten are un Cruze luat nou in 2010.Anul acesta a trebuit sa inlocuiasca un brat fata,bieletele antiruliu si capetele de bara.Costul pieselor a fost de cca.1500 ron,fara manopera !Manopera a fost gratis,am schimbat impreuna reperele!(270 un cap de bara, 100 ron o bieleta si 750 ron un brat ,toate TRW)!La reprezentanta i-au cerut cu manopera inclusa 2600 ron !

      Cine "slaveste" gadget-urile Chevy,sa se procopseasca cu asa ceva.nu il tine nimeni legat de un harb de dacie facuta prost !
      Pe urma vede dumnealui pe dracu' unde sta !In Chevorlet desigur !
      @piroman:Ai dreptate !Injectoarele pe de DCI sunt clar mai fiabile decat Delphi,dar cand se vor defecta vor costa o mica avere.Ford are aceleasi modele de injectoare .Iti pot spune ca a venit la mine un Focus 2,0 tdci sa-i fac o diagnoza.Injectia cu probleme, intr-adevar la un rulaj de 190.000 k.Un injector nou este 2400 ron.Nu se reconditioneaza !Deci 4x24= 96
      Chevrolet ca si Hyundai ,Dodge are in dotare motoare diesel produse de VM Motori parte a GM!

      Sa vezi preturi la subansamblele motorului,de te ia plansul !
      Nu as da un logan nou,fie el cel mai prost din segment pe un Chevrolet de aceeasi categorie !Daca n-am ce face cu banii ii joc la ruleta.

      Comment


      • Asta am primit pe mail !
        Attached Files

        Comment


        • Spre deosebire de multi dintre cei care au incarcat paginile acestui "vs" eu va scriu in cunostinta de cauza despre ambele masini intrucat detin un Chevrolet Aveo 1.2 si am ca masina de servici un Logan 15 dci ph2.Facand exceptie de comparatia motoarelor ca nu bate unu' cu altu' va pot spune ca ambele masini sunt pe aceeasi lungime de unda.Raportat la tinuta de drum i-as da un plus lui Aveo intrucat se aseaza mult mai bine pe sosea,vorbesc de drum lung nu pana la piata in oras ocolind gropile,cu Loganul am avut cateva experiente ciudate in depasiri mai "de ultim moment" in care se cam balanseaza(asta e rezultatul garzii la sol mai mari aviz colegului "abc-Mie nu-mi place la Chevrolet faptul ca are roti cu diametrul mai mic decat la Logan iar garda la sol este mai mica."- pe el cred ca l-ar multumi un monster truck).Tinand cont de spatiul interior Logan-ul este mult mai incapator mai ales ca ofera un spatiu foarte multumitor pasagerilor din spate.Costul de revizie al masinilor e in functie de nasul fiecaruia, cat sus vrea sa il tina,daca sufera sa faca revizia la reprezentanta sau nu.De exemplu ultima revizie la Logan la 60000 km la reprezentanta schimbat ulei,filtre placute frana= 990lei.Ultima revizie Aveo la 30000km schimbat ulei,filtre, la service non-fitze=270 ron cu piese originale GM(ex filtru aer 42lei,filtru ulei 21lei,ulei Gm 5w30 28lei/l etc...preturi rezonabile zic eu).La capitolul design exterior clar castigator Aveo! Asta a fost si motivul pentru care am optat in favoarea cumpararii unui Aveo nou,desi recunosc ca intai am studiat oferta Dacia si Fiat.In primul rand are tabla de tabla pe ea, pe cand la Logan e cam foitza.La banii dati pe Aveo cu ceva dotari am iesit mai bine cu vreo 1200 euro fata de pretul unui Logan similar. Plus are Aveo si la interior avand un design mai modern.Dacia deabia la Logan 2 a reusit sa acopere din minusuri. Cam atat pentru inceput! Numai bine!
          Last edited by iulianyyy; 9 March 2014, 16:16.

          Comment


          • Originally posted by iulianyyy View Post
            La banii dati pe Aveo cu ceva dotari am iesit mai bine cu vreo 1200 euro fata de pretul unui Logan similar.
            Concret, cât te-a costat Chevy Aveo?
            Last edited by Ampt; 9 March 2014, 18:25. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Pret lista 9500 euro din care s-au scazut 2850 euro discount=6650 euro (in iunie 2009)

              Comment


              • Şi atunci cum ţi-a ieşit mai ieftin cu 1.200 de Euro decât Loganul, că doar şi la Logan puteai să scazi tichetele acelea!

                P.S Presupun că pe Aveo ai motorizarea de 1,2 litri, 86Cp!

                Comment


                • In 2009 nu cred ca se puteau folosi 3 tichete rabla cumulate. Probabil a fost intr-adevar vreo reducere pentru acel Aveo.

                  ON: La Aveo imi place mult silentiozitatea. Altceva nu vad sa-mi fie pe plac. E antifonarea mai buna la Aveo.

                  Comment


                  • Sincer nu vad cum sa coste o revizie 990RON la logan 1 ph2 in reprezentanta Dacia doar pe ulei, filtre, placute si manopera. Nu are cum, nici la logan 2 nu costa atat.

                    Comment


                    • esti tu sigur? e DCI loganul, deci franele sunt ATE, deci numai placutele au saltat minim 250 ron.. preturi de piese de origine...

                      Comment


                      • @iulianyyy: pai si comparatia la preturile de service, ce legatura cu realitatea are? Loganul e DCI deci oricum revizie mai scumpa din start, Aveo e benzinar, la Logan revizia e facuta in reprezentanta, iar la Aveo dupa ce ca oricum iesi mai ieftin fiind benzinara, mai e facura revizia si intr-un service oarecare, fara fitze cum ai zis si tu.

                        Comment


                        • Originally posted by skd_ozenel View Post
                          esti tu sigur? e DCI loganul, deci franele sunt ATE, deci numai placutele au saltat minim 250 ron.. preturi de piese de origine...
                          Si tot nu iese pretul ala de aproape 10milioane.
                          Sa zicem asa: placute 250, ulei 150, filtru ulei 40, filtru motorina 150, filtru aer 100, polen 80+manopera, asta la preturi nesimtit de maxime pt. un logan de cativa ani vechime.
                          Last edited by lord_wader; 21 March 2014, 12:34.

                          Comment


                          • scump doamna, scump...
                            sigpic

                            Comment


                            • ce alegeti intre logan 1.5 dci + soft = 94 cai si chevrolet aveo 1.2 ? in sensul puterii

                              Comment


                              • Clar 1,5 dCi, nici nu mai sta pe gânduri!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google