Logan Preferance 1.2 16v VS 1.6 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    EU am 1.6 GPL E4. Sfatul meu este sa iei 1.6. In Bucuresti imi ia 11.5-12 GPL deci tie iti ia cam 10 benzina. Insa asta e consumul facut la ore de varf in Bucuresti. Matheo stie cum este seara pe la 6 pe Petricani. Bara la bara. Faci 2 km in 40-50 minute. In afara localitatii este mai comod 1.6.

    Ca si fapt divers: cand m-am hotarat sa iau logan GPL am intrebat lumea pe aci daca sa iau 1.4 sau 1.6. Toti au zis sa nu iau motor de 1.4. Au avut dreptate. Costa ceva mai mult dar eu zic ca merita.

    Comment


    • #62
      Pai asta ma gandeam si eu poate pe viitor dupa ce o iau sa ii pun si GPL si AC , de geamuri electrice si alte chestii nu imi fac griji ca nu sunt chiar atat de scumpe...
      sigpic

      Comment


      • #63
        Da intr-adevar... Nu sunt scumpe dar nu stii ce poti sa gasesti la mana a doua.

        Comment


        • #64
          Eu nu inteleg un lucru...daca tot vrei sa o iei chioara fara AC geamuri electrice si alte briz briz uri, de ce schimbi matizu?
          Adica..in afara de un portbagaj mai mare eu nu vad ce ai putea castiga asa mare lucru fata de matiz de la un Logan 1.2 chel.
          Decat un consum mai mare si 2,000 EUR datorie la banca.

          Mai bine momentan ramai la Matiz si mai tarziu cand faci trecerea..sa simti si tu ca ai facut un pas inainte.
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • #65
            Dragule....mai ajuta-te si tu...

            Noi parca incercam sa te ajutam dar ar trebui sa faci si TU ceva.
            Mai du-te si TU si vezi EXACT taxele si alte cele, ca nu ne luam noi masina ci TU.
            Un user spunea mai sus ca din diferanta de taxe e posibil sa iei un "LAUREATE" de 1,2. Inclin sa cred ca are si dreptate.
            AC si alte accesorii montate dupa.....mai gandeste-te, nu-i nici ieftin, nici sigur si nici vre-o garantie nu ai.....
            Vobesc fix din experienta ca am avut Preferance de 1,4...

            Nu te supara, dar tu nu stii ce sa iei pt tine si deja dai sfaturi LOGAN/AUDI pt Taxi????
            Last edited by CeDeBe-L; 12 January 2012, 19:20.

            Comment


            • #66
              Poate totusi ai vrea sa optezi pt un sh arunca o privire aici eu daca as fi in locul tau maine as suna si l-as lua http://www.autovit.ro/dacia-logan-C22200570.html

              Comment


              • #67
                Voi chiar nu verificati numerele alea de telefon pe net?...sa vezi cam cate masini a avut la vanzare....

                o fi samsar?..eu zic ca DA!!!!!

                Maine l-ai suna si ti-ai lua posibil fix o TEAPA!!!!
                Aveti grija de banii vostri,ca d-aia le merg astora bine,nu sunteti atenti si....


                Sh uite ce as lua,cititi anuntul omului si va convingeti
                sigpic
                "BRABUS" STYLE

                Comment


                • #68
                  Originally posted by CeDeBe-L View Post
                  Noi parca incercam sa te ajutam dar ar trebui sa faci si TU ceva.
                  Mai du-te si TU si vezi EXACT taxele si alte cele, ca nu ne luam noi masina ci TU.
                  Un user spunea mai sus ca din diferanta de taxe e posibil sa iei un "LAUREATE" de 1,2. Inclin sa cred ca are si dreptate.
                  AC si alte accesorii montate dupa.....mai gandeste-te, nu-i nici ieftin, nici sigur si nici vre-o garantie nu ai.....
                  Vobesc fix din experienta ca am avut Preferance de 1,4...

                  Nu te supara, dar tu nu stii ce sa iei pt tine si deja dai sfaturi LOGAN/AUDI pt Taxi????
                  1. Preferance din anu 2000 de cand ti-ai luat tu nu este egal cu preferance-ul din anul 2012.
                  2. Daca vrei sa imi raspunzi strict la intrebare te rog sa o faci, daca nu, abtinete.
                  Vrei sa imi pun pe forum toata situatia mea de acasa si ce pot si ce nu pot face cu banii si cu masina ? respectiv matiz-ul... postul era unul destul de clar, vrei sa ma ajuti, ajuta, nu vrei, stai in banca ta ca nu cer la nimeni mila
                  3. Pur si simplu a fost o intrebare despre taxe pentru ca nu le stiu, detaliile care mi le-ai dat tu, sau sfaturile care mi le-ai dat , mi le poate da si altcineva inafara forumului.
                  4. E un forum de opinii , de sugestii , dar nu e un forum in care sa ma tragi pe mine la raspundere de ce raspund unui alt coleg de FORUM (ca nu am trait cu el in casa sa ma asculte el pe mine) sa isi ia un logan pentru TAXI decat un AUDI !

                  E la mintea oricarui dobitoc (ma indoiesc ca e la mintea ta), stau in bucuresti, peste 90 % din taxi-urile care circula aici sunt LOGAN-uri !
                  Gandestete ca omu ala era din Galati din cate imi aduc aminte, cat de incuiat sa fi sa iei un audi pentru un oras unde maximul la o cursa ajunge undeva la 30 de lei ! pentru ce ? sa te ruinezi ?

                  Dupa cum vezi am postat si nu am dat alte detalii, pentru ca deja o facusera colegii mei de FORUM (bineinteles) ...

                  6. Ai observat ca 5-ul lipseste, era de fapt o fraza care ti s-ar fi potrivit, dar pentru mine nu existi, esti doar un nickname si atat.

                  7. Nu mai imi da sfaturi, pur si simplu comentezi aiurea pentru posturile care le ai

                  Multumesc mult daca ai timp sa citesti !
                  Last edited by bGy; 12 January 2012, 22:21.
                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    M-am uitat acum pe un calculator de taxa auto 2012 si este totusi o diferenta intre 1.2 si 1.6.
                    Taxa de prima inmatriculare pt. 1.2 16v : 73 E
                    Taxa de prima inmatriculare pt. 1.6 8v :264 E

                    Sunt aproape 200 E in plus pt. 1.6 si cu 200 E de la diferenta de pret ajungi la un cost mai mare cu 400 E daca iei varianta de 1.6.
                    Acum daca stau sa ma gandesc mai bine, avand in vedere ca ai Matiz, deci esti obisnuit cu o masina mai lenta si daca spui ca te invarti mai mult in oras, motorul de 1.2 16v ti se potriveste. Oricum se misca mai bine decat Matizul.
                    Si acum ma gandesc asa: daca ai lua 1.6 8v te-ar costa
                    7600 E + 264 E = 7864 E.
                    Mai bine iei 1.2 16v cu AC si te-ar costa 7400 E + 790 E + 73 E = 8263 E
                    Ar insemna sa mai faci tu rost de 399 E. Iti garantez, asta este combinatia ideala pt. tine. Iei o masina noua ieftina, cu un consum mic si ai si AC ( confort vara ). Nu merita sa te poticnesti in 400 E pt. o masina pe care o vei tine cel putin 3-4 ani. Incearca ori la banca sa obtii ceva in plus, ori sa te mai imprumuti de la cineva. Lasa 1.6 si GPL-ul aftermarket, asta este cea mai buna varianta pt. tine, desi inital ti-am spus sa iei 1.6.
                    Crede-ma este mai bine asa.
                    Last edited by flopy84; 12 January 2012, 22:54.

                    Comment


                    • #70
                      Crede-ma pe cuvant ca as astepta, dar banii astia sunt calculati pentru luna Aprilie, nu pot sa astept mai mult, pt ca tot asa niste bani trebuie returnati (sunt multe detalii la mijloc)

                      Cu cea mai mare caldura va spun ca as lua cu AC (doar nu sunt nebun sa vreau sa ma sufoc singur vara ) ) insa nu imi permite bugetul mai mult ... de 200 de euro in plus pentru taxa de prima inmatriculare ma gandesc ca o sa fac rost, nu, nu va ganditi ca daca fac rost de 200 de euro as putea sa fac rost de 500...

                      Si tocmai de aceea am pus intrebarea asta aici, pentru ca nu am condus niciodata un 1.2 si mi-ar fi teama sa trec de la matiz la un alt matiz dar alt aspect (daca ma intelegeti ce vreau sa spun) ...

                      Multumesc tuturor pentru sustinerea acordata si pentru sfaturile voastre, sunteti de milioane si orice model as alege voi ramane aici alaturi de voi pentru ca sunteti niste baieti de nota 20 (bine, fiecare arbore are aschiile lui)

                      Multumesc inca o data si sper sa ma ajute dumnezeu sa iau decizia cea mai buna.
                      sigpic

                      Comment


                      • #71
                        Orice ai lua, sa o iei cu inima deschisa si sa nu te mai gandesti dupa aceea daca era mai bine invers...etc.

                        Comment


                        • #72
                          Inscrie-te la un drive test inainte sa cumperi sa fii sigur ca faci alegerea corecta.
                          Eu ti-as recomanda 1.2 16v pentru ca e cel mai bun din gama pentru deplasari prin oras. Detin aceasta motorizare si sunt multumit , nu am avut probleme si consum este ok desi alti stramba din nas daca aud de 1.2 16v.

                          Comment


                          • #73
                            Parerea mea e ca treci de la un matiz la altul ceva mai mare ce include si datorie la banca 2,000 EUR.
                            Saab 9-5 Aero

                            Comment


                            • #74
                              Nu trece de la un Matiz, la alt Matiz mai mare, nici daca isi ia 1.2.Este totusi o diferenta de 400cmc intre motorul 1.2 si Matiz.Sa nu mai vorbim de 1.6, care este dublul capacitatii cilindrice motorului de Matiz,ce-i drept este mai greu Loganul.
                              Mai era cineva care intreba daca poate prinde cu 1.2 140km/h.Aceasta viteza o atingi si cu Dacia 1310.
                              Daca circuli in oras este ideal 1.2, dar si la mers extra-urban este destul de bun, te vei invata cu el si cand crezi ca nu poti depasi, nu te bagi, etc.
                              200E la cumparare, mai 200E taxa de inmatriculare, deja e 400E in plus.
                              Iti iei un 1.2 preferance , si daca tot nu-ti permiti AC din fabrica, macar mai scutesti niste bani pe care i-ai da pe 1.6, si ii pui "la saltea",iar mai tarziu vor conta destul de mult in achizitonarea pieselor pt. Ac(chiar iti poti lua piesele cu banii aia).
                              Daca iti iei un 1.6 preferance, nu mai ramai cu acei 400E,poate chiar ajungi sa te imprumuti, in concluzie, pana dai banii imprumutati inapoi, pana iti strangi bani de piese pt. Ac mai rabzi 2 veri.
                              In Bucuresti sunt destui dealeri autorizati Dacia.Mergi la cel mai apropiat de tine si cer drive-test cu 1.2, te vei convinge singur de ce poate/ce nu poate motorul asta.

                              Comment


                              • #75
                                Bravo!
                                Puterea unei masini se vede dupa... capacitatea cilindrica!

                                Matiz are 51 de cai si 800 kg
                                Raport 0.07 cai/kg

                                Logan 1.2 are 75 cai si 1,050 kile
                                Raport 0.08 cai/kg.
                                WAW!
                                Saab 9-5 Aero

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google