Logan 1.6 16v Laureat Sau Hyundai I30

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • hmm.....daca-ti spun ca nu-s microbist ma crezi?
    Nu mai zic dinamovist
    Gata...END OFF-TOPIC!!!

    Comment


    • Originally posted by mariusnicolae View Post
      @B997NDL: am vazut si eu emisiunea aia, urmaresc si top gear si fifth gear
      Alea erau hot-hatch-uri, nu erau versiuni "normale" de 100 de cai. Din punctul meu de vedere un hot hatch nu prea se poate compara cu o versiune normala.
      Si, de ce sa nu recunoastem, GTI-ul cam e taticul lor.....
      uitasem sa fac o precizare tu spui ca gti e tatic dar uiti ca in episodul ala focus a iesit doar putin in spate si era "st". ai uitat de focus "rs500"
      EXCLUSIVE FIRST DRIVE: Like Ford's own limited edition Focus RS500, this Mountune upgraded RS gives you an extra 45bhp over the standard car. In this video, ...

      Comment


      • Hai, man, chiar vrei sa ne luam cate un sut in fund pentru off-topic?
        Focusul RS concureaza cu Golf R32, nu cu GTI, iar R-ul are si tractiune integrala, e nervos rau....
        Oricum in toate comparativele GTI-ul iese in fata Focusului ST, ce-i drept, cum zici si tu, nu cu mult, dar in fata
        Si acum chiar gata, nu vreau sa fiu

        Comment


        • Ieri am fost cu masina la Sinaia.
          Cand am plecat m-am cam chinuit sa ies pentru ca era f multa zapada; cu Loganul cred ca ieseam mai repede pentru ca e mai inalt.

          Pe de alta parte in Sinaia am urcat fara probleme pana la Telegondola (-nu pot zice acelasi lucru si despre un Passat si o Toyota, care s-au oprit la jumatatea pantei si s-au intors- dar aici mai intervine si factorul uman.
          Ala cu Passatu era plecat cu sorcova- ramasese la jumatate pe panta si nu intelegea ca tot ce trebuie sa faca este sa dea cu spatele si sa vina mai cu viteza.

          Cand ne-am intors am dat si peste un Logan care se chinuia saracu din toate rarunchiurile sa urce si ajutat de persoane care impingeau, cu toate ca avea caucioace de iarna Michelin.

          Deci - eu zic ca masina perfecta pentru iarna (exceptand 4x4 ca mi-a ramas gandul la un Papuc 4x4 sa imi fac treaba cu el iarna)- e o combinatie: sa aiba garda loganului, dar sa aiba si de la Kia: ASR-u, ampatamentul si latimea rotilor si o greutate ceva mai mare (ultimele 3 fiind necesare ca atunci cand treci la mm pe langa alte masini sa nu aluneci spre ele-ca pe Alessandro care era cu mine in masina l-au trecut toate apele de cateva ori )
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • degeaba ai cauciucuri si ASR ESP daca opresti in panta cu gheata. Pasatul avea de toate si nu a putut sa urce.
            pe langa el zburau Logan si Clio fiindaca veneau tare fara sa se opreasca simplu. gumele de iarna nu fac minuni

            Comment


            • Originally posted by eugenmanea View Post
              Cand ne-am intors am dat si peste un Logan care se chinuia saracu din toate rarunchiurile sa urce si ajutat de persoane care impingeau, cu toate ca avea caucioace de iarna Michelin.
              pe Alessandro care era cu mine in masina
              Originally posted by alessandro View Post
              pe langa el zburau Logan si Clio fiindaca veneau tare fara sa se opreasca simplu. gumele de iarna nu fac minuni
              Eugen pe Alex il cunosc si ma cunoaste personal,,deci inclin sa ii dau lui dreptate pt ca este un baiat serios si de cuvant si daca am avut vreun "bisnis" cu el a fost de cuvant.
              Asa ca da-mi voie sa iti spun ca prea exagerezi si prea te minti singur si iti furi caciula pe aici.

              Odata zici ca un logan saracu se chinuia sa urce cu toate ca avea si anvelope de iarna si pe langa loganul ala alti prosti cu masini straineze nu au putut urca,,,apoi vine Alex care spune ca LOGANUL ZBURA LA URCARE!

              Asa ca da-mi voie sa iti spun (INCA ODATA) ca prea aberezi si pt ca il cunosc pe Alex si tot tu singur ai zis ca a fost cu tine in masina ta KIA, il cred pe el fata de tine, care nu faci altceva decat sa intarati spiritele pe aici de pomana.

              Comment


              • eu am dorit doar sa subliniez ca Pasatul nu a putut sa urce in timp ce Loganul nu a avut nici cea mai mica problema

                in acelasi timp am vazut si un Logan care a ramas blocat in panta si nu putea sa mai inainteze.

                cu ce este asta relevant ? cu nimic ?

                pun pariu ca un seria 3 nici nu misca acolo. ramanea in primul fulg de zapada

                P.S. eu nu ma contrazic cu nimeni. doar povestesc ce am vazut

                Comment


                • Eugen! Deja exagerezi si duci prea departe aceasta discutie care nu-si mai are rostul pe acest theard. In situatia de care ai pomenit tu nu conteaza decat sa ai niste cauciucuri de iarna bunicele si sa fii un sofer bun. Factorul uman cantareste foarte mult aici, poti sa ai si Dacia 1310. Daca te pricepi si o iei tare din prima, mentinand aderenta din acceleratie ( sa nu o lasi sa se opreasca , dar nici sa accelerezi mai mult decat trebuie ), urci fara prea multe probleme.
                  Kia Cee'd/Hyundai i30 este o masina buna dar nu trebuie sa exageram cu ridicarea in slavi. Intr-adevar, per total este peste Logan, avand in vedere ca noi comparam Logan Full cu Cee'd/i30 entry level si tot este o diferenta de 2000-3000E. Dar asta nu inseamna ca Loganul este o masina proasta si ca nu are cateva caracteristici care sunt peste Cee'd/i30.
                  Last edited by flopy84; 19 February 2012, 21:26.

                  Comment


                  • Nici eu nici Alessandro nu am zis ceva fals= Marian sper ca ai inteles. Era si un Logan care se chinuia sa urce.Iar ala cu Passat u era cu capu...Alessandro ii zicea 'coboara bai nene si incearca din nou'. El nu si nu Batman Batman. Pana la urma s-a intors si n=a mai urcat. )
                    Floppy
                    Tu nu ai ASR = intr-adevar Logan iarna e mult peste Kia fara ASR si cu gume pe 185.(si intr-adevar tine f mult si de factorul uman)
                    Dar ce vreau sa subliniez e ca nici Kia cu ASR (nu stiu a ta cum e) nu e chiar bata pe zapada cum au auzit altii nu dau nume. Iti faci treaba chiar f bine cu ea!
                    Deci mai repet odata si ptr tine Floppy poate nu ai apucat sa citesti in inca vreo 5 postari de-ale mele: Logan fiabil, ieftin la intretinere, spatios la portbagaj tine la tavaleala!
                    Asta cred ca nici unu care are BMW nu poate contesta.

                    Daca eu exagerez..ce sa mai zic de unii colegi care sustin ca coreeni au furat doar juma de tehnologie...(saracutii de ei)
                    Saab 9-5 Aero

                    Comment


                    • Originally posted by eugenmanea View Post
                      .................

                      Cand ne-am intors am dat si peste un Logan care se chinuia saracu din toate rarunchiurile sa urce si ajutat de persoane care impingeau, cu toate ca avea caucioace de iarna Michelin.
                      ............................
                      Ai oprit si l-ai intrebat ce gume are sau?

                      Si tot nu inteleg ce vrei sa subliniezi, impotenta masinii sau a soferului?

                      Eu am urcat pe munte iarna (Semenic) cu gume de vara (!) unde altii cu gume de iarna au ramas la jumatea drumului.
                      O fi Loganu meu mai jmecher, gumele mele de vara mai deosebite, am o racheta-n cur care mai impinge la nevoie, ca altfel nu se ia in discutie soferia, aaabsolut cu totii suntem la fel

                      ...si combinatiile care le faci Logan+Ceed chiar mai ia cu ras...sau cu somn, garda lu Logan, dar ampatamentu si ecartamentul de la Kia, da' si greutatea, ca e buna si aia, mai nou cu cat mai greu cu atat mai bine

                      Ba fratilor mai cititi o data inainte sa postati.

                      Comment


                      • teoretic si practic rotile mai inguste se descurca mai bine pe zapada.

                        ofera directie si control mai bun. se infig si taie zapada in loc sa "pluteasca" pe ea
                        Attached Files

                        Comment


                        • @Octavian_32
                          nuuu....esti tu cel mai "jmecher" sofer de la titi aur incoace. ma mir ca ti-au mai trebuit anvelope, chiar si de vara. ma asteptam sa urci direct pe discurile de frana. vad ca si tu stii ce postezi.

                          Comment


                          • Originally posted by Octavian___32 View Post
                            1........Ai oprit si l-ai intrebat ce gume are sau?
                            2.........Si tot nu inteleg ce vrei sa subliniezi, impotenta masinii sau a soferului?
                            1....O fi vazut din mers ca ala cu loganul avea anvelope Michelin sau i-o fi soptit una din "multele" persoane ce impingeau loganul !

                            2...Daca la aia cu passatul si cu toyota ( masini muult mai bune ca KIA ) Eugen si-a dat seama ca soferii erau niste prosti,,la logan cu anvelope de iarna Michelin era soferul foarte bun dar loganul prost,,deci logan impotent

                            Asa ca la Eugen degeaba ai masini foarte bune si soferi prosti pe ele sau degeaba ai logan prost si soferi foarte buni ca tot nu e bine si e de PORC!
                            Pana la urma un sofer ca el cu o masina mediocra a reusit sa rupa gura targului la Sinaia!

                            Alex....
                            1....eu am dorit doar sa subliniez ca Pasatul nu a putut sa urce in timp ce Loganul nu a avut nici cea mai mica problema
                            2.....in acelasi timp am vazut si un Logan care a ramas blocat in panta si nu putea sa mai inainteze.
                            3....cu ce este asta relevant ? cu nimic ?
                            1..Partea asta am inteles-o. Adica printre alte masini au fost si loganuri care au urcat fara probleme pe langa passat.
                            2...De acord cu tine si aici,,la loganul ala sigur a fost soferul de vina din moment ce restul loganelor au putut urca.

                            3...Relevant e faptul ca Eugen prin postul lui a concentrat atentia asupra LOGANULUI DOTAT CU ANVELOPE DE IARNA MICHELIN care se chinuia impins de mai multe persoane sa urce pe unde probabil ati urcat si voi cu Kia .

                            Ma intreb de ce oare Eugen a OMIS sa zica adevarul,adevar ce l-ai descris tu singur Alex in postul imediat urmator? Si anume ca si alte LOGANURI AU URCAT FARA PROBLEME !

                            Dar dupa cum am mai spus,,e un carcotas ! E prietenul tau,OK..dar vad ca el nu expune realitatea decat cum ii cade lui mai bine,in timp ce tu ai relatat-o diferit ( adica partea adevarata ) cu toate ca erati amandoi in masina KIA a lui Eugen!
                            Last edited by Ivan Marian; 20 February 2012, 01:37.

                            Comment


                            • Bai o tineti tot intr-un offtopic ..
                              Si daca loganul respectiv avea cauciucuri de iarna Michelin, ce ? poate erau sh, poate erau din 2003, poate erau tocite, sau e suficient sa scrie michelin si deja reduci consumul cu 5% si cresti aderenta cu 90%?
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Daca eu exagerez..ce sa mai zic de unii colegi care sustin ca coreeni au furat doar juma de tehnologie...(saracutii de ei)

                                Mah, dar vad ca nu te potolesti. Koreeni au furat de au rupt de la concurenti, dar tu nu vezi asta, du-te la oftalmolog.
                                Vorbeste dracului de i30 si termina cu sagetile.
                                Ca de Kia sunt satul cat am auzit, chiar aseara am impins la una ce-mi bloca aleea in spate si nu puteam parca. Nu, nu stiu daca avea ASR, ca sa iti elimin o intrebare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google