Logan Vs Chevrolet Kalos

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan Vs Chevrolet Kalos

    Ce zice-ti de comparatia intre Loganu nostru si Chevrolet kalos? Este vorba de varfurile de gama: Logan Prestige 1.6 16v 105cp(10355 euroi). si Chevrolet Kalos premium 1.4 16v si 94cp.(10330 euroi)
    Ambition

    http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

  • #2
    Pai nu stiu...scrie Chevrolet pe ea....un fel de pui...sau embrion de Corvette!...bineinteles...doar cu numele!
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      a mai fost un logan vs aveo, care e urmasul lui kalos...si topicul a degenerat.
      nu vreau sa se repete istoria, asa ca va rog sa postati in limita bunului simt. nu ma refer aici la primii doi useri ce-au postat, se stiu cei "vizati". fara jigniri sau flame-uri, ca se inchide si asta.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Este o diferenta mare intre Kalos si Aveo... O diferenta de vreo 3 stele jumate la euroncap.Si din cate stiu eu Kallos nu s-a fabricat in varianta Sedan... deci cred ca iar comparam mere cu pere...

        In rest, ca performante, sigur ca Loganul Prestige este peste "embrionul" de GM. In schimb designul la Kalos este semnat de o casa italiana renumita iar interiorul este destul primitor ...

        Una peste alta cred ca aceasta comparatie s-ar potrivi mai bine atunci ca va intra pe piata Dacia Sandero.

        Comment


        • #5
          Nu stii nimic. kalos a fost si in varianta sedan. in ce priveste comparatia, mi se pare o aberatie. am mai citit cateva posturi pe la logan vs alte rable si am ajuns la concluzia ca v-ati concentrat pe performantele motorului si pe design. o comparatie pertinenta se face se face comparand design, caroserie, motorizare, volume, confort, siguranta, garantie, echipare, intretinere, consum samd. io zic sa incepeti sa comparati masinile avad in vedere cele spuse mai devreme, nu in cate secunde face suta dci, mpi, tdi sau kki...

          rog moderatorii sa nu se mai supere ca sunt mai acid in exprimare. sunt obisnuit sa spun lucrurilor pe nume.
          Last edited by Omega; 14 May 2008, 20:47.

          Comment


          • #6
            Trebuie sa recunosc ca Omega are dreptate...trebuie sa fim obiectivi!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              Csebalyn intre kalos si aveo este o foarte mare diferenta. Iti spun sincer asta pt ca un prieten are kalos si il lauda pana la cer. dar cand i-am zis sa le comparam a plecat acasa. Aveo e mult peste kalos parerea mea.
              Ambition

              http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

              Comment


              • #8
                Aici ai pocnit-o de gard! Mai sus se zicea ca aveo si kalos sunt despartiti de 3 stele euroncap...stele verzi? ca aveo are 1 si jumatate, iar kalos a luat 3 sedanul si 4 hatchback-ul, daca nu ma insel eu in privinta lui kalos.
                diferenta n-o fac laudele pana la cer, diferenta o face pretul, calitatea finisajelor, costul reviziilor, costul/km in exploatare, fiabilitatea, gabaritul, tinuta de drum, motorizarea,siguranta,dotarile...
                cum majoritatea de aici de pe forum isi lauda loganurile, rezulta indubitabil ca loganul e o masina super buna? teoretic, daca suntem mai multi oameni multumiti de logan decat sunt cei de pe forumul bmw, inseamna ca loganul e mai bun ca bmw-ul ? hai sa discutam cu argumente clare, sa nu facem comparatii de dragul de-a face comparatii. iar daca cineva cu kalos crede ca poate duce o dicutie decenta cu o armata de loganisti (care de data asta musai trebuie sa se comporte decent), e liber sa participe la discutie.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  @omega: Recunosc : Koreenele nu sunt punctul meu forte. Si nici nu ma intereseaza sa aflu prea mult despre ele. Chiar daca as fi vazut vreun sedan, mai mult ca sigur nu mi-ar fi sarit in ochi. Si oricum afirmatia mea n-a avut caracter de certitudine. Dar ce sa-i faci? Unii nu stiu nimic despre masini, altii nu stiu sa inteleaga ceea ce citesc. In rest, vad ca suntem de acord, asa ca "aciditatea" ta chiar nu-si are rostul ...

                  Comment


                  • #10
                    Csebalin ma refer la design ... mie unul aveo imi place mai mult decat kalosul. kalos are vreo 6 airbaguri daca nu ma insel. are si cortina din cate stiu eu. Amicul meu la luat din korea cu taxe cu tot. a ajuns dupa spusele lui undeva la 14900 si deaia zice el ca nu se compara cu loganu. Poate nu so compara dar eu i-am condus-o si loganelul meu trage mai bine... nu stiu ce sa mai zic in rest... deaia am deschis threadu sa ma lamuresc. Merci de intelegere.
                    Ambition

                    http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

                    Comment


                    • #11
                      Aveo e urmasul Kalos'ului. E ca si cum ati compara Solenza cu Logan ...

                      - nu are 6 airbaguri . Aveo poate fi echipat cu maxim 4 airbaguri ( frontale plus laterale)
                      - Aveo a luat tot 3 stele la ncap dar din cauza unor elemente din interior a fost depunctata. Lotul 2008 vine fara acele elemente.
                      - Kalosul nu se mai fabrica ( importa in ro ).. nu mai ai de unde sa'l cumperi de nou . Deja a aparut noua varianta de Aveo ...

                      @seba ce subtil ai fost :P ...

                      ps: prefer Prestige in locul Kalosului ( sau mai strang o mie de euro si iau Lacetti hatchback WTCC 1.6 16v 109cp si gata joaca )

                      Comment


                      • #12
                        chevrolet = glumita

                        Dragii mei intrebati va rog orice taximetrist posesor de chevrolet si veti vedea cate hibe are aceasta masina.. Nu degeaba e considerata cea mai slaba masina de pe piata din Romania. Fiti seriosi si studiati raportul - calitate pret. Forumurile sunt pline de probleme chevrolet. Am vazut oameni care isi blestemau zilele ca si-au luat asa masina sa faca taxi. Asta e masina de mers sa iei ziaru'.)

                        Comment


                        • #13
                          Aveo din cate stiu se conduce mai "special". Adica mai turat nu ca un diesel cum fac taximetristii, de aia i-si blestema aia zilele.
                          Am vazut un Kalos sedan langa un Aveo sedan. Din spate mi s-a parut mai frumos Kalos-ul. Chestie de gusturi poate. La hatchback nu-mi place nici unul le consider chiar urate pe amandoua.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #14
                            Mie imi place interiorul.Fata de Logan e mult mai frumos.Arata mai bine si materiale ceva mai bune.Ca design imi place cum arata si Kalos si Aveo sedan.Dar daca as avea Aveo as schimba instantaneu rotile:pneuri + jante.Sunt foarte mici cele stock si imi da o mica nesiguranta.Sau mi se pare.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Nu rotile sunt exagerat de mici, ci proportiile aripilor. Din aceasta cauza, rotile par f mici.
                              Ii poti pune si de 17, ca tot mici par.
                              Materialele nu sunt neaparat mai bune, ci doar mai bine finisate.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google