Logan Vs. Ford Focus vs. Megane 2 - Preturile Pieselor RIDICOL DE SCUMPE LA LOGAN?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Bai, reveniti la subiect si vorbiti pertinent. Ca se inchide topicul aiurea.

    Parerea mea e ca reprezentantele nu prea trebuie luate in seama din simplul motiv ca dacia pierde grav la capitolul asta.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • #62
      Originally posted by Ivan Marian View Post
      Eugen,,vezi ca esti cam OFF TOPIC,,,Aici comparam piese de Ford BERLINA cu Logan BERLINA! Nu o da in MCV-uri,dube,camioane si alte cele.

      ?
      Atunci dupa tine ar merge sa comparam Logan cu Honda Accord Vw Passat sau Audi A8 ca si alea tot berline sunt.
      In toate revistele de specialitate de pe lumea asta se compara masini de aceeasi clasa, nu comparam 2 masini dupa asemanarea ca au portbagaj separat de habitaclu.
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • #63
        Eugen, te rog, hai sa ramanem la comparatia asta dintre Logan si Focus. Ok?

        Parerea mea e ca reprezentantele nu prea trebuie luate in seama din simplul motiv ca dacia pierde grav la capitolul asta.
        Baietica asta de la Meridian a fost cel mai destept om. A stiut pe ce sa puna mana!
        Practica niste adaosuri demential de mari.
        Last edited by Eu4yas; 24 May 2012, 15:25.
        9! 9! 9!
        sigpic

        Comment


        • #64
          Cureaua de distributie la orice masina trebuie sa tina cel putin 60 000 km doar ca la noi in romania viteza medie este foarte mica si pe canda afara fac 100 km intr.o ora sa spunem noi il facem in 2 ore, adica un timp dublu de functionare. Stiu masini nemtesti care au in carte (in germana) ca distributia se schimba la 120 000 km si la 80 000 km s.a rupt cureaua. Cand au ajuns la dealer au spus ca in romania nu se respecta cele din cartea din germania)

          Comment


          • #65
            Eu zic ca e pacat sa comparam preturi de reprezentanta la Logan cu preturi aftermarket sau no name la focus doar ca sa aratam ce masina e Focusul. Ea e masina buna, dar nu neaparat ieftina de intretinut.
            Distributia la logan poate sa fie si 600 de lei, nu neaparat 1200 ca in service.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • #66
              Teoretic, cureaua de distributie se poate rupe oricand, chiar si lantul (daca e pe lant).
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #67
                Dark atunci de ce Fordul recomanda schimbarea curelei la 90-100-120 de mii si Loganul la 60 de mii?
                Megane II faza II 1.5dcI K9K

                http://www.loganclub.ro/forum/b_189_ygn_2-t41493.html

                Comment


                • #68
                  Pentru ca e politica lor de servisare, aici include marketing, adaosuri la piese OEM si manopera, etc. In plus, e posibil ca distributia sa suporte un altfel de stres la Ford.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by PCH View Post
                    1.....Diferenta o fi uleiul si filtrele 2.....Ca idee, la Ford costa distributia (care se schimba la 150.000 de km sau 9 ani - ca e MASINA) 550 de lei. 3.... Deci de ce sa dau la logan 1200 de lei???
                    1...Aici ai scris clar 2000 de lei DOAR distributia...http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=255

                    2...Zi totusi si cat costa pompa de apa la Ford ca vedem daca depasesti 1200 de lei.

                    3...Ca asa mia zis ala de la Meridian la telefon: pret total logan 1.4 pt distributie si pompa de apa 1200 de lei.

                    Comment


                    • #70
                      Am inteles Loganul este mai stresat ca nu stie daca are stapanu bani de benzina
                      Acum serios teoretic sunt facute din acelasi material, deci rezistenta ar trebui sa fie aceeasi...
                      Megane II faza II 1.5dcI K9K

                      http://www.loganclub.ro/forum/b_189_ygn_2-t41493.html

                      Comment


                      • #71
                        Pai stai asa, calculeaza de cate ori schimbi distributia la Logan, in 9 ani sau 150.000 km. Ambele masini la dealeri, nu discutam de SC Shantz

                        @iguana: ei stiu mai bine de ce au dat intervalul ala, oricum, ma indoiesc ca in totalitate e vorba strict de stresul kit-ului de distributie. Astia vand masini ca sa faca bani, nu pentru altceva.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #72
                          Normal ca e aceeasi, sau poate foarte asemanatoare. Diferenta uriasa este la firma mama....care e mai hamesita! Marian, crede-ma, chiar nu ma mai intereseaza pe mine revizia la logan.

                          Comment


                          • #73
                            Eu am avut Loganul 5 ani din 2007 pana in 2011 si 120k in bord/ Am schimbat distributia de 2 ori ( asa am crezut eu de cuvinta)
                            Megane II faza II 1.5dcI K9K

                            http://www.loganclub.ro/forum/b_189_ygn_2-t41493.html

                            Comment


                            • #74
                              o vei schimba de 2 ori, cu siguranta pe baza anilor, nu a km. la ford doar 1 data. nu e concludent, asa depinde si cum conduci, ca la o masina s-ar putea sa schimbi 2 seturi de placute in 45 de mii de km, sau poti sa schimbi doar 1 set, depinde cum ai piciorul.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • #75
                                Indiferent cum ai piciorul, distributia se schimba la kilometri sau interval de timp. A, ca nu faci 150.000 km in 9 ani, e plauzibil. Si cu Loganul poti sa faci la fel, dar in 9 ani ai cel putin un schimb in avans Bine, nu trebuie sa ne rezumam doar la distributie.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google