Logan 1.4MPI Vs Golf 4 1.4 16v 85 Cp Vs Opel Astra 1.4 16v 90cp

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Ce ai pus tu acolo e H! Adica prima poza, eu sunt interesat de G, poza doi.....vad ca ai pus si breck....oare pe 0-100 cum sta loganul tau cu un Vivaro?

    Oricum, discutia in sine nu isi are rostul, pierd timpul! Producatorul da 13 secunde la logan si 12.5 la astra....doua cashcarabete! Hai sa comparam si dube, camioane si autobuze. Loganul exceleaza la alte capitole, nu viteza si liniutze. Nu stiam ca pe sosele se fac in special liniute sau ca omul isi cumpara masina pentru a pleca primul de la semafor.
    Attached Files

    Comment


    • #47
      Originally posted by PCH View Post
      Nu am spus ca spulbera Loganul, pe langa Focusul meu (care nu e m3 nici el) Astra 1.4 16 v mi se pare mai slab! Cu toate astea, NU SUNT CONVINS ca loganul 1.4 mpi face opel astra la ceva....orice! Sincer, am avut masina de servici Astra G 1.7 diesel si cand ma urcam in Logan simteam un oarecare regres. ....................!
      Nu vreau sa te conving de ceva, datele de uzina imi sustin afirmatia si in plus faptul ca imi place volanu la nebunie, am facut cateva teste ca sa-mi dau seama ce poate si Astra 1.4 (si chiar sunt multe pe drum, nu sunt asa raritati).

      Oarecare regres banuiesc ca ai simtit asa per ansamblu, nu cu referire directa la puterea motorului, cum spunea colegul Pacco, 1.7 cdti e printre cele mai puturoase turbodizaluri.
      Pe mine nu ma impresioneaza asa usor turbina aia care e minune pt unii.

      Comment


      • #48
        Am precizat ca e varza acel 1.7....mai era si breck! Dar ca si condus, pozitie in scaun, tabla, manevrabilitate, stabilitate....e distata de logan! Logan mi-a placut cum sta pe drum mcv-ul si van-ul!

        Comment


        • #49
          Hai mai Alexe ca nu-i chiar asa de lepadat Loganul.
          Acum cateva zile m-am plimbat cu masina lui Alessandro: 1.6 16v, gaz si arcuri sport cu o tiganie la amortizoare.
          Sa stii ca mi-a placut tare mult cum mergea. In categoria ei de pret, este o masina foarte inchegata si placuta la condus.

          Comparand-o si cu Astra H, sa stii ca as alege loganul, insa motorizat corect
          1.6 16v e minimul necesar ca Loganul sa se simta a masina.

          Comment


          • #50
            @PCH: e destul de simplu ce vor ei sa sublinieze.Daca faci un compromis,fa-l cum trebuie.Nu renunti la Logan (o masina decenta care are un raport calitate/pret destul de bun) pentru o balena esuata cu motor de trotineta.Skoda Octavia 1.2,Golf 1.4,Astra 1.4,Astra 1.7cdti,etc...sunt masini care nu isi merita banii din punctul meu de vedere.Ori iti iei ceva sanatos, ori iti vezi lungul nasului.Cei care si-au luat masinile enumerate mai sus sa nu imi spui ca aveau bani de 2.0 turbo benzina dar au preferat ei o masina care prinde suta in 30 de secunde aruncata din avion.Pur si simplu au luat-o ca nu vroiau Logan sau alta masina low cost.Domne eu am VW,Opel nu Dacia.Cand colo au spart si purcelusul si a schimbat maruntu' cand a cumparat-o.Ori iti iei masina ori nu.Alea nu sunt masini.Pune 4 persoane si bagaje si du-te la mare.Bineinteles ca ii pui sa alerge pe langa masina ca deh..risti sa nu mai pleci de pe loc.
            Din pacate timp de 2 saptamani am mers cu o Octavia 1.4 mpi.Vai de capu meu.Dupa ce ca saracu motor e cum e...pe canicula aia si in traficu ala...Imi venea sa fac ca in Flinston sa alerg eu cu masina in carca....Haioasa masina.
            sigpic

            Comment


            • #51
              Cand am spus ca loganul e nasol m-am reverit la 1,4! Sincer imi place ph2 atat dci cat si 1,6 16v. Daca ati observat mi-am dat cu parerea referitor la Opel...de golf si skoda nu am zis nimic pentru ca nu le agreez Am intrat in discutie pentru ca pur si simplu nu sunt convins de ce spune colegul.....1,4 sa le dea puf alora...poate a lui MCD sau Adi Paiu, da! Dar stock.....

              Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

              Comment


              • #52
                Uite asa sunt rastalmacite/interpretate comentariile.
                Am spus ca nici pe departe Astra 1.4 nu e racheta fata de Logan 1.4....cine a spus ca "da puf"?

                Comment


                • #53
                  @pacco: pe mine de ex nu ma prea intereseaza daca are motor de 0.8 sau 1.6. Important este sa se miste, insa sa fie confortabila, asta interesandu-ma, si nu in cat timp atinge 100km/h.

                  Comment


                  • #54
                    corect Cezar, si sa fim seriosi, mai conteaza acu, o diferenta de 0,4 - 0,8 secunde de la 0-100km/h ... e o nimica toata
                    Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                    Comment


                    • #55
                      @Cezar: de acord cu ceea ce spuneti.Insa nimanui nu ii place o masina lesinata,care abia se taraste.Cel putin cu o masina din cele enumerate pe drumul de Alexandria esti mancat.Multe camioane,autobuze,foarte aglomerat,si nu ai timp sa depasesti.Si sa stai in spatele la un autobuz sa te imputa de fum nu e prea ok.Loganul e o masina puturoasa,cel putin asta de 1.4.Insa sunt altele si mai puturoase.
                      Pentru mine conteaza sa se miste decent;decent inseamna sa nu fiu nevoit sa o turez pana in 5000 ca sa pot face o depasire sau sa pot urca o panta.
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Si faptul ca ai 1.4 cum se pupa cu afirmatia de mai sus?

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by PCH View Post
                          Cand am spus ca loganul e nasol m-am reverit la 1,4! Sincer imi place ph2 atat dci cat si 1,6 16v. Daca ati observat mi-am dat cu parerea referitor la Opel...de golf si skoda nu am zis nimic pentru ca nu le agreez Am intrat in discutie pentru ca pur si simplu nu sunt convins de ce spune colegul.....1,4 sa le dea puf alora...poate a lui MCD sau Adi Paiu, da! Dar stock.....

                          Sent from my GT-I9100 using Forum Runner
                          Cine e Adi Paiu?
                          AG 16 Y M A

                          Comment


                          • #58
                            Asa il cheama pe noul meu coleg de lucru, sigurat e coincidenta

                            Comment


                            • #59
                              El este Adi!

                              Puf iti da Astra, Golf si ce mai e prin titlu per total, ca masina! Sau e Loganul superior si aici? Eu consider ca nu prea....in afara de spatiul din masina si faptul ca este fiabil si ok pentru drumurile din Romania, alte plusuri evidente nu vad.

                              Comment


                              • #60
                                Si ce are facut la masina?
                                AG 16 Y M A

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google