Logan Vs Opel Astra Classic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan Vs Opel Astra Classic

    Un prieten de-al meu si-a luat un opel vectra clasic second.Arata beton masina,nu am ce zice,dar am facut o comparatie cu loganul meu de 1.4l.
    tot imi spunea ca am facut greseala ca am cumparat logan,ca puteam sa-mi iau una ca a lui cu 150 mii la bord,eu nu sunt de acord cu ce zice el.Voi ce ziceti?
    rectific e opel astra clasic
    Last edited by empire_razya; 11 June 2008, 12:56.

  • #2
    Masina peste 100 000 de km, deja incepe sa prezinte probleme, deci subansamble de schimbat,mai ales la 150 000....Mergi cu ea ce mergi (cam 50 000), ajunge in jur de 200 000 km, poate chiar mai mult, si devine o troaca...Cine ti-o mai cumpara?
    Plus, eu unul, si vb doar in numele meu, vreau ca masina sa o dezvirginez eu. Nu sa o iau de la toti "pestii".
    Ai facut o alegere buna ca ai luat masina noua. Si el o alegere gresita ( din punctul meu de vedere)
    El a cautat probabil altceva la o masina: sa fie de marca ( ca deh, dacia suna urat, si e injositor, doar saracii au), sa aiba confort sporit (desi nu cu mult la astra clasic)... Cu alte cuvinte, lucruri de fatada.

    Comment


    • #3
      Asa m-am gandit si eu

      Comment


      • #4
        Braila e full(fara exagerare) de Astra Clasic cu numere de Germania puse la vanzare.
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • #5
          Dragule! Masina cea mai buna este masina pe care o ai tu! Daca mai e si nouleana in garantie si esti cel care i-a miros aerul curat nerespirat de alti mameluci care sa fi fost stapanii ei,trebuie sa fii cel mai fericit!
          bafta si sa stii ca ai ales bine.
          cand ma duc in targ si vad SH-uri la banii cu care mi-am luat dci-ul meu, prima grija este sa ma uit la anul de fabricatie:2001,2003... Asa ce ma bucur ca la mine pe certificat scrie:2008!
          Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
          Andreea Trifu

          Comment


          • #6
            Si eu sunt de parerea care au scris altii.Si eu am luat "Dacia".Imi place mirosul intact sa za zic asa.Totusi o masina nou tot o masina nou.Nu cred ca noi care am ales Logan am gresit.Mai rau masima sa nu avem decat Loganul.Restul vine dupa sine.

            Comment


            • #7
              Eu cred ca autorul thredului trebuia sa posteze la rubrica "Logan vs. sh" (poate s-o sesiza vreun administrator). In alta ordine de idei motoarele FABRICATE de Opel sunt niste verze puturoase si halitoare. Spre exemplu cel de 1.6 TURBO de 140 CP are performante asemanatoare cu ale motorului de Renault 1.6 16v. Asta cu TURBO si cu 30/35 de cai in plus. Acelas motor este inferior TSI ului de 1.4 si 122 cp. Cei de la Opel fac masini bune doar atunci cand folosesc motoarele altora.
              Last edited by sambo; 11 June 2008, 17:02.

              Comment


              • #8
                Prietene eu zic ca te inseli!!!
                Nu am avut Opel niciodata,dar motoarele sunt chiar foarte bune!!!!
                Sunt si puternice si fiabile si cum mai vrei tu!!!

                Comment


                • #9
                  Eu zic ca nu ai facut o gresala alegand logan nou in loc de opel cu 150 000km.
                  1. Nu stiai cum a fost condusa in acei 150mii
                  2. Masina noua e masina noua
                  3. La 150mii in afara putea sa arate super insa in rest putea la fel de bine sa fie distrusa Una peste alta ai facut o alegere buna.

                  Comment


                  • #10
                    @Red_Alin:
                    1. Eu nu am spus ca nu sunt putenice. In exemplul dat 140 cp chiar inseamna putere cu specificarea ca e vorba de motorul de 1.8 fara turbo.1.6 are 180 cp si este asemanator ca performnte lui 1.4 ts de 122 cp. Insa degeaba sunt puternice daca puterea se pierde intre motor si roti.
                    2. Da si tu niste exemple atunci cand faci afirmatii. Dar sa nu cumva sa compari vreun OPC cu un motor de 1.4 de la alte marci, PRIETENE !!!
                    Last edited by sambo; 11 June 2008, 17:39.

                    Comment


                    • #11
                      Corect!!!
                      Una peste alta eu sunt multumit si de motorul meu de 1.4,dar sincer si pe Opel sunt moptoare bune!!
                      Asta-i parerea mea!!!!

                      Comment


                      • #12
                        O masina noua Logan nu se compara cu una SH chiar daca e alceva (ca si firma) .Cand crezi ca te-ai lipit la ceva bun trebuie sa bagi bani in ea la greu ,apoi cauti sa o vinzi chiar daca nu ei pe ea cat ai cerut ii faci vant.Nu trebuie sa-ti para rau de un lucru nou,incazul de fata fiind vorba de Dacia Logan.

                        Comment


                        • #13
                          salutare... sunt si eu nou aci.. primul meu post pe acest forum..... astra clasic e frumoasa.... e in jur de 12.000 noua... 1.7 dci dotari destl de bunicele... consum mic.... revizii acceptabile... da PUTUROASAAAA..... 1.6 MPI logan vs 17.dci opel cand am schimbat a 2-a deja il vedeam in oglinda.... asa ca....


                          si mai am o comparatie.... astra adus din germania 120.000 km si al meu logan 120.000 km opelu parca e carutza...sa nu mai zic de spatiu... am un subwoofer in portbagaj si mai am loc si de bagaj+ inca un subwoofer
                          CONCLUZIA: mai bine logan nou full decat astra cu cateva dotari.... ca de 2000 de euroi schimbi si mama lor de arcuri si jante si ce vrei sa mai schimbi la logan...

                          Comment


                          • #14
                            Hmm ... daca ar fi astra classic nou ... as alege'o. Dar la 150.000 km ..... bleah ....

                            Comment


                            • #15
                              Si sa fie pe benzina sper .
                              dci la Opel? Au asa ceva ?
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google